Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Incetare abonament Digi

As dori sa intrerup abonamentul la Digi dar nu stiu cum se procedeaza.S-a jucat un copil cu cartela si a distrus-o.Nu as vrea sa platesc abonamentul in continuare doar ca sa vad programele free.Cum se procedeaza ca sa nu vin in tara deoarece eu locuiesc in Spania.Va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi....
    Mentionz ca eu mai am un alt abonament la digi dar cu receptor vechi 1120, dar care merge perfect.

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by fieni View Post
    As dori sa intrerup abonamentul la Digi dar nu stiu cum se procedeaza.S-a jucat un copil cu cartela si a distrus-o.Nu as vrea sa platesc abonamentul in continuare doar ca sa vad programele free.Cum se procedeaza ca sa nu vin in tara deoarece eu locuiesc in Spania.Va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi....
    Mentionz ca eu mai am un alt abonament la digi dar cu receptor vechi 1120, dar care merge perfect.
    Cartela e proprietatea DIGI, asa distrusa cum e, trebuie inapoiata erdeieşului....
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bibbicu View Post
    Cartela e proprietatea DIGI, asa distrusa cum e, trebuie inapoiata erdeieşului....
    Asa e, si in contract se mai scrie ceva despre platirea unei amenzi (150 $ ?, nu stiu acum exact) in caz de pierdere, furt sau deteriorare a cartelei...
    Daca ai trecut de cei 1 sau 2 ani de abonament obligatoriu, poti sa returnezi cartela (sau daca nu-l mai ai, sa declari ca pierdut) si sa incetezi abonamentul, platind amenda pt. cartela, sau doar ceri o noua cartela pt. abonamentul tau, dar tot vei plati amenda...

Ah, si nu cred ca vei putea rezolva usor din Spania, eventual daca cineva se da ca esti tu si merge la casierie...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am un vecin care nu a platit abonamentul si ia blocat cartela. Asta inseamna ca a incetat contractul.Daca nu mai platesc abonamentul pur si simplu ce se intampla?
    Vine cumva penalitati sa platesc pentu lunile din urma sau inceteaza contractul dupa un anumit timp?

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai doua variante :
    1.Vorbesti cu cei de la Digi Tv sa-ti ofere o alta cartela care va merge in continuare pe vechiul abonament(daca ai luat receiverul de la Mirosat se rezolva imediat)
    2.Pentru incetarea contractului trebuie sa fi cu plata facturi la zi si sa returnezi smartcardul.Pretul cartelei este de 100 USD.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Am un vecin care nu a platit abonamentul si ia blocat cartela. Asta inseamna ca a incetat contractul.Daca nu mai platesc abonamentul pur si simplu ce se intampla?
    Vine cumva penalitati sa platesc pentu lunile din urma sau inceteaza contractul dupa un anumit timp?
    Contractul inceteaza doar dupa ce ai platit abonamentul la zi si ai predat cartela !
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

alexandruc
    Guest

Ne este adevarat ca poti rezilia contractul daca esti cu plata la zi.

Mare atentie, contractul nu inceteaza daca nu-l mai platiti.

Am facut-o eu azi, si a trebuit sa platesc inclusiv pentru luna ianuarie. In plus, chiar daca cartela a fost blocata pentru neplata cu 3 luni in urma, a trebuit sa platesc si pentru aceste luni cu toate ca nu am primit nici un serviciu de banii astia. Nu mi se pare corect.

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Vreau sa renunt la cele 2 abonamente la DigiTV.
    Deci trebuie sa returnez cartelele.
    Dar eu cand am primit cartelele am semnat pentru ele.
    Cand renunt la abonamente si le predau, nu primesc nici un proces verbal
    cu care sa dovedesc ca am predat inapoi cartelele?
    Ca poate peste un timp, din cauza unor eventuale greseli in registrele DigiTV, am surpriza ca DigiTv sa imi ceara din nou sa predau cartelele si, fiindca le-am predat deja si nu am cu ce dovedi acest lucru, trebuie sa le platesc.

Nu sunt paranoic, fiindca mi sau mai intamplat asemenea lucruri,
    nu vreau raspunsuri evazive sau ironice, e ceva ce se poate intampla.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

S-a jucat un copil cu cartela si a distrus-o.
    Avea si unloper copilul ala?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dragonlexus View Post
    Vreau sa renunt la cele 2 abonamente la DigiTV.
    Deci trebuie sa returnez cartelele.
    Dar eu cand am primit cartelele am semnat pentru ele.
    Cand renunt la abonamente si le predau, nu primesc nici un proces verbal
    cu care sa dovedesc ca am predat inapoi cartelele?
    Ca poate peste un timp, din cauza unor eventuale greseli in registrele DigiTV, am surpriza ca DigiTv sa imi ceara din nou sa predau cartelele si, fiindca le-am predat deja si nu am cu ce dovedi acest lucru, trebuie sa le platesc.

