Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.


Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Gold Member Expert
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    4,738
    Posts Thanks / Likes

    Default Premiere Spielfilme, Vineri 22.12.2006

    P R O G R A M M Freitag 22.12.2006

    04.55 Spanglish (prem1) 130 Min. bis 07.05
    (Spanglish) Familienkomödie USA 2004; R: James L. Brooks; D: Adam Sandler, Brenda Canela, Cecilia Suarez, Cloris Leachman, Ian Hyland, Paz Vega, Phil Rosenthal, Rolando Molina, Sarah Steele, Shelbie Bruce, Téa Leoni, Victoria Luna



    05.00 Der Schattenmann (5) (krimi) 130 Min. bis 07.10
    Kriminaldrama D/A 1996; R: Dieter Wedel; D: Claude-Oliver Rudolph, Heiner Lauterbach, Heinz Hoenig, Jennifer Nitsch, Julia Stemberger, Maja Maranow, Mario Adorf, Stefan Kurt



    05.55 Alexander (prem4) 175 Min. bis 08.50
    (Alexander) Biografie-Epos USA/GB/NL 2004; R: Oliver Stone; D: Angelina Jolie, Anthony Hopkins, Christopher Plummer, Colin Farrell, Erol Sander, Jared Leto, Jonathan Rhys Meyers, Rosario Dawson, Val Kilmer



    05.55 Spanglish (prem2) 130 Min. bis 08.05
    (Spanglish) Familienkomödie USA 2004; R: James L. Brooks; D: Adam Sandler, Brenda Canela, Cecilia Suarez, Cloris Leachman, Ian Hyland, Paz Vega, Phil Rosenthal, Rolando Molina, Sarah Steele, Shelbie Bruce, Téa Leoni, Victoria Luna



    06.00 Fanfaren der Ehe (premnostalgie) 90 Min. bis 07.30
    Lustspiel BRD 1953; R: Hans Grimm; D: Dieter Borsche, Fita Benkhoff, Georg Thomalla, Hubert von Meyerinck, Ilse Petri, Inge Egger, Karl Schönböck, Liesl Karlstadt, Lina Carstens, Margarete Haagen, Paul Henckels, Rudolf Vogel



    06.00 ...und die Musik spielt dazu (heimat) 90 Min. bis 07.30
    Komödie BRD 1943; R: Carl Boese; D: Georg Alexander, Hans Schott-Schöbinger, Lina Carstens, Maria Andergast, Rudolf Carl, Vivi Gioi



    06.20 Bring mich heim (prem3) 110 Min. bis 08.10
    (Carry Me Home) Drama USA 2004; R: Jace Alexander; D: Ashley Rose Orr, David Alan Basche, Jane Alexander, Kevin Anderson, Leo Burmester, Nicholas Braun, Penelope Ann Miller



    06.25 Hendrix (mgm) 105 Min. bis 08.10
    (Hendrix) Biografie USA 2000; R: Leon Ichaso; D: Billy Zane, Christian Potenza, Dorian Harewood, Kristen J. Holden-Ried, Michie Mee, Vivica A. Fox, Wood Harris



    06.30 Zathura - Ein Abenteuer im Weltraum (premdirekt) 95 Min. bis 08.05
    (Zathura) Fantasyspaß USA 2005; R: Jon Favreau; D: Dax Shepard, John Alexander, Jonah Bobo, Josh Hutcherson, Kristen Stewart, Tim Robbins



    07.05 Ein Engel in der Stadt (prem1) 90 Min. bis 08.35
    (When Angels Come to Town) Drama USA 2004; R: Andy Wolk; D: Alexander Conti, Babz Chula, Katey Sagal, Mark Anthony Krupa, Peter Falk, Seann Gallagher, Tammy Blanchard



    07.30 Conny und Peter machen Musik (premnostalgie) 90 Min. bis 09.00
    Lustspiel BRD 1960; R: Werner Jacobs; D: Conny Froboess, Gustav Knuth, Kurt Großkurth, Peter Kraus, Ralf Wolter, Walter Gross



    07.30 Und ewig singen die Wälder (heimat) 105 Min. bis 09.15
    Heimatdrama A 1959; R: Paul May; D: Anna Smolik, Carl Lange, Gert Fröbe, Hans Nielsen, Hansjörg Felmy, Joachim Hansen, Jürgen Goslar, Maj-Britt Nilsson


    08.00 Boogie Now (Blue Movie) 120 Min. bis 10.00
    (Boogie Now) Erotik USA 2000; R: François Clousot; D: Inari Vachs, Isabella Camille, Jeannie Rivers, Lita Chase, Sophie Evans



    08.05 Ein Engel in der Stadt (prem2) 90 Min. bis 09.35
    (When Angels Come to Town) Drama USA 2004; R: Andy Wolk; D: Alexander Conti, Babz Chula, Katey Sagal, Mark Anthony Krupa, Peter Falk, Seann Gallagher, Tammy Blanchard



    08.10 Jessica (mgm) 105 Min. bis 09.55
    (La sage-femme, le cure et le bon dieu) Liebeskomödie F/I 1962; R: Jean Negulesco, Oreste Palella; D: Agnes Moorehead, Angie Dickinson, Antonio Cifariello, Carlo Croccolo, Danielle de Metz, Gabriele Ferzetti, Marcel Dalio, Maurice Chevalier, Noël-Noël, Sylva Koscina



    08.10 Ein starkes Team: Kollege Mörder (krimi) 95 Min. bis 09.45
    Krimi D 2003; R: Peter F. Bringmann; D: Annett Renneberg, Arnfried Lerche, Christian Schneller, Florian Martens, Heiko Senst, Jaecki Schwarz, Leonard Lansink, Maja Maranow, Max Herbrechter, Thomas Sarbacher, Tim Wilde



    08.10 Madagascar (prem3) 95 Min. bis 09.45
    (Madagascar) Trickfilmspaß USA 2005; R: Eric Darnell, Tom McGrath; D: , , , , , , , ,



    08.15 Im Dutzend billiger 2 (premdirekt) 85 Min. bis 09.40
    (Cheaper by the Dozen 2) Familienkomödie USA 2005; R: Adam Shankman; D: Alexander Conti, Alyson Stoner, Blake Woodruff, Bonnie Hunt, Brent Kinsman, Carmen Electra, Eugene Levy, Forrest Landis, Hilary Duff, Jacob Smith, Kevin Schmidt, Liliana Mumy, Piper Perabo, Shane Kinsman, Steve Martin, Tom Welling



    08.35 Be Cool (prem1) 115 Min. bis 10.30
    (Be Cool) Krimikomödie USA 2005; R: F. Gary Gray; D: André 3000, Arielle Kebbel, Carol Duboc, Cedric the Entertainer, Cedric The Entertainer, Christina Milian, Danny DeVito, Dwayne "The Rock" Johnson, Harvey Keitel, John Travolta, Kimberly J. Brown, Paul Adelstein, Robert Pastorelli, Steven Tyler, Uma Thurman, Vince Vaughn



