Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7

Thread: Cum si cu ce?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Cum si cu ce?

Mi-am cumparat si eu DVD RW in sfirsit si a inceput sa ma intereseze si sectiunea asta a forumului.
    Total incepator.
    Intrebare: pentru a face un DVD care sa imi mearga pe un DVD player stand-alone ce terminatie poate avea?
    Am un dvd luat de pe dc++, de fapt un folder cu fisiere 2 fisiere .nrg Asa le ard? Cu nero nu vrea ca e unul mai mare de 2G...
    .ifo, .bup, si .vob - aste ce sint?
    Scuzati nestiinta, daca e undeva un tutorial de la 0 e binevenit, il citesc.
    Merci.
    SHALOM

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Cateva explicatii foarte pe scurt(am sa dezvolt daca e cazul dar timpul nu-mi permite):

Structura unui DVD care se arde pe blank e acam asa

VTS_01_x.VOB acestea de regula contin informatia audio video video principala (filmul propriu zis) , au dimensiune de 0.99 GB fiecare

VIDEO_TS.IFO acestea sunt fisiere de sistem care contin informatii generale despre nr de filme , bonus trackere, (este echivalentul PSI din sirul de transport mpeg)Acesta vine intotdeauna completat de VTS_01_0.IFO (corespunde vob-urilor , dupa cum am ingrosat) care contine informatii despre,aspect ratio , capitole ,piste audio , subtitrari si altele.

fisiereleVIDEO_TS.BUP VTS_01_0.BUP sunt backup la fisierele .IFO in caz ca acestea devin corupte.

Daca filmul contine si bonusuri cu scene de la filmare, trailere , interviu cu actorii etc pt fiecare filmulet exista VTS_0X_0.BUP (unde X este nr de ordine al filmuletelor) , VTS_0X_1.VOB VTS_0X_2.VOB si asa mai departe

de exemplu:

daca dupa filmul principal este un interviu cu actorii , avem asa: VTS_02_0.