Nu sunt paranoic, fiindca mi sau mai intamplat asemenea lucruri,
    nu vreau raspunsuri evazive sau ironice, e ceva ce se poate intampla.

Poate că iar sunt īnţeles ca unul care "ţine cu ursul", īn speţă DIGI, dar vă spun din propria experienţă:

1. Cānd reziliezi un contract (am făcut-o şi eu la un alt abonament mai vechi), trebuie să fi depăşit perioada contractuală iniţială. Digi, faţă de alţii, nu prelungeşte din oficiu contractul, ci după expirarea perioadei de la īnceput, poţi oricānd rezilia. Condiţia: plata la zi, inclusiv pe luna īn curs. La predarea cartelei sau a receptorului, dacă era luat īn custodie, se face un proces-verbal pe care-l semnezi şi tu şi operatorul rcs, si ai de completat o cerere că renunţi la abonament şi data la care contractul īl declari nul. Doar că toate astea se fac la numai cu cei de la RCS şi nu pe la dealeri locali.

2. Dacă din varii motive nu plăteşti abonamentul şi īţi este blocată cartela, atunci nu poţi avea nici o pretenţie. Şi asta pentru că nu eşti la zi cu plata abonamentului, deci nu eşti un "bun" client. Şi īn al doilea rānd chiar dacă abonamentul ţi-a fost suspendat cu luni īn urmă şi tu nu ai mai văzut nimic īn acest interval, este numai şi numai vina ta ca şi client că nu ţi-ai rezolvat problemele. Aşa pot să vină unii şi să nu plătească aducānd biletele de concediu la mare sau īn Caraibe că doar nu şi-au luat DIGI cu ei īn vacanţă. Plăteşti indiferent dacă te uiţi sau nu. Şi asta e sti****t foarte clar īn contract. Nimeni nu te obligă să te abonezi dacă nu poţi suporta costurile. Vor fi mari probleme, prevăd eu, la DIGI cu ultimii abonaţi din cartiere rău-famate sau din sate cu casele crăpate şi cu antene de satelit digi prin copacii din preajmă. Dar sărmanii oameni nu-şi dau seama că ei vor suferi de pe urma inconştienţei lor.

Mulţi au impresia că se mai joacă de-a contractele cum se făcea la telefoane mobile acum cāţiva ani. Acum eşti introdus īntr-o bază de date, cunoscută īn domeniul comercial-bancar drept "lista neagră" şi nu vei mai putea face nimic dacă apari acolo. Nici tu şi nimeni care are domiciliul la adresa ta. Practic capeţi un fel de cazier şi īţi pierzi credibilitatea ca şi client. Vei vrea să angajezi un credit, sau să-ţi faci un abonament la un serviciu, chiar şi peste ceva vreme de la acest eveniment, şi vei constata că eşti respins din start. Deci nu vă jucaţi, plătiţi la timp ce aveţi, citiţi contractul īntotdeauna sau dacă vă este greu să procedaţi aşa nu vă plāngeţi mai tārziu. Asta este mentalitatea europeană şi dacă vrei să fii credibil, atunci ai grijă de propria imagine. O rată uitată, un abonament telefonic sau de internet, cablu, etc. neplătit la vreme sau abandonat pe considerentul că nu vei fi dat īn judecată, suma fiind derizorie şi un proces implicānd prea mari cheltuieli, toate acestea te īnscriu din start īn "lista neagră" care te va urmări toată viaţa. Deja unele bănci o folosesc şi se miră unii că pentru neplata unei simple facturi de orange cānd erau studenţi şi locuiau īn cămin, nu pot să-şi facă credit ipotecar sau mai ştiu eu, ce. Cine e īn domeniu poate confirma sau infirma ce spun eu.
    Last edited by prodth; 21st January 2007 at 23:06.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ete ca nu e asa. eu am 3 credite in valoare totala de 47000 de euro si un oaresce meleon din 2001 la ex mobifon. chiar mi-au scris baietii de la KSI ca le e dor de mine.

2 credite sunt in 2005 si al treilea facut la sfarsitul lui 2006.

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by prodth View Post
    Poate că iar sunt īnţeles ca unul care "ţine cu ursul", īn speţă DIG................... Deja unele bănci o folosesc şi se miră unii că pentru neplata unei simple facturi de orange cānd erau studenţi şi locuiau īn cămin, nu pot să-şi facă credit ipotecar sau mai ştiu eu, ce. Cine e īn domeniu poate confirma sau infirma ce spun eu.
    Această listă neagră nu este obligatorie pentru inspectorii de la creditare. Te 'scanează' bine, iar dacă consideră că restanţele au fost īntemeiate şi mai mici de 60 zile, ai peste 60% şanse să pupi un credit.
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Se poate duce cartela la un sediu RCS din toata tara sau numai la Bucuresti?Daca cineva din TG.Mures imi poate confirma ca se poate renunta la abonament acolo la sediu rcs.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)