Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Transmisie semnal de la antena prin instalatia electrica

Ma intreb dc exista acum echipament care sa transmita semnalul de la LNB prin instalatia electrica de la casa fara a perturba transmisia.

ma gindeam sa nu mai trag fire prin casa si sa conectez receiverul inntr-un echipament de genul ethernet over electric wires.

mai exista solutia sa pun receiverul aproape de antena si sa folosesc un echipament wireless de transmisie video/audio/IR la TV. Dar am auzit ca asta interfereaza cu WLAN si cu alte echipamente radio din casa de pe 2.4G.

Voi ce sfaturi imi dati?
    reshpekt... meseriashu

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Cred că ai de ales ntre două variante:

1. ţi tragi cablu cas tot omu'.
    2. ţi instalezi receiverul, televizorul şi un fotoliu lngă antenă.
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Meseriashu View Post
    Ma intreb dc exista acum echipament care sa transmita semnalul de la LNB prin instalatia electrica de la casa fara a perturba transmisia.
    Din cate stiu eu nu exista.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default nu

Daca ar fi existat o asemenea posibilitate, toate firmele de cablu ar fi scapat de o investitie.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by doctorul View Post
    Daca ar fi existat o asemenea posibilitate, toate firmele de cablu ar fi scapat de o investitie.
    sau poate renelu ar fi fost cel mai mare cablist din ro
    With love,
    Arcan

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by doctorul View Post
    teoretic , catv ar trebui sa mearga destul de simplu. si semnalul de la lnb ar trebui sa mearga , tot teoretic, numai ca implicatiile si costurile ar fi semnificative in acest caz.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

eu zic ca ar trebui sa mearga. Va dau un exemplu: USA. Acolo totul merge prin cablurile electrice. Din priza scoti cablu de antena la tv, de telefon, de dsl etc.

Am zis la inceput ca e cu totul alta poveste ca au o alta tensiune si frecventa. Si ca factorul de noise e mai mic.

Dar... acum in Europa exista power line bridge adaptoare. le bagi in priza le conectezi la Router/si PC si merge de rupe... deci se poate.
    reshpekt... meseriashu

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Si eu cred ca se poate. Parca am vazut si eu pe undeva scris prin InfoSatelit parca,ca este sau se poate face asa ceva.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Va dau un exemplu: USA. Acolo totul merge prin cablurile electrice. Din priza scoti cablu de antena la tv, de telefon, de dsl etc.
    Aici , te inseli putin! Eu am stat in SUA iar prizele pentru cablu sunt in perete,ai dreptate , dar separat de cele de tensiune...Pe de alta parte , din cite stiu , in jud. Mures , intr-o comuna, guvernul roman a testat internetul prin reteaua electrica, si , nu vad de ce nu ar fi posibil ceva similar in domeniul CATV

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

va referiti la asa ceva
    http://www.netzwerk-lan.com/produkt/...ALL1686__.html

eu pot sa zic ca am incercat mai multe asemenea scule , net prin cablu de curent , dar am ramas fffff dezamagit.

in primul rind , se pot folosi numai la prizele care au aceeasi faza , iar la mine , a fost asa , ca , priza care folosea aceeasi faza cu cea din camera cu PC-ul , unde era instalat adaptorul , era baia , ce era perete in perete cu camera PC-ului.

deci ,, nu-l puteam folosi numai stind pe tron , in restul casei , neam.

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

E o chestie de frecventa. Cablurile electrice nu sint ecranate, si 2 GHz pe un cablu ne ecranat, nu merge. Ar trebui toata banda sa vina la frecvente mai joase, si/sau modulat pe sinusu tensiunii.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Curent Portor On Line (CPL) este o tehnologie care permite transmisii la un debit mare (85 Mbps) de voce, date si video prin instalatia electrica a casei. Prizele de curent devin astfel prize ethernet.

Avantaje:
    Conectand doua adaptatoare CPL la doua prize electrice, semnalul ADSL este disponibil peste tot in casa. Fata de Wi-Fi aveti o stabilitate sigura a semnalului, fara cabluri.

Se pot utiliza orice adaptatoare CPL?
    Nu, trebuie cautate adaptatoarele care suporta un debit de 85 Mbps. Intalnim adesea adaptatoare de 14 Mbps dar debitul acestora este insuficient pentru transmisia simultana VDV (voce/date/video)

De unde se cumpara? Cat costa?
    Pe internet, in pachete de 2 adaptatoare CPL. 79 euro in medie (fara taxe postale). In cazul cumpararii dintr-un magazin, pretul variaza intre 115 si 130 euro.

CPL functioneaza prin toate instalatiile electrice?
    CPL functioneaza prin orice instalatie electrica bine facuta, cu exceptia retelelor trifazate. Semnalul se pierde foarte mult la trecerea lui prin contorul electric. Deci nu exista riscul transmiterii semnalului in reteaua Electrica (puterea semnalului este limitata). De asemenea semnalul se poate coda printr-o parola.

Trece semnalul printr-un prelungitor sau un ondulor?
    Da, cu conditia ca prelungitorul sa fie de calitate si conectat la adaptatorul CPL. La fel se poate intampla in cazul folosirii unui ondulor.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

nu sunt un expert in domeniu dar am shi eu o intrebare:
    cum schimbi polaritatea in lnb (14 -18 Vcc)prin reteaua 220Vac?
    Kaon 570,MRv,Echolite DSB-790,Pioneer Goldbox, SS2 ,DM 500s ,offset 0.90 , 30v--75e

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Dar... acum in Europa exista power line bridge adaptoare. le bagi in priza le conectezi la Router/si PC si merge de rupe... deci se poate.
    Asta confirm eu merge super internetul prin priza cu cabluri ethernet router -> priza si apoi priza (alta in casa) -> cablu ethernet -> pc ssau altceva. Nu stiu pentru semnal de antena dar internetul poate servi la cautat asa ceva... daca exista. pentru internet merge perfect si mai stabil ca wifi. Succes.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valyp67 View Post
    Si eu cred ca se poate. Parca am vazut si eu pe undeva scris prin InfoSatelit parca,ca este sau se poate face asa ceva.
    In IS era vorba de AV sender prin unde radio si reteaua electrica.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)