    08.50 Für alle Fälle Fitz: Liebesfalle (2) (street) 55 Min. bis 09.45
    (Cracker: True Romance (2)) Thriller GB 1994; R: Tim Fywell; D: Babara Flynn, Emily Joyce, Geraldine Somerville, Kieran O'Brien, Liz Estensen, Resemary Martin, Ricky Tomlinson, Robbie Coltrane, Robert Cavannah



    08.50 Ray (prem4) 155 Min. bis 11.25
    (Ray) Biografisches Epos USA 2004; R: Taylor Hackford; D: Aunjanue Ellis, Bokeem Woodbine, C. J. Sanders, Curtis Armstrong, Harry J. Lennix, Jamie Foxx, Kerry Washington, Larenz Tate, Regina King, Richard Schiff, Sharon Warren, Wendell Pierce



    09.00 Der siebente ist dran (premnostalgie) 75 Min. bis 10.15
    (Seven Men from Now) Western USA 1956; R: Budd Boetticher; D: Chuck Roberson, Donald "Red" Barry, Fred Graham, Gail Russell, John Barradino, John Larch, John Philips, Lee Marvin, Randolph Scott, Stuart Whitman, Walter Reed



    09.15 Das Jahr des Herrn (heimat) 95 Min. bis 10.50
    Jugendporträt A 1950; R: Alfred Stöger; D: Ewald Balser, Josef Meinrad, Karl Haberfellner, Käthe Gold, Otto Kerry



    09.35 Be Cool (prem2) 115 Min. bis 11.30
    (Be Cool) Krimikomödie USA 2005; R: F. Gary Gray; D: André 3000, Arielle Kebbel, Carol Duboc, Cedric the Entertainer, Cedric The Entertainer, Christina Milian, Danny DeVito, Dwayne "The Rock" Johnson, Harvey Keitel, John Travolta, Kimberly J. Brown, Paul Adelstein, Robert Pastorelli, Steven Tyler, Uma Thurman, Vince Vaughn

  2. #2
    Gold Member Expert
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    4,738
    Posts Thanks / Likes

    Default

    P R O G R A M M Freitag 22.12.2006

    09.45 Saved! - Die Highschool-Missionarinnen (prem3) 95 Min. bis 11.20
    (Saved!) Satire USA 2004; R: Brian Dannelly; D: Chad Faust, Eva Amurri, Eva Amurri, Heather Matarazzo, Jena Malone, Macaulay Culkin, Mandy Moore, Marie-Louise Parker, Martin Donovan, Patrick Fugit



    09.45 Für alle Fälle Fitz: Weißer Teufel (street) 105 Min. bis 11.30
    (Cracker: White Ghost) Kriminalthriller GB 1996; R: Richard Standeven; D: Barbara Flynn, Barnaby Kay, Dennis Chan, Freda Foh Shen, Geraldine Somerville, Glen Goei, Liu Jo Ying, Lorcan Cranitch, Mark Hadfield, Michael Pennington, Ricky Tomlinson, Robbie Coltrane, Robert Cavanah, Zoe Hart



    09.55 Verlorene Sieger (mgm) 125 Min. bis 12.00
    (That Championship Season) Männermelodram USA 1999; R: Paul Sorvino; D: Denise Kaye, Gary Sinise, Nicolas Risher, Paul Sorvino, Susan M. Carr, Terry Kinney, Tony Shalhoub, Vincent D'Onofrio



    10.00 Schloß Hubertus (premaustria) 120 Min. bis 12.00
    Heimatfilm BRD 1973; R: Harald Reinl; D: Karl Lange, Karlheiz Böhm, Klaus Löwitsch, Robert Hoffmann, Sascha Hehn, Ute Kittelberger



    10.00 Schloß Hubertus (PREMIERE) 120 Min. bis 12.00
    Heimatfilm BRD 1973; R: Harald Reinl; D: Karl Lange, Karlheiz Böhm, Klaus Löwitsch, Robert Hoffmann, Sascha Hehn, Ute Kittelberger



    10.00 Zathura - Ein Abenteuer im Weltraum (premdirekt) 95 Min. bis 11.35
    (Zathura) Fantasyspaß USA 2005; R: Jon Favreau; D: Dax Shepard, John Alexander, Jonah Bobo, Josh Hutcherson, Kristen Stewart, Tim Robbins



    10.15 Saturn-City (premnostalgie) 85 Min. bis 11.40
    (Saturn 3) Sci-Fi-Krimi GB 1980; R: Stanley Donen; D: Douglas Lambert, Edward Bishop, Farrah Fawcett, Harvey Keitel, Kirk Douglas



    10.30 Der Schattenmann (5) (krimi) 125 Min. bis 12.35
    Kriminaldrama D/A 1996; R: Dieter Wedel; D: Claude-Oliver Rudolph, Heiner Lauterbach, Heinz Hoenig, Jennifer Nitsch, Julia Stemberger, Maja Maranow, Mario Adorf, Stefan Kurt



    10.30 Kammerflimmern (prem1) 100 Min. bis 12.10
    Liebesdrama D 2004; R: Hendrik Hölzemann; D: Bibiana Beglau, Florian Lukas, Jan Gregor Kremp, Jessica Schwarz, Matthias Schweighöfer, Rosel Zech, Ulrich Noethen, Volker Spengler



    10.30 Bettis Bescherung (festival) 90 Min. bis 12.00
    Komödie D 2006; R: Thomas Freundner; D: Barbara Philipp, Daniela Ziegler, Heinz Baumann, Kathrin Freundner, Nadeshda Brennicke, Stephan Ullrich, Wotan Wilke Möhring



    10.50 Christina (heimat) 100 Min. bis 12.30
    Heimatfilm BRD 1953; R: Fritz Eichler; D: Barbara Rütting, Eva Rimski, Franziska Kinz, Lutz Moik, Werner Fuetterer



    11.20 Meine Frau, ihre Schwiegereltern und ich (prem3) 115 Min. bis 13.15
    (Meet the Fockers) Komödie USA 2004; R: Jay Roach; D: Alanna Ubach, Barbra Streisand, Ben Stiller, Blythe Danner, Dustin Hoffman, Owen Wilson, Ray Santiago, Robert De Niro, Shelley Berman, Teri Polo, Tim Blake Nelson



    11.25 Anacondas: Die Jagd nach der Blut-Orchidee (prem4) 95 Min. bis 13.00
    (Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid) Schlangenhorror USA 2004; R: Dwight H. Little; D: Andy Anderson, Eugene Byrd, Johnny Messner, KaDee Strickland, Karl Yune, Matthew Marsden, Morris Chestnut, Nicholas Gonzalez, Nicholas Hope, Salli Richardson-Whitfield



