Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thumbs down taxa auto euro 3

bomba a fost lansata.
    pt masinile cu euro 3, pt care pana acum se platea maxim 2500 euro taxa vamala, de acum se va plati 5000 euro, taxa inmatriculare.
    imi pare rau pt cei care au asteptat sa intre in ...u.e. si sa-si cumpere o masina mai ieftina....
    dm 7000 ,digix2tv ,1.20 fe,montura polara, lnb quadro 0.1. 0.9fe hh. 30V-82E

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Taxa acesta se stia de demult. Ea a fost introdusa si in alte tari, ca Ungaria. Ideea e ca acum nu mai pot opri importul masinilor vechi din UE, dar incearca sa faca acest lucru nerentabil. Nu ca as fi de acord cu taxarea, mai ales ca o masina Euro2 sau Euro3 german tot e mai bun decat majoritatea daciilor de pe aici...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by amandigi View Post
    Taxa acesta se stia de demult. Ea a fost introdusa si in alte tari, ca Ungaria. Ideea e ca acum nu mai pot opri importul masinilor vechi din UE, dar incearca sa faca acest lucru nerentabil. Nu ca as fi de acord cu taxarea, mai ales ca o masina Euro2 sau Euro3 german tot e mai bun decat majoritatea daciilor de pe aici...
    sunt de acord cu tine. numai ca uni sperau ca din 2007 nu vor mai plati asa mult pt o masina second hand.
    nu cred ca sunt multi care isi mai doresc jafurile de dacii si care sa fie de acord cu politica renault.
    traim in romania si totul e posibil.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Inca ne forteaza sa tinem de rablele de Dacii...Sunt idioti...
    Salut Prieteni!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai fratilor,se poate si altcumva...cumparati masina in jermania,o inmatriculati acolo,platiti asigurarea pt un an si circulati cu ea in Ro.ce va opreste sa faceti asta?Sunteti cetateni EU?Aveti voie sa va faceti inclusiv permise de conducere in alte tari membre EU.Nu stiati?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Mai fratilor,se poate si altcumva...cumparati masina in jermania,o inmatriculati acolo,platiti asigurarea pt un an si circulati cu ea in Ro.ce va opreste sa faceti asta?Sunteti cetateni EU?Aveti voie sa va faceti inclusiv permise de conducere in alte tari membre EU.Nu stiati?
    daca cumperi o masina din germania( orice masina sa zicem din 1990) te costa 150 euro sa o inmatriculezi in italia.
    credeti ca italienii nu tin la masinile lor? si eu zic ca au o oferta destul de bogata. sa nu uitam ca sunt cu ferrari campioni mondiali la f1, cu alfa romeo campioni la raliu autoturisme, si cu toate astea nu au legi care sa te oblige sa le cumperi.
    dar noi avem o nenorocita de dacie care este foarte protejata.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by xud View Post
    Voi chiar credeti ca e protejata Dacia ? Asta are segmentul ei de piata si nu are nevoie de nici o protectie. Sunt insa anumiti oameni de afaceri care se ocupa cu importul de masini noi care trebuie sa li se protejeze afacerea. Ghiciti cine se afla printre ei ? Cum acum insa nu mai e import pentru masinile din UE noi sau SH si taxe vamale si accize nu se mai pot pune s-a gindit profund si s-a ajuns la taxa de prima inmatriculare. Cred insa ca vor incepe din ce in ce mai multe masini inmatriculate in UE sa circule in .ro
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Taxa NOVA in Romania !!!!!

salut

eu am cumparat din germania un audi si l am inmatriculat in austria, a trebuit sa platesc numai taxa NOVA ceva de genul 10 % din suma totala si atit; de ce oare nu se face si in ro asa

[email protected] >> ca sa cumperi o masina in Germania si sa o si mai inregistrezi acolo iti trebuie sa ai sedere legala leider......

