Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    MAXX Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile Cum se calculeaza azimutul

Salut <stiu ca e mai usor de gasit pe diferite saitu-ri dar sunt curios cum calculez un azimut doar eu si o busola
    Multam

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Mai degraba : asta

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Azimut ...

Daca busola pe care o ai este una gen "jucarie" ... indicatiile ei sint pur si simplu orientative ! eroarea de apreciere fiind de ordinul a 2-3 grade !
    Totusi ... daca vizezi un reper indepartat , la mai mult de 50 m , vei putea obtine o indicatie cu buna aproximatie a directiei SUD ... esentiala ori de cate ori vrei sa montezi o antena cu motor. Utilizarea unui indicator de prezenta satelit ( Satfinder ) poate sa te scuteasca , in cazul ca nu esti rutinat , de orbecaiala dupa un satelit ...odata gasit un satelit si identificat este simplu sa gasesti satelitii vecini.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@luky & @*********

Moo ce intreaba omu' si ce-i raspundeti voi ....no ofence

@mak222mak

Dupa cum banuiesc cred ca te intereseza azimutul fata de sudul locului receptiei pt a aproxima cu busola pozitia satelitului si nu azimutul exprimat fata de latitudine si longitudine care de exemplu in Bucuresti pt satelitii Hotbird 13°E este de 198.42° nu

Pt prima varianta de a aproxima pozitia satelitului fata de sudul aratat de busola trebuie ales ca punct de reper satelitul cel mai apropiat de longitudinea locatiei receptiei la fel ca in cazul montarii unei monturi H-H (In tara noastra acesta este de regula Astra 23.5°E BADR 26°E , sau Eurobird-ul 28.5°E functie de Vest-ul sau Est-ul tarii).Acest satelit va avea pozitia 0 iar pt a calcula pozitia satelitilor plasati la Est sau Vest de el trebuie calculata diferenta de grade dintre ei.

ex: pt Bucuresti luand referintaBADR 26°E , Astra19 se afla la 6.8° spre Vest fata de sud , Hotbird se afla la 13° spre Vest fata de sud , Sirius se afla la 21° spre Vest fata de sud s.a.m.d.

De mentionat ca la indicatia busolei trebuie scazut sau adaugat circa 3° aceasta fiind diferenta dintre sudul magnetic aratat de busola si sudul geografic.

La varianta a doua cu calculatul celor 198.42° nu cunosc formula de calcul a acestei valori , poate se gaseste vreun intelept pe aici sa ma lumineze si pe mine in aceasta privinta.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SAFETRON1 View Post
    @luky & @*********

Moo ce intreaba omu' si ce-i raspundeti voi ....no ofence
    Daca te duci pe linkurile indicate de Luky sau KB, ai sa vezi ca daca introduci satelitul care te intereseaza si pozitia ta, apoi apesi pe "calculeaza", afli totul despre satelitul respectiv (azimutul fata de N, elevatia, inclinarea LNB-ului). Deci linkul este cat se poate de valabil.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Daca te duci pe linkurile indicate de Luky sau KB, ai sa vezi ca daca introduci satelitul care te intereseaza si pozitia ta, apoi apesi pe "calculeaza", afli totul despre satelitul respectiv (azimutul fata de N, elevatia, inclinarea LNB-ului). Deci linkul este cat se poate de valabil.
    Da dar autorul topic-ului a intrebat ceva si a primit alt tip de respuns

p.s. nu sunt chiar asa novice in materie

Salut <stiu ca e mai usor de gasit pe diferite saitu-ri dar sunt curios cum calculez un azimut doar eu si o busola
    Multam
    Sunt convins ca si el stia de site asa ca........................

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Linkurile sunt utile (in special pt aflarea elevatiei, declinatiei, si inclinatiei LNB-ului la offset) insa pt azimut eu recomand metoda reperului terestru, avand Soarele ca indicator.
    Cu Satellite Antenna Alignment poti afla orice azimut (inclusiv sudul real) in functie de locatie si ora. Pur si simplu la ora respectiva, iei un fir cu plumb, alegi ochiul cu care vezi mai bine si vizualiezi un obiect terestru ce se aliniaza cu soarele. Atentie la fus orar si ora de iarna Pe acea directie pui antena cu elevatia si declinatia presetate, dupa care incepe munca de finete: se vede mai bine acum, a cresut ?, las-o asa !