    11.30 Kammerflimmern (prem2) 100 Min. bis 13.10
    Liebesdrama D 2004; R: Hendrik Hölzemann; D: Bibiana Beglau, Florian Lukas, Jan Gregor Kremp, Jessica Schwarz, Matthias Schweighöfer, Rosel Zech, Ulrich Noethen, Volker Spengler



    11.45 Im Dutzend billiger 2 (premdirekt) 85 Min. bis 13.10
    (Cheaper by the Dozen 2) Familienkomödie USA 2005; R: Adam Shankman; D: Alexander Conti, Alyson Stoner, Blake Woodruff, Bonnie Hunt, Brent Kinsman, Carmen Electra, Eugene Levy, Forrest Landis, Hilary Duff, Jacob Smith, Kevin Schmidt, Liliana Mumy, Piper Perabo, Shane Kinsman, Steve Martin, Tom Welling



    12.00 Besuchen Sie Europa! (mgm) 100 Min. bis 13.40
    (If It's Tuesday, It Still Must Be Belgium) Reisekomödie USA 1987; R: Bob Sweeney; D: Bruce Weitz, Claude Akins, Courteney Cox, Faith Ford, Lou Liberatore



    12.00 Zeugenaussage - Dmitri Schostakowitsch (classic) 155 Min. bis 14.35
    (Testimony) Biografie GB 1987; R: Tony Palmer; D: Ben Kingsley, John Shrapnel, Magdalena Asquith, Mark Asquith, Robert Reynolds, Ronald Pickup, Sherry Baines, Terence Rigby



    12.00 Jack & Jill (Blue Movie) 120 Min. bis 14.00
    (Jack & Jill) USA 2001; R: Brad Armstrong; D: Devinn Lane, Dillon Day, Joel Lawrence, Nikita Denise, Serenity, Stephanie Swift, Sydnee Steele



    12.00 Return to Sender (premaustria) 110 Min. bis 13.50
    (Return to Sender) Kriminaldrama Dän./Kan./GB/USA 2004; R: Bille August; D: Aidan Quinn, Connie Nielsen, Kelly Preston, Mark Holton, Timothy Daly



    12.00 Return to Sender (PREMIERE) 110 Min. bis 13.50
    (Return to Sender) Kriminaldrama Dän./Kan./GB/USA 2004; R: Bille August; D: Aidan Quinn, Connie Nielsen, Kelly Preston, Mark Holton, Timothy Daly



    12.10 Krieg der Welten (prem1) 115 Min. bis 14.05
    (The War of the Worlds) Sci-Fi-Thriller USA 2005; R: Steven Spielberg; D: Dakota Fanning, David Alan Basche, Justin Chatwin, Miranda Otto, Tim Robbins, Tom Cruise, Yul Vazquez



    12.20 Eolomea (premscifi) 85 Min. bis 13.45
    (Eolomea) Sci-Fi-Film DDR 1972; R: Herrmann Zschoche; D: Benjamin Besson, Cox Habbema, Holger Mahlich, Iwan Andonow, Jürgen Scharfenberg, Petar Slabakow, Rolf Hoppe, Wolfgang Greese, Wsewolod Sanajew



    12.30 Die Geierwally (heimat) 90 Min. bis 14.00
    Heimatdrama BRD 1956; R: Franz Cap; D: Barbara Rütting, Carl Möhner, Franz Pfaundler, Heinrich Hauser, Til Kiwe



    12.35 Schrei, so lang du kannst! (krimi) 95 Min. bis 14.10
    (No One Can Hear You) Gruselthriller USA 2001; R: John Laing; D: Barry Corbin, Craig Parker, Daniel Gillies, Elizabeth Hawthorne, Emily Barclay, Jaime Passier-Armstrong, Joanna Morrison, Kate Elliott, Kelly McGillis, Kieren Hutchison, Tom Huntington

  3. #3
    Gold Member Expert
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    4,738
    Posts Thanks / Likes

    Default

    P R O G R A M M Freitag 22.12.2006

    13.00 Düstere Legenden 2 - Final Cut (street) 95 Min. bis 14.35
    (Urban Legends: Final Cut) Teeniehorror USA/Kan. 2000; R: John Ottman; D: Anson Mount, Eva Mendez, Hart Bochner, Jennifer Morrison, Joey Lawrence, Loretta Devine, Matthew Davis



    13.00 Saved! - Die Highschool-Missionarinnen (prem4) 95 Min. bis 14.35
    (Saved!) Satire USA 2004; R: Brian Dannelly; D: Chad Faust, Eva Amurri, Eva Amurri, Heather Matarazzo, Jena Malone, Macaulay Culkin, Mandy Moore, Marie-Louise Parker, Martin Donovan, Patrick Fugit



    13.10 Krieg der Welten (prem2) 115 Min. bis 15.05
    (The War of the Worlds) Sci-Fi-Thriller USA 2005; R: Steven Spielberg; D: Dakota Fanning, David Alan Basche, Justin Chatwin, Miranda Otto, Tim Robbins, Tom Cruise, Yul Vazquez



    13.15 Layer Cake (prem3) 110 Min. bis 15.05
    (Layer Cake) Thriller GB 2004; R: Matthew Vaughn; D: Burn Gorman, Colm Meaney, Daniel Craig, Dimitri Andreas, Garry Tubbs, George Harris, Jamie Foreman, Kenneth Cranham, Marcel Iures, Sally Hawkins, Tamer Hassan, Tom Hardy



    13.30 Zathura - Ein Abenteuer im Weltraum (premdirekt) 95 Min. bis 15.05
    (Zathura) Fantasyspaß USA 2005; R: Jon Favreau; D: Dax Shepard, John Alexander, Jonah Bobo, Josh Hutcherson, Kristen Stewart, Tim Robbins



    13.40 Die letzte Schlacht der Samurai (mgm) 105 Min. bis 15.25
    (Ten to chi to) Actionepos Jap. 1990; R: Haruki Kadokawa; D: Atsuko Asano, Binpachi Ito, Isao Natsuyagi, Masahiko Tsugawa, Naomi Zaizen, Takaai Enoki, Tsunehiko Watase



    14.00 Die Magd von Heiligenblut (heimat) 95 Min. bis 15.35
    Heimatdrama A 1956; R: Alfred Lehner; D: Alice Graf, Eduard Köck, Erich Auer, Helene Thimig, Hermann Thimig



    14.05 Heartlands - Mitten ins Herz (prem1) 90 Min. bis 15.35
    (Heartlands) Tragikomödie GB/USA 2002; R: Damien O'Donnell; D: Celia Imrie, Jane Robbins, Jim Carter, Mark Addy, Michael Sheen, Phillipa Peak, Ruth Jones