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dongle View Post
    salut

eu am cumparat din germania un audi si l am inmatriculat in austria, a trebuit sa platesc numai taxa NOVA ceva de genul 10 % din suma totala si atit; de ce oare nu se face si in ro asa
    pai cam asa cred si eu ca ar fi normal.dar suntem inca in romania!
    la muti ani!

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Angry

fu.ui in gura pe hoti de la conducerea acestei tari is niste porci ordinari...se fura ca in codru la noi .

Asta Este...asteptam Sa Vedem Ce Se Mai Schimba

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dongle View Post
    salut

[email protected] >> ca sa cumperi o masina in Germania si sa o si mai inregistrezi acolo iti trebuie sa ai sedere legala leider......
    ce te face sa crezi ca de azi nu poti avea sedere legala in germania

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by everst View Post
    fu.ui in gura pe hoti de la conducerea acestei tari is niste porci ordinari...se fura ca in codru la noi .
    salut baieti!
    daca este ceva de f.tut cred ca trebe sa imi ziceti si mie!
    ss1 ci , 120.,lnb 0,2 pentium 2., intel 350, 128sdr, hdd 6 giga.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pely66 View Post
    ce te face sa crezi ca de azi nu poti avea sedere legala in germania

unde dai si unde crapa eu nu zic ca nu poti avea sedere legalä in Germania......
    pe ce baza integistrezi o masina
    1. Fahrzeugbrief
    2. TÜV Bericht
    3. wenn vorhanden und gemäß dem Fahrzeug entsprechend AU Bericht
    3. Versicherungs Doppelkarte
    4. Personalausweis

de unde puii mei faci rost de carte de asigurare nu trebuie sa ai sedere permanentä ? si iti mai trebuie sa ti faci personalausweis samd
    chestia este ca [email protected] se refea la romänii de rind care se duc sa cumpere masini de afarä crezi ca au timp isi fac conturi pe la banci si sa plateascä asigurare 140 % mai mult fata de pretul normal

hai sa nu ne imbatam cu apa rece

ER' MEJO Moderator - Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by xud View Post
    daca cumperi o masina din germania( orice masina sa zicem din 1990) te costa 150 euro sa o inmatriculezi in italia.
    credeti ca italienii nu tin la masinile lor? si eu zic ca au o oferta destul de bogata. sa nu uitam ca sunt cu ferrari campioni mondiali la f1, cu alfa romeo campioni la raliu autoturisme, si cu toate astea nu au legi care sa te oblige sa le cumperi.
    in italia au niste legi care te "obliga" (am scris in ghilimele)sa cumperi masini euro4.
    va explic in italia cel putzin o data pe luna se opreste traficul in marile orase si pot circula doar cei cu euro4 ,gpl si metan.cateodat mai fac ca pe vremea lu ceausescu o zi circula numerele pare alta zi cele dispare dar mereu mashinile cu euro4
    daca din greseala iesi cu mashina care nu e euro4 in acea zi te arde politzia de nu te vezi.amenda costa vreo 180 de euro si difera de la oras la oras.
    iar in zilele normale nu potzi circula in orase cu mashini euro 0.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rusudaniion View Post
    in italia au niste legi care te "obliga" (am scris in ghilimele)sa cumperi masini euro4.
    va explic in italia cel putzin o data pe luna se opreste traficul in marile orase si pot circula doar cei cu euro4 ,gpl si metan.cateodat mai fac ca pe vremea lu ceausescu o zi circula numerele pare alta zi cele dispare dar mereu mashinile cu euro4
    daca din greseala iesi cu mashina care nu e euro4 in acea zi te arde politzia de nu te vezi.amenda costa vreo 180 de euro si difera de la oras la oras.
    iar in zilele normale nu potzi circula in orase cu mashini euro 0.
    eu unu nu am auzit de aceste legi in italia.poate fiindca nu locuiesc acolo.
    si nu cred ca vreodata la noi o sa faca acelasi lucru. mai ales ca dam mii de euro taxa inmatriculare.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)