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Pentru a calcula azimutul local al unui satelit avem nevoie de :
    -longitudinea locatiei antenei (meridianul locului) , care reprezinta sudul local
    -latitudinea locatiei antenei (paralela locului)
    -pozitia orbitala a satelitului al carui azimut vrem sa-l aflam

In desen am reprezentat:
    -cercul mare = orbita satelitilor (are raza R=OC )
    -cercul mijlociu = ecuatorul
    -cercul mic = paralela locului (are raza r=OB )

-unghiul AOC reprezinta diferenta dintre longitudinea locului si pozitia orbitala a satelitului
    -unghiul ABC reprezinta azimutul satelitului (pe care vrem sa-l calculam)

AC=Rxsin(AOC)
    AO=Rxcos(AOC)
    AB=AO-r
    tg(ABC)=AC/AB , deci:
    tg(ABC)=[Rxsin(AOC)]/[Rxcos(AOC)-r]

azimutul=(ABC)=arctg{[Rxsin(AOC)]/[Rxcos(AOC)-r]}

Obs:
    -azimutul este calculat fata de sudul local
    -in cazul particular al latitudinii de 45 grd, r este jumatate din raza pamantului
    -pentru aceeasi longitudine a locatiei antenei si pentru aceeasi pozitie orbitala a satelitului, azimutul satelitului creste pe masura ce ne deplasam dinspre pol spre ecuator.

@SAFETRON1 : daca la azimutul astfel calculat adunam 180 grd (ca sa fie exprimat fata de nordul local) sper sa obtinem valoarea de pe Satlex.
    @mak222mak : abia dupa ce ai calculat azimutul o sa ai, eventual, nevoie si de busola.

Banned

Posts Thanks / Likes

Murături n-ai , ca mi-e rau ....

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

@SLAman caut si eu formula asta de vreo zece ani.

Banned

Posts Thanks / Likes

Am copiat postul #9 al lui SLAman , la Coltul incepatorului , sa ramana pentru posteritate (http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=632&page=9 (#355))

Un simplu membru Teacher

Posts Thanks / Likes

Default tot ce vrei legat de pozitia satelitilor

este pe net un program ORBITRON (e free) pui locatia ta si aflii tot ce vrei despre orice satelit.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cum se calculeaza "r" din formula azimutului, pentru diferite latitudini:
    Rp = raza pamantului (la ecuator)
    L = Latitudinea locatiei antenei (in grade)
    r = raza cercului care reprezinta paralela corespunzatoare latitudinii locatiei antenei

OP = OE = Rp (raza pamantului)
    r = TP
    TOP = 90- POE
    POE = L
    sin(TOP) = TP/OP , deci:

r = Rpxsin(90-L)

"Solutia finala":

Az = arctg{[Rorb x sin(Long-Porb)]/[Rorb x cos(Long-Porb)-Rp x sin(90-Lat)]}
    unde:
    Az=azimutul local al satelitului
    Rorb=raza orbitei satelitilor geostationari
    Long=longitudinea locatiei antenei
    Porb=pozitia orbitala a satelitului
    Rp=raza pamantului
    Lat=latitudinea locatiei antenei

ERATA: In postul anterior am scris ca "r" corespunzator latitudinii de 45 grade este jumatate din raza pamantului.
    Corect este: r = 0.707xRp
    (Din care se vede ca "bunul simt" iti mai joaca si feste cateodata).

Scopul expunerii acestei modalitati de calcul al azimutului nu este de a inlocui programele si link-urile dedicate pentru aceasta.
    Singurul scop este acela de a satisface curiozitatea celor ce vor sa stie!

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@SLAman

nu-mi mai bat capul acum in ajun de craciun sa calculez ca nu am nici chef nici timp , dar in concret cu ai obtinut valoarea de pe Satlex sau nu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ufffffffffff!
    Intre doua colinde mi-am dat seama ca metoda de calcul pe care am prezentat-o este gresita.
    @SAFETRON1
    N-am mai verificat deoarece e clar ca la ecuator nu sunt bune valorile.
    @*********
    Cand ai timp te rog sa stergi cele doua posturi de la Coltul incepatorului.
    Aici pot "sa ramana pentru posteritate" ca exemplu de teorie frumoasa dar eronata!
    @mak222mak
    Scuze pentru inducerea in eroare!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)