    14.15 Die Bäreninsel in der Hölle der Arktis (premnostalgie) 120 Min. bis 16.15
    (Bear Island) Abenteuer GB/Kan. 1979; R: Don Sharp; D: Barbara Parkins, Christopher Lee, Donald Sutherland, Lloyd Bridges, Richard Widmark, Vanessa Redgrave



    14.30 Diana & Ich (PREMIERE) 105 Min. bis 16.15
    (Diana & Me) Komödie AUS 1997; R: David Parker; D: Dominic West, John Simm, Malcolm Kennard, Roger Barclay, Serena Gordon, Toni Collette, Victoria Eagger



    14.30 Diana & Ich (premaustria) 105 Min. bis 16.15
    (Diana & Me) Komödie AUS 1997; R: David Parker; D: Dominic West, John Simm, Malcolm Kennard, Roger Barclay, Serena Gordon, Toni Collette, Victoria Eagger



    14.35 Der Himmel von Hollywood (prem4) 95 Min. bis 16.10
    (The Hollywood Sign) Gaunerkomödie USA/NL 2001; R: Sönke Wortmann; D: Al Sapienza, Burt Reynolds, David Proval, Dominic Keating, Eric Bruskotter, Jacqueline Kim, Kathleen Gati, Kay E. Kuter, Raf Mauro, Rod Steiger, Tom Berenger


    15.00 Chihiros Reise ins Zauberland (JETIX) 125 Min. bis 17.05
    (Sen to Chihiro no kamikakushi) Zeichentrickfantasy Jap. 2001; R: Hayao Miyazaki; D: , , ,



    15.05 Breaking News (prem3) 90 Min. bis 16.35
    (Dai si gein) Actionthriller HK 2004; R: Johnnie To, Ching Siu Tung; D: Cheung Siu-fai, Hui Siu-hung, Kelly Chen, Lam Suet, Maggie Siu, Nick Cheung, Richie Jen, Richie Ren, You Yong



    15.05 Heartlands - Mitten ins Herz (prem2) 90 Min. bis 16.35
    (Heartlands) Tragikomödie GB/USA 2002; R: Damien O'Donnell; D: Celia Imrie, Jane Robbins, Jim Carter, Mark Addy, Michael Sheen, Phillipa Peak, Ruth Jones



    15.15 Im Dutzend billiger 2 (premdirekt) 85 Min. bis 16.40
    (Cheaper by the Dozen 2) Familienkomödie USA 2005; R: Adam Shankman; D: Alexander Conti, Alyson Stoner, Blake Woodruff, Bonnie Hunt, Brent Kinsman, Carmen Electra, Eugene Levy, Forrest Landis, Hilary Duff, Jacob Smith, Kevin Schmidt, Liliana Mumy, Piper Perabo, Shane Kinsman, Steve Martin, Tom Welling



    15.25 Killer Cain (mgm) 100 Min. bis 17.05
    (More Dead Than Alive) Western USA 1968; R: Robert Sparr; D: Anne Francis, Clint Walker, Craig Littler, Mike Henry, Paul Hampton, Vincent Price



    15.35 You're Fired (prem1) 95 Min. bis 17.10
    (Employee of the Month) Schwarze Komödie USA 2004; R: Mitch Rouse; D: Andrea Bendewald, Christina Applegate, Fiona Gubelmann, Matt Dillon, Peter Jason, Renee Albert, Steve Zahn



    16.00 Rotlicht: In der Höhle des Löwen (krimi) 95 Min. bis 17.35
    Krimi D 2000; R: Detlef Rönfeldt; D: Alexandra Wilcke, Eva Habermann, Hanns Zischler, Helmut Zierl, Jaecki Schwarz



    16.00 Boogie Now (Blue Movie) 120 Min. bis 18.00
    (Boogie Now) Erotik USA 2000; R: François Clousot; D: Inari Vachs, Isabella Camille, Jeannie Rivers, Lita Chase, Sophie Evans



    16.10 Eiskalte Bedrohung (prem4) 100 Min. bis 17.50
    (Hotet) Militärthriller S/FIN 2004; R: Kjell Sundvall; D: Åsa Forsblad, Axel Zuber, Dejan Cukic, Göran Ragnerstam, Ida Wahlund, Jack Klaff, Maria Bonnevie, Peter Franzén, Peter Haber, Roland Hedlund, Shanti Roney, Stefan Sauk



    16.15 Die Todesreiter (premnostalgie) 85 Min. bis 17.40
    (The Desperados) Western USA/GB 1969; R: Henry Levin; D: Christian Robert, George Maharis, Jack Palance, Sylvia Syms, Vince Edwards



    16.15 Wally Sparks - König des schlechten Geschmacks (PREMIERE) 105 Min. bis 18.00
    (Meet Wally Sparks) Klamauk USA 1997; R: Peter Baldwin; D: Burt Reynolds, Cindy Williams, David Odgen Stiers, Debi Mazar, George Hamilton, Jay Leno, Rodney Dangerfield, Roseanne, Tim Allen, Tony Danza



    16.15 Wally Sparks - König des schlechten Geschmacks (premaustria) 105 Min. bis 18.00
    (Meet Wally Sparks) Klamauk USA 1997; R: Peter Baldwin; D: Burt Reynolds, Cindy Williams, David Odgen Stiers, Debi Mazar, George Hamilton, Jay Leno, Rodney Dangerfield, Roseanne, Tim Allen, Tony Danza

  4. #4
    Gold Member Expert
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    4,738
    Posts Thanks / Likes

    Default

    P R O G R A M M Freitag 22.12.2006

    16.30 Als ich beim Käthele im Walde war (heimat) 80 Min. bis 17.50
    Biografie BRD 1963; R: Fritz Stapenhorst; D: Arnim Dahlen, Lucie Englisch, Margit Ensinger, Pola Barscherer, Thomas Hutter



    16.35 Be Cool (prem3) 120 Min. bis 18.35
    (Be Cool) Krimikomödie USA 2005; R: F. Gary Gray; D: André 3000, Arielle Kebbel, Carol Duboc, Cedric the Entertainer, Cedric The Entertainer, Christina Milian, Danny DeVito, Dwayne "The Rock" Johnson, Harvey Keitel, John Travolta, Kimberly J. Brown, Paul Adelstein, Robert Pastorelli, Steven Tyler, Uma Thurman, Vince Vaughn



    16.35 You're Fired (prem2) 95 Min. bis 18.10
    (Employee of the Month) Schwarze Komödie USA 2004; R: Mitch Rouse; D: Andrea Bendewald, Christina Applegate, Fiona Gubelmann, Matt Dillon, Peter Jason, Renee Albert, Steve Zahn



