Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptie satelit in Germania

Cum sta treaba ?
    De revelion am stat de vorba cu un neamt si a zis ca ei nu au voie antena satelit cica doar daca esti strain ai voie altfel te amendeaza . Zicea ca la el in zona toate cladirile sunt cablate si daca vrei tv iti cumperi receptor de cablu si cartela .Nu am mai auzit de asa ceva pana acum . Am cautat pe net si am gasit ceva de impartirea abonatilor intre Premiere si Kabel Digital dar nimic concret .
    Daca stie cineva sa ma scoata din ceata ca nu pot dormi noaptea cu idea ca nemtii nu au voie antena satelit .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

In vest exista localitati in diverse tari unde nu este permisa instalarea de antene de receptie satelit la vedere. De asemenea exista si blocuri sau ansambluri de locuinte in care comunitatea nu accepta asemenea instalari. Cam la fel cum exista localitati in care nu ai voie sa iti usuci rufele la vedere. De aia exista uscatoarele pliante...
    Ca sa eviti asta de exemplu in Germania exista, in functie de plasarea locuintei, niste antene care se lipesc pe geam sau instalari de antene in pod cu receptia prin luminator. Au si ei ciudatii lor...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

In germania intradevar nu ai voie sa montezi antene satelit peste tot,sint ceva restricti(nu este interzis prin lege s-au in general)
    Nu ai voie sa montezi pe cladiri ce sant declarate monumente istorice,s-au sint orase unde in centru nu ai voie sa montezi nimic,sant oameni care locuiesc in chrie in locuinte care apartin unei societa-ti (cum a fost in romania ICRAL),unde nu ai voie sa montezi antene,s-au ai apartament proprietate dar ceilanti proprietari din bloc nu sant de acord ca tu sa pui pe balcon afara s-au pe zid s-au pe casa fara acordul lor.
    Dar daca ai casa si nu locuiesti in centru (in orase mari)s-au locuiesti undeva la tara nime nu poate sa-ti interzica sa montezi pe casa ta antena.

DECI IN GENERAL POTI SA MONTEZI ANTENE IN GERMANIA,dar trebuie sa te interesezi prima data.si sa intrebi .nu sa faci de capul tau.

Edit: "s-au" se scrie "sau" cand poate fi inlocuit cu "ori"! In cazul de fata peste tot.

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Problema e daca stai in chirie si proprietaru nu accepta.

De aia inainte de a vrea sa te muti intr-o locuinta mai bine intrebi daca poti sa pui antena pe balcon, daca nu, cauti alta locuinta.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Si in elvetia am intilnit asa ceva.Cica strica "imaginea".Eu la ROMA am doua si daca vreau pot sa umplu terasa cu antene ca nu are nimeni treaba.Dar am intilnit si blocuri unde nu le-a dat voie administratorul.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Da , de exemplele de mai sus stiam , Inseamna ca baiatul bate campii , cum a zis ca de exemplu in landul lui tre sa fii ,, auslander ,, sa poti detine o antena satelit . Daca e asa cum ziceti m-am lamurit . Multumesc mult .

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Da , luky , ai dreptate , stiu de chestia asta , asa e mai peste tot , dar '' omu '' o tinea mortis ca in landul lui daca detii o casa si e proprietatea ta in mijlocul padurii si nevasta te lasa , nu poti instala antena ca vine garda si te amendeaza si ti-o da jos ceea ce mi se pare imposibil . Inca ceva , mi-am amintit ca zicea ca el nu stie ca Premiere sa fie transmis prin satelit ci numai cablu , dar eu stiu ca se fac abonamente la greu pe satelit . Ma gandeam ca unele landuri sant '' luate '' de satelit si altele de cablu ca un un fel de monopol , unde ar pierde clientii din lipsa de concurenta . Cand i-am zis ca eu vad vreo 3000 de canale libere si 100 nemtesti si ca e si Premiere full deschis , nu-i venea sa creada .

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

EU-Bürger haben Grundrecht auf Satellitenschüssel
    Nutzung von Parabolantennen darf nicht unnötig behindert werden

Die EU-Kommission hat "das Recht auf die Antenne" proklamiert. Nach Angaben von EU Binnenmarkt-Kommissar Frits Bolkestein ist die Möglichkeit, eine Parabolantenne ohne übermäßige technische, administrative, städtebauliche oder steuerliche Hemmnisse zu nutzen, Ausdruck des freien Dienstleistungs- und Warenverkehrs und somit eine Grundfreiheit des Binnenmarktes. Außerdem sei die Möglichkeit, Informationen mittels einer Antenne zu empfangen, Teil der in der Europäischen Menschenrechtskonvention garantierten Meinungsfreiheit. http://europa.eu.int/comm/internal_market

EU-weit verfügten Mitte vergangenen Jahres knapp 30 Mio. Haushalte über eine Satelliten-Empfangsschüssel. Die Parabolantenne sei das letzte Glied einer Wirtschaftskette, die eine Vielzahl von Satellitendiensten umfasse und an der zahlreiche Wirtschaftsteilnehmer beteiligt seien, betonte Bolkestein. Jeder müsse deshalb die freie Wahl zwischen den unterschiedlichen Empfangsmitteln und Diensten haben, die über Antenne empfangen werden könnten. Es sei daher nicht zulässig, diese Wahl zu beeinflussen, indem etwa die Nutzung von Parabolantennen "bestraft" oder verhindert werde: "Die Verbraucher müssen sie frei von jeder ungerechtfertigten Einschränkung nutzen können", so der Kommissar.

