Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cu ce IP ma inregistrez la no-ip.org ?

In primul rand La multi ani tuturor !
    Incerc sa fac si eu niste teste de sharing, chestie noua pentru mine si dupa ce am studiat cateva FAQ acum ma pun pe treaba. Deci trebuie cont Dyn DNS, pentru asta eu trebuie sa introduc un IP real la ei (adica la no-ip.org, no-ip.info, etc.) acolo.
    Numai ca eu nu am un IP anume, am abonament DSL (de la RTC) cu modem - foloseste PPPoE.
    Intrebarea mea este ce IP sa le dau celor de la no-ip.org: IP setat in dream, IP care il da modem catre router (il pot vedea cu ipconfig /all) sau ce ?
    Pentru a putea sa-mi dati un raspuns exact va spun care e configuratia mea actuala: modem SpeedTouch 516 cu un port, setat dhcp pe interfata interna si care da pe interfata lui interna IP-uri de la 192.168.1.64 - 192.168.1.254 + router Asus RX3041 care l-am setat dhcp pe interfata externa iar pe interfata interna, in spatele lui, unde am pus calculator si dream, am setat IP-uri fixe de forma 10.10.0.x. Deci Dream-ul meu are acum un IP fix dat de mine. De notat ca toata configuratia merge perfect, dreamul este vazut fara probleme de pe comp, merge si netul, update-urile prin router.
    Am vazut ca mai sunteti si altii cu modem RTC. Cum ati facut ?
    Big thanks !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

La no-ip sau dyndns trebuie sa pui adresa publica. In SpeedTouch se gaseste la detaliile de internet (trebuie sa fie una de genul 89.x.x.x).
    Eu am folosit DynDNS pentru ca modemul asta are si o functie de update automat dyndns (asta se face la instalarea initiala) si se numeste "Routed PPP with HyperNAT". Cu aceasta funtie, practic, nu conteaza ca se schimba adresa IP. Cind se face interogare catre numele tau in internet (exemplu.dyndns.tv) adresa va fi tot timpul cea corecta.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Am gasit IP-ul respectiv si m-am inregistrat cu el. Multumesc.
    Daca mai am nevoie de ceva legat de modemul asta, o sa scriu aici.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)