    17.00 Zathura - Ein Abenteuer im Weltraum (premdirekt) 95 Min. bis 18.35
    (Zathura) Fantasyspaß USA 2005; R: Jon Favreau; D: Dax Shepard, John Alexander, Jonah Bobo, Josh Hutcherson, Kristen Stewart, Tim Robbins



    17.05 Hochhaus des Schreckens (mgm) 95 Min. bis 18.40
    (Dark Tower) Horrorthriller USA 1987; R: Ken Barnett (= Freddie Francis); D: Anne Lockhart, Carol Lynley, Jenny Agutter, Kevin McCarthy, Michael Moriarty, Patch Mackenzie, Ramiro Oliveros, Rick Azulay (= Ricardo Azulay), Robert Sherman, Theodore Bikel



    17.10 Highschool News - Streng vertraulich (prem1) 85 Min. bis 18.35
    (Campus Confidential) Highschool-Komödie USA 2005; R: Melanie Mayron; D: Brandon Ambrose, Brandon Baker, Christy Romano, Katey Sagal, Keri Lynn Pratt, Teddy Dunn, Thomas Dekker



    17.50 Im singenden Rößl am Königssee (heimat) 90 Min. bis 19.20
    Lustspiel A 1963; R: Franz Antel; D: Gunther Philipp, Ingeborg Schöner, Oskar Sima, Paul Hörbiger, Peter Weck, Trude Herr, Waltraut Haas



    17.50 Million Dollar Baby (prem4) 130 Min. bis 20.00
    (Million Dollar Baby) Boxerdrama USA 2004; R: Clint Eastwood; D: Anthony Mackie, Brian O'Byrne, Clint Eastwood, Hilary Swank, Jay Baruchel, Lucia Rijker, Mike Colter, Morgan Freeman



    18.10 Highschool News - Streng vertraulich (prem2) 85 Min. bis 19.35
    (Campus Confidential) Highschool-Komödie USA 2005; R: Melanie Mayron; D: Brandon Ambrose, Brandon Baker, Christy Romano, Katey Sagal, Keri Lynn Pratt, Teddy Dunn, Thomas Dekker



    18.35 Madagascar (prem3) 85 Min. bis 20.00
    (Madagascar) Trickfilmspaß USA 2005; R: Eric Darnell, Tom McGrath; D: , , , , , , , ,



    18.35 Liebesgrüße vom Weihnachtsmann (prem1) 85 Min. bis 20.00
    (A Very Married Christmas) Festtagsmelodram USA 2004; R: Tom McLoughlin; D: Andrew Chalmers, Charles Durning, Jean Smart, Jessica Beitchman, Joe Mantegna, Kari Matchett, Ngozi Taymah Armatrading



    18.40 Wer den Wind sät (mgm) 95 Min. bis 20.15
    (Inherit the Wind) Gerichtsdrama USA 1988; R: David Greene; D: Darren McGavin, Jason Robards, Jean Simmons, Kirk Douglas, Kyle Secor


    19.35 Liebesgrüße vom Weihnachtsmann (prem2) 85 Min. bis 21.00
    (A Very Married Christmas) Festtagsmelodram USA 2004; R: Tom McLoughlin; D: Andrew Chalmers, Charles Durning, Jean Smart, Jessica Beitchman, Joe Mantegna, Kari Matchett, Ngozi Taymah Armatrading



    19.40 Bella Block: Im Namen der Ehre (theater) 100 Min. bis 21.20
    Krimi D 2002; R: Andreas Gruber; D: Bettina Hauenschild, Geno Lechner, Hannelore Hoger, Hansjürgen Hürrig, Jasmin Asadie, Merab Ninidze, Pit-Arne Pietz, Rüdiger Vogler, Rudolf Kowalski, Zijah Sokolovic



    20.00 Jack & Jill (Blue Movie) 120 Min. bis 22.00
    (Jack & Jill) USA 2001; R: Brad Armstrong; D: Devinn Lane, Dillon Day, Joel Lawrence, Nikita Denise, Serenity, Stephanie Swift, Sydnee Steele



    20.13 The Dentist 2 - Zahnarzt des Schreckens (street) 102 Min. bis 21.55
    (The Dentist II) Horrorschocker USA 1998; R: Brian Yuzna; D: Corbin Bernsen, Jillian McWhirter, Jim Antonio, Linda Hoffman, Wendy Robie



    20.15 Musketier mit Hieb und Stich (premnostalgie) 95 Min. bis 21.50
    (Les mariès de l'an II) Abenteuer F/I/Rumän. 1971; R: Jean-Paul Rappeneau; D: Jean Paul Belmondo, Laura Antonelli, Marlène Jobert, Michel Auclair, Pierre Brasseur, Sami Frey



    20.15 Was hast Du denn im Krieg gemacht, Pappi? (mgm) 115 Min. bis 22.10
    (What Did You Do in the War, Daddy?) Militärgroteske USA 1966; R: Blake Edwards; D: Aldo Ray, Dick Shawn, Giovanna Ralli, Harry Morgan, James Coburn, Sergio Fantoni



    20.15 Das Leben ist eine Baustelle (festival) 105 Min. bis 22.00
    Tragikomödie D 1997; R: Wolfgang Becker; D: Andrea Sawatzki, Armin Rohde, Christiane Paul, Christina Papamichou, Heino Ferch, Jürgen Vogel, Martina Gedeck, Meret Becker, Richy Müller, Ricky Tomlinson



    20.15 Deadly Instincts - Die Bestie aus dem All (premscifi) 100 Min. bis 21.55
    (Breeders) Sci-Fi-Trash USA/GB 1997; R: Paul Matthews; D: Clifton Lloyd-Byran, Kadamba Simmons, Katy Lawrence, Melanie Walters, Nigel Harrison, Oliver Tobias, Samantha Janus, Todd Jensen



    20.15 Charlotte Link: Das Haus der Schwestern (heimat) 85 Min. bis 21.40
    Melodram D 2002; R: Rolf von Sydow; D: Anne Brendler, Charlotte Schwab, Christine Reinhart, Claudia Mehnert, Gudrun Landgrebe, Günther Maria Halmer, Harald Krassnitzer, Hardy Krüger jr., Max Tidof, Susan Anbeh



    20.15 Thunderbirds (PREMIERE) 95 Min. bis 21.50
    (Thunderbirds) Action USA/GB 2004; R: Jonathan Frakes; D: Anthony Edwards, Ben Kingsley, Ben Torgersen, Bhasker Patel, Bill Paxton, Brady Corbet, Dominic Colenso, Genie Francis, Lex Shrapnel, Philip Winchester, Ron Cook, Sophia Myles, Soren Fulton



    20.15 Meine Frau, ihre Schwiegereltern und ich (prem3) 115 Min. bis 22.10
    (Meet the Fockers) Komödie USA 2004; R: Jay Roach; D: Alanna Ubach, Barbra Streisand, Ben Stiller, Blythe Danner, Dustin Hoffman, Owen Wilson, Ray Santiago, Robert De Niro, Shelley Berman, Teri Polo, Tim Blake Nelson