Bolkestein nannte als "Verhinderungs"-Beispiel die Forderung nach einer vorherigen Montagegenehmigung oder komplizierte und teure Verwaltungsverfahren für die Installation einer Antenne. Nicht hinnehmbar seien auch besondere Abgaben auf Parabolantennen. Architektonische und städtebauliche Bedenken sollten so gelöst werden, dass die optischen und ästhetischen Auswirkungen einer Parabolantenne weitestgehend begrenzt werden, so lange der Empfang technisch möglich bleibt.

Danke @kroky!

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Namtzu´ rezolva problema punind antena de sat. pe casa si GATA !
    Acolo are orcine voie ...

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by luky View Post
    "omul" nu "bate campii", are chiar dreptate

In Germania exista o "lege" care spune: daca esti "strain" ai dreptul la "informatie" din tara de unde ai venit.

Asta inseamna ca daca "propietarul" sau "asociatia" casei sau apartamentului nu pot sau nu vor sa-ti acorde posibilitatea vizionarii programelor din tara de provenienta, atunci poti sa-ti montezi tu o antena sat pe costuri propii, cu conditia sa nu distrugi sau sa modifici structura "constructiei".
    Corect! Insa depinde de zona in care esti si de proprietarul casei (administrator), deoarece stiu caz cind chiar si in Germania cu tot cu lege cineva n-a primit aprobarea de a-si monta antena. Insa, daca exista antene montate atunci ai voie sigur, indiferent daca eti neamt, roman sau altceva.

Quote Originally Posted by LAURI View Post
    Namtzu´ rezolva problema punind antena de sat. pe casa si GATA !
    Acolo are orcine voie ...
    Asta e cam cu dus-intors, pe perete sau pe balcon te mai lasa, da pe casa nu prea, si si atunci doar daca e montata de firma autorizata deoarece cineva trebuie sa raspunda de pagubele care eventual ar putea apare in timp.
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile

Quote Originally Posted by mariust5 View Post
    Da , luky , ai dreptate , stiu de chestia asta , asa e mai peste tot , dar '' omu '' o tinea mortis ca in landul lui daca detii o casa si e proprietatea ta in mijlocul padurii si nevasta te lasa , nu poti instala antena ca vine garda si te amendeaza si ti-o da jos ceea ce mi se pare imposibil . Inca ceva , mi-am amintit ca zicea ca el nu stie ca Premiere sa fie transmis prin satelit ci numai cablu , dar eu stiu ca se fac abonamente la greu pe satelit . Ma gandeam ca unele landuri sant '' luate '' de satelit si altele de cablu ca un un fel de monopol , unde ar pierde clientii din lipsa de concurenta . Cand i-am zis ca eu vad vreo 3000 de canale libere si 100 nemtesti si ca e si Premiere full deschis , nu-i venea sa creada .
    Neamtul ala spune numai prosti.Daca ai casa proprietate ai voie sa-ti montezi antena unde vrei tu.Eu am apartament proprietate si am vrut sa montez antena pe balcon si nu a zis nimeni nimic,dar din pacate nu aveam deschidere la sateliti decit 5e-40v.Atunci am intrebat administratorul daca pot sa pun antena sus pe bloc si mi-a spus ca am voie. Ma face sa rid chestia cu premiere,neamt si nu stie ce se intimpla in tara lui...
    dani29

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@dani29

Cu parere de rau,dar te inseli si tu...
    In primul rind trebuie sa faci diferenta intre casa si apartament.
    Apartamentul se afla intr-o cladire cu mai multe locuinte si poate sa fie proprietate personala ca tot nu ai voie sa-ti pui antena. Este nevoie de consimtamintul tuturor proprietarilor.
    In al doilea rind, saracul administrator nu face legea in Germania (zum Glück).
    Eu am trecut prin probleme cu antena. Nu am chef acum sa le insir din nou aici pe forum, pt. ca am mai povestit istoria.
    In orice caz, antena mea mai e si acum la locul ei, desi administratorul mi-a scris vreo 3 pagini de scrisoare. L-am intrebat daca a studiat dreptul...

Inca o confuzie care se face: un cetatean strain are dreptul la informatie in limba materna.
    Asta spune legea.
    Cei care insa detin cetatenia germana pierd acest drept. Grija lor este sa se integreze in societatea germana.
    Asta cere legea!
    Deci nu spuneti ca aveti cetatenia germana.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

eu am doua antene pe casa 1 cu motor si alta fixa astra/hot ,la apartamentele inchiriate poti pune antena de satelit pa balkon cit timp nu o prinzi de perete nuse ia nimeni de tine( nu am auzit inca sa aiba cineva asemenea probleme cu atenele de satelit).la preturile de cablu in germania nu merita sa iei cablu daca ai posibilitati sa-ti pui antena de satelit

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)