Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 90
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Premiera pentru DTH-ul romanesc : receiver twin-tuner

Informatie exclusiv pentru ********

Azi am vazut viitorul receiver multi-view de la Digi TV.
    Am sa incerc sa folosesc un limbaj atehnic pentru a fi inteles de toata lumea.

Cum functioneaza acest receiver :

Un receiver putin mai mare decat cele existente pe piata , se monteaza in orice camera ca un receiver obisnuit .Receiverul este dotat cu o prima telecomanda pe care o numim telecomanda 1.Din spatele receiverului pleaca un cablu (de ex UTP) pana in alta camera , cablu ce are in capat un dispozitiv bazat pe infrarosu ce receptioneaza comenzile transmise de telecomanda 2. Alaturi de acest cablu vom avea un cablu clasic RF sau RCA ce va fi conectat la televizorul din camera unde se afla telecomda nr 2.

Practic un utilizator va folosi intr-o camera receiver+telecomnda1 iar cel de-al doilea in alta camera va avea dispozitivul infrarosu si telecomanda nr 2.Ambi vor avea pe ecran programe diferite ce vor functiona simultan.

Admin a facut un set de fotografi si le va uploada in acest topic.

Dupa ce veti vedea aceste fotografii o sa va lamuriti cu siguranta cum functioneaza acest nou receptor.

Mai multe detalii in exclusivitate numai pe acest board.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Talking

deci in mare - un receptor cu 2 tunere...nimic special si in nici un caz nu a fost dezvoltat special pt multiview. What's so special about? Si am uitat - 100% nu va fi disponibil niciunde. De ce nu ofera DIGITV multiview adevarat (2 receptoare + 2 cartele/ abonat)? Simplu, pt ca si asa sint in WC cu oferta de pina acum, deja au inceput sa ajunga la fundul sacului. Patetic.

alexandruc
    Guest

Abonatii vechi vor putea beneficia de aceasta solutie minunata?....

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ce rec aduc cei de la gidi le belesc din prima,apoi iti tocesti nervii cu el!
    Pina acum nik deosebit!
    FOCUS-UPC;RCS-digital cablu;Digi Net;Digi mobil;BAYERN MUNCHEN &ACMILAN;
    .de

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

@Onyx si hanssick

Dar daca Focus punea un led suplimentar pe receiver nu-i asa ca ar fi fost mutarea anului Imi pierd timpul cu unii rau voitori ca voi !
    Daca Digi TV oferea greatis un DM 7020 tot era rau ca nu-i DM 8000

@pentru userii normali

In curand fotografii in premiera cu receiverul viitorului oferit de Digi TV (nici un provider nagra din Europa nu are un asemenea receiver in oferta )

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Poate pt ca nici un operator nu e atat de varza ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

..ce lungime va avea cablul de telecomanda/si RF?
    ...mi-ar fi util ceva cam la 50 m ...
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Man parca era vorba ca urmatorul reciver va fi twin tuner pvr,chiar tu ai spus ca se aseamana cu humax9700 iar acum sa schimbat planul asta datorita concurentei?Eu imi doresc mult la digi un humax9700sau 9800 dar nu cred ca o sa apara niciodata.
    dani29

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

E complicat sa verifici faptul ca receiverul 2 este in locatia 1 si nu este in locatia X . Cel mai simplu e un receiver twin-tunner , in felul asta nu poti sa ii dai receiverul 2 varului din Radauti

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    E complicat sa verifici faptul ca receiverul 2 este in locatia 1 si nu este in locatia X . Cel mai simplu e un receiver twin-tunner , in felul asta nu poti sa ii dai receiverul 2 varului din Radauti
    mda, deci asta e explicatia pt incapacitatea tehnica si financiara e acestei firme de a oferi un serviu pe care concurenta il ofera...ce sa mai zic

editat

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Esti pe din-afara ca de obicei cand e vb de DTH

Digi TV va oferi din luna ianuarie si rec 2 in anumite oferte , dar aceasta e metoda sigura de a evita insalaciunile.
    Mai mult vom avea si receivere Humax de la Digi TV multi-view legate master/slave.

In rest poti sa zici ce vrei mestre onyx ...am altceva de facut si n-am timp sa raspund rautatilor tale.

Fanta

Ghost Man Expert
    Posts Thanks / Likes

Cool

Cine stie cat va mai costa si ...minunea asta......dar Fanta nu inteleg de ce DIGI nu mai umbla un pic si la calitate?

Degeaba o sa ne dea nush`ce scule daca imaginea lasa de dorit ...sunetu...si subtitrarea.......ce ar trebui sa ofere concurenta ca DIGI sa abordeze si acest subiect?
    Stiu ca nu stiu nimic..!
    The Show Must Go On

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Sa fiu sincer chiar ma bucur ca apare asa ceva , nu am mai auzit de ceva asemanator la nimeni pana acum , un receptor sa afiseze doua imagini diferite pe doua ecrane . Stiam de PiP si doua tunere .
    Deabea asteptam minunea . Tine-o tot asa digi .

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Asa ceva ofera Multichoice Africa de Sud si Africa din 2004 .

Oricum este ceva deosebit pentru Romania si pentru Europa, din cate stiu eu nici un operator DTH din Europa nu ofera asa ceva, ma refer la un receiver multi-view cu 2 tunere .

Toate cele bune !

P.S.: Va rog frumos sa ma corectati daca ceea ce am zis este incorect sau nu.
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

you said "member" huh! Teacher
    Posts Thanks / Likes

NOVA gr ofera aceiasi chestie de vreo 3-6 luni

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)