    20.15 Hellboy - Director's Cut (prem4) 130 Min. bis 22.25
    (Hellboy) Fantasyspektakel USA 2004/05; R: Guillermo del Toro; D: Biddy Hodson, Brian Caspe, Brian Steele, Corey Johnson, Doug Jones, Garth Cooper, James Babson, Jeffrey Tambor, John Hurt, Karel Roden, Ladislaw Beran, Ron Perlman, Rupert Evans, Selma Blair, Stephen Fisher

  5. #5
    Gold Member Expert
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    4,738
    Posts Thanks / Likes

    Default

    P R O G R A M M Freitag 22.12.2006

    20.15 Fabio Montale: Rache für Leila (krimi) 100 Min. bis 21.55
    (Fabio Montale: Total Khéops) Krimi-Reihe F 2001; R: José Pinheiro; D: Alain Delon, Andrée Damant, Cédric Chevalme, Elena Sofia Ricci, Eric Defosse, Georges Néri, Jean-Louis Foulquier, Jean-Marie Winling



    20.15 Submerged (prem1) 100 Min. bis 21.55
    (Submerged) Actionthriller USA 2005; R: Anthony Hickox; D: Alison King, Christine Adams, Gary Daniels, Nick Brimble, P. H. Moriarty, Ross McCall, Stephen Da Costa, Steven Seagal, Vinnie Jones, William Hope



    20.15 Sex von allen Seiten (uhsetv) 85 Min. bis 21.40
    (Poison Angel) Erotikfilm USA 2002; R: Bud Lee; D: Bobby Vitale, Dillon, Lee Stone, Lezley Zen, Monique Alexander, Sondra Hall, T.J. Hart



    20.15 Die neuen Abenteuer von Reineke Fuchs (disney) 95 Min. bis 21.50
    (Renart the Fox) Trickfilmkomödie F 2002; R: Thierry Schiel



    21.15 Submerged (prem2) 100 Min. bis 22.55
    (Submerged) Actionthriller USA 2005; R: Anthony Hickox; D: Alison King, Christine Adams, Gary Daniels, Nick Brimble, P. H. Moriarty, Ross McCall, Stephen Da Costa, Steven Seagal, Vinnie Jones, William Hope



    21.50 Der Coup (premnostalgie) 120 Min. bis 23.50
    (Le casse) Actionthriller F/I 1971; R: Henri Verneuil; D: Dyan Cannon, Jean-Paul Belmondo, Nicole Calfan, Omar Sharif, Robert Hossein



    21.50 Breaking Dawn - Tödliches Erwachen (PREMIERE) 100 Min. bis 23.30
    (Breaking Dawn) Psychothriller USA 2004; R: Mark Edwin Robinson; D: Austin Peck, Dave Ruby, Diane Venora, Edie McClurg, Hank Harris, James Haven, Joe Morton, Kathryn Joosten, Kelly Overton, Sarah-Jane Potts



    21.55 Webs (premscifi) 90 Min. bis 23.25
    (Webs) Spinnen-Horror USA 2003; R: David Wu; D: Anthony Ashbee, Colin Fox, David Nerman, Kate Greenhouse, Richard Grieco



    21.55 Fabio Montale: Der Sohnmörder (krimi) 105 Min. bis 23.40
    (Fabio Montale: Chourmo) Krimi F 2001; R: José Pinheiro; D: Alain Delon, Andrée Damant, Cédric Chevalme, Elena Sofia Ricci, Eric Defosse, Georges Néri, Mathilda May



    21.55 Krieg der Welten (prem1) 115 Min. bis 23.50
    (The War of the Worlds) Sci-Fi-Thriller USA 2005; R: Steven Spielberg; D: Dakota Fanning, David Alan Basche, Justin Chatwin, Miranda Otto, Tim Robbins, Tom Cruise, Yul Vazquez



    21.55 Dr. Jekyll und Mr. Hyde (street) 100 Min. bis 23.35
    (Dr. Jekyll and Mr. Hyde) Horrorfilm GB 2002; R: Maurice Phillips; D: Christopher Good, Ellie Haddington, Elodie Kendall, Gerard Horan, Jack Blumenau, Janet Henfrey, John Hannah



    22.00 Sex Side Story (uhsetv) 80 Min. bis 23.20
    (A Rebel with a Cause) Erotikfilm USA 2004; R: Nicholas Steele



    22.03 Wenn plötzlich alles anders ist (extra) 87 Min. bis 23.30
    Dokumentarfilm D 2006; R: Gunther Scholz



    22.05 Liliom (theater) 115 Min. bis 00.00
    (Liliom) Fantasykomödiendrama F 1934; R: Fritz Lang; D: Charles Boyer, Henri Richaud, Madeleine Ozeray, Odette Florelle, Robert Arnoux



    22.10 Der Affe im Menschen (mgm) 110 Min. bis 00.00
    (Monkey Shines) Horrorthriller USA 1988; R: George A. Romero; D: Christine Forrest, Jason Beghe, John Pankow, Joyce Van Patten, Kate McNeil



    22.10 Spanglish (prem3) 130 Min. bis 00.20
    (Spanglish) Familienkomödie USA 2004; R: James L. Brooks; D: Adam Sandler, Brenda Canela, Cecilia Suarez, Cloris Leachman, Ian Hyland, Paz Vega, Phil Rosenthal, Rolando Molina, Sarah Steele, Shelbie Bruce, Téa Leoni, Victoria Luna



    22.25 Alien vs. Predator (prem4) 100 Min. bis 00.05
    (AVP: Alien vs. Predator) Horroraction USA/Kan./GB 2004; R: Paul W. S. Anderson; D: Colin Salmon, Ewen Bremner, Joseph Rye, Lance Henriksen, Raoul Bova, Sam Troughton, Sanaa Lathan, Tommy Flanagan



    22.55 Krieg der Welten (prem2) 115 Min. bis 00.50
    (The War of the Worlds) Sci-Fi-Thriller USA 2005; R: Steven Spielberg; D: Dakota Fanning, David Alan Basche, Justin Chatwin, Miranda Otto, Tim Robbins, Tom Cruise, Yul Vazquez



    23.20 ...und die Liebe lacht dazu (heimat) 95 Min. bis 00.55
    Komödie BRD 1957; R: Robert Adolf Stemmle; D: Eva Probst, Fita Benkhoff, Fritz Tillmann, Gerhard Riedmann, Gustav Knuth, Gusti Wolf, Oskar Sima, Paul Hörbiger



    23.20 Phantom Love (uhsetv) 90 Min. bis 00.50
    (Phantom Love) Erotik USA 2000; R: Maria Cabibi, Madison Monroe; D: David Christensen, Griffin Drew, Jesse Johnson, Leslie Taylor, Michelle von Flotow, Sandy Wasko, Shannon Malone



    23.25 Utopía - Sieh hin, wenn du stirbst (premscifi) 100 Min. bis 01.05
    (Utopía) Mysterythriller Span./F 2003; R: María Ripoll; D: Emma Vilarasau, Fele Martínez, Héctor Alterio, José Garcia, Juan Carlos Vellido, Leonardo Sbaraglia, Najwa Nimri, Rodrigo García, Tchéky Karyo



    23.35 The Frighteners (street) 110 Min. bis 01.25
    (The Frighteners) Gruselkomödie USA/NZ 1996; R: Peter Jackson; D: Dee Wallace Stone, Jeffrey Combs, John Astin, Michael J. Fox, Peter Dobson, Trini Alvarado



    23.40 Fabio Montale: Blutiges Finale (krimi) 90 Min. bis 01.10
    (Fabio Montale: Soléa) Krimi F 2001; R: José Pinheiro; D: Alain Delon, Alain Delon Jr., Andrée Damant, Astrid Veillon, Cédric Chevalme, Elena Sofia Ricci, Eric Defosse, Georges Néri, Jean-Marie Winling, Mathilda May



    23.50 Die Bluthochzeit (prem1) 90 Min. bis 01.20
    Groteskes Drama D/B 2005; R: Dominique Deruddere; D: Armin Rohde, Arne Lenk, Imogen Kogge, Josef Heynert, Julia Schmidt, Uwe Ochsenknecht

  6. #6
    Gold Member Expert
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    4,738
    Posts Thanks / Likes

    Default

    P R O G R A M M Freitag 22.12.2006

    00.00 Flucht in Ketten (mgm) 90 Min. bis 01.30
    (The Defiant Ones) Actiondrama USA 1986; R: David Lowell Rich; D: Barry Corbin, Carl Weathers, Ed Lauter, Robert Urich, William Sanderson



    00.00 Boogie Now (Blue Movie) 120 Min. bis 02.00
    (Boogie Now) Erotik USA 2000; R: François Clousot; D: Inari Vachs, Isabella Camille, Jeannie Rivers, Lita Chase, Sophie Evans



    00.05 High Tension (prem4) 90 Min. bis 01.35
    (Haute tension) Horrorthriller F 2003; R: Alexandre Aja; D: Andrei Finti, Bogdan Uritescu, Cécile De France, Franck Khalfoun, Jean-Claude de Goros, Maïwenn Le Besco, Marco Claudiu Pascu, Oana Pellea, Philippe Nahon



    00.20 Breaking News (prem3) 90 Min. bis 01.50
    (Dai si gein) Actionthriller HK 2004; R: Johnnie To, Ching Siu Tung; D: Cheung Siu-fai, Hui Siu-hung, Kelly Chen, Lam Suet, Maggie Siu, Nick Cheung, Richie Jen, Richie Ren, You Yong



    00.45 Die Valachi-Papiere (premnostalgie) 120 Min. bis 02.45
    (Carteggio Valachi) Thriller I/F 1972; R: Terence Young; D: Amedeo Nazzari, Charles Bronson, Gerald S. O'Loughlin, Jill Ireland, Lino Ventura



    00.50 Die Bluthochzeit (prem2) 90 Min. bis 02.20
    Groteskes Drama D/B 2005; R: Dominique Deruddere; D: Armin Rohde, Arne Lenk, Imogen Kogge, Josef Heynert, Julia Schmidt, Uwe Ochsenknecht



    00.55 Das Dorf unterm Himmel (heimat) 95 Min. bis 02.30
    Heimatdrama BRD 1953; R: Richard Häussler; D: Heinrich Gretler, Inge Egger, Peter Mosbacher, Renate Mannhardt, Robert Freitag



    01.05 Begegnung aus dem Nichts (premscifi) 95 Min. bis 02.40
    (The UFO Incident) Psychothriller USA 1975; R: Richard A. Colla; D: Barnard Hughes, Beeson Carroll, Dick O'Neill, Estelle Parsons, James Earl Jones, Lou Wagner, Terence O'Conner



    01.20 Ripper 2 (prem1) 90 Min. bis 02.50
    (Ripper 2: Letter from Within) Horror GB 2004; R: Jonas Quastel, Lloyd A. Simandl; D: Andrea Miltner, Colin Lawrence, Curtis Matthew, Daniel Coonan, Erin Karpluk, Jane Peachey, Myfanwy Waring, Nicholas Irons, Richard Bremmer



    01.25 Angel Heart (street) 110 Min. bis 03.15
    (Angel Heart) Okkultthriller USA 1987; R: Alan Parker; D: Brownie McGhee, Charlotte Rampling, Dann Florek, Eliott Keener, Elizabeth Whitcraft, Lisa Bonet, Michael Higgins, Mickey Rourke, Robert De Niro, Stocker Fountelieu



    01.30 Hostile Witness - Im Netz gefangen (mgm) 100 Min. bis 03.10
    (Hostile Witness) Psychodrama GB 1968; R: Ray Milland; D: Dulcie Bowman, Ewan Roberts, Felix Aylmer, Geoffrey Lumsden, Julian Holloway, Norman Barrs, Percy Marmont, Ray Milland, Raymond Huntley, Sylvia Sims



    01.35 Ray (prem4) 150 Min. bis 04.05
    (Ray) Biografisches Epos USA 2004; R: Taylor Hackford; D: Aunjanue Ellis, Bokeem Woodbine, C. J. Sanders, Curtis Armstrong, Harry J. Lennix, Jamie Foxx, Kerry Washington, Larenz Tate, Regina King, Richard Schiff, Sharon Warren, Wendell Pierce



    01.50 7 Sekunden (prem3) 90 Min. bis 03.20
    (7 Seconds) Actionthriller Rumän./CH/GB 2005; R: Simon Fellows; D: Adrian Lukis, Adrian Pintea, Corey Johnson, Florian Ghimpu, Georgina Rylance, Martin Wheeler, Stephen Boxer, Tamzin Outhwaite, Tomi Cristin, Wesley Snipes



    01.50 Virtualia (uhsetv) 70 Min. bis 03.00
    (Virtualia - Episode 1) Erotikfilm S 2001; R: Antonio Adamo; D: Loureen Kiss, Lynn Stone, Nikky Andersson



    02.15 Bettis Bescherung (festival) 90 Min. bis 03.45
    Komödie D 2006; R: Thomas Freundner; D: Barbara Philipp, Daniela Ziegler, Heinz Baumann, Kathrin Freundner, Nadeshda Brennicke, Stephan Ullrich, Wotan Wilke Möhring



    02.20 Ripper 2 (prem2) 90 Min. bis 03.50
    (Ripper 2: Letter from Within) Horror GB 2004; R: Jonas Quastel, Lloyd A. Simandl; D: Andrea Miltner, Colin Lawrence, Curtis Matthew, Daniel Coonan, Erin Karpluk, Jane Peachey, Myfanwy Waring, Nicholas Irons, Richard Bremmer



    02.40 New Eden - Wüste des Todes (premscifi) 85 Min. bis 04.05
    (New Eden) Science-Fiction USA 1994; R: Alan Metzger; D: Janet Hubert-Whitten, Lisa Bonet, Michael Bowen, Stephen Baldwin, Tobin Bell



    02.45 Picknick (premnostalgie) 120 Min. bis 04.45
    (Picnic) Melodram USA 1955; R: Joshua Logan; D: Arthur O'Connell, Cliff Robertson, Kim Novak, Rosalind Russell, William Holden



    02.50 Submerged (prem1) 105 Min. bis 04.35
    (Submerged) Actionthriller USA 2005; R: Anthony Hickox; D: Alison King, Christine Adams, Gary Daniels, Nick Brimble, P. H. Moriarty, Ross McCall, Stephen Da Costa, Steven Seagal, Vinnie Jones, William Hope



    03.10 Das verfluchte Haus (mgm) 105 Min. bis 04.55
    (Un tranquillo posto di campagna) Horrorthriller I/F 1968; R: Elio Petri; D: Franco Nero, Gabriella Grimaldi, Georges Geret, Madeleine Damien, Vanessa Redgrave



    03.20 Kebab Connection (prem3) 95 Min. bis 04.55
    Kültür-Clash-Komödie D 2005; R: Anno Saul; D: Adam Bousdoukos, Adnan Marel, Cem Akin, Denis Moschitto, Fahri Ogün Yardim, Güven Kiraç, Hasan Ali Mete, Kida Ramadan, Nora Tschirner, Nursel Köse, Romina Fütterer, Tatjana Velimirov



    03.35 Das Ferienkind (heimat) 90 Min. bis 05.05
    Komödie BRD 1943; R: Karl Hans Leiter; D: Gertrud Wolle, Gisa Wurm, Hans Moser, Harry Hardt, Lina Woiwode, Lizzi Holzschuh



    03.45 Schrei, so lang du kannst! (krimi) 95 Min. bis 05.20
    (No One Can Hear You) Gruselthriller USA 2001; R: John Laing; D: Barry Corbin, Craig Parker, Daniel Gillies, Elizabeth Hawthorne, Emily Barclay, Jaime Passier-Armstrong, Joanna Morrison, Kate Elliott, Kelly McGillis, Kieren Hutchison, Tom Huntington



    03.50 Submerged (prem2) 105 Min. bis 05.35
    (Submerged) Actionthriller USA 2005; R: Anthony Hickox; D: Alison King, Christine Adams, Gary Daniels, Nick Brimble, P. H. Moriarty, Ross McCall, Stephen Da Costa, Steven Seagal, Vinnie Jones, William Hope

  7. #7
    Gold Member Expert
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    4,738
    Posts Thanks / Likes

    Default

    P R O G R A M M Freitag 22.12.2006

    04.00 Für alle Fälle Fitz: Liebesfalle (2) (street) 55 Min. bis 04.55
    (Cracker: True Romance (2)) Thriller GB 1994; R: Tim Fywell; D: Babara Flynn, Emily Joyce, Geraldine Somerville, Kieran O'Brien, Liz Estensen, Resemary Martin, Ricky Tomlinson, Robbie Coltrane, Robert Cavannah



    04.00 Jack & Jill (Blue Movie) 120 Min. bis 06.00
    (Jack & Jill) USA 2001; R: Brad Armstrong; D: Devinn Lane, Dillon Day, Joel Lawrence, Nikita Denise, Serenity, Stephanie Swift, Sydnee Steele



    04.05 Anatomie einer Entführung (prem4) 95 Min. bis 05.40
    (The Clearing) Psychodrama USA 2004; R: Pieter Jan Brugge; D: Alessandro Nivola, Audrey Wasilewski, Diana Scarwid, Elizabeth Ruscio, Geoff McKnight, Graciela Marin, Gwen McGee, Helen Mirren, Larry Pine, Matt Craven, Melissa Sagemiller, Mike Pniewski, Robert Redford, Sarah Koskoff, Tom Arcuragi, Wendy Crewson, Willem Dafoe



    04.35 Blast (prem1) 100 Min. bis 06.15
    (Blast!) Actionthriller Südafr. 2004; R: Anthony Hickox; D: Eddie Griffin, Hannes Jaenicke, Luna, Mace, Vinnie Jones, Vivica A. Fox



    04.45 Schwarze Rose, Rosemarie (premnostalgie) 90 Min. bis 06.15
    Liebeskomödie BRD/Span. 1960; R: Cesar Fernandez Ardavin; D: Frank Barufski, Ingrid Ahrens, Judith Dornys, Julius Nunes, Lucie Englisch, Marlies Sandoval, Paul Hubschmid



    04.55 Avanti, Avanti! (mgm) 140 Min. bis 07.15
    (Avanti!) Komödie USA 1972; R: Billy Wilder; D: Clive Revill, Edward Andrews, Franco Acampora, Franco Angrisano, Gianfranco Barra, Giselda Castrini, Jack Lemmon, Juliet Mills, Pippo Franco



    04.55 Spanglish (prem3) 130 Min. bis 07.05
    (Spanglish) Familienkomödie USA 2004; R: James L. Brooks; D: Adam Sandler, Brenda Canela, Cecilia Suarez, Cloris Leachman, Ian Hyland, Paz Vega, Phil Rosenthal, Rolando Molina, Sarah Steele, Shelbie Bruce, Téa Leoni, Victoria Luna



    05.05 Der laufende Berg (heimat) 90 Min. bis 06.35
    Bergdrama D 1941; R: Hans Deppe; D: Fritz Kampers, Josefine Dora, Maria Andergast, Paul Richter, Rolf Pinegger



    05.35 Blast (prem2) 100 Min. bis 07.15
    (Blast!) Actionthriller Südafr. 2004; R: Anthony Hickox; D: Eddie Griffin, Hannes Jaenicke, Luna, Mace, Vinnie Jones, Vivica A. Fox



    05.40 Sky Captain and the World of Tomorrow (prem4) 105 Min. bis 07.25
    (Sky Captain and the World of Tomorrow) Sci-Fi-Action USA/GB/I 2004; R: Kerry Conran; D: Angelina Jolie, Bai Ling, Giovanni Ribisi, Gwyneth Paltrow, Jude Law, Julian Curry, Michael Gambon, Omid Djalili, Peter Law, Sir Laurence Olivier, Trevor Baxter

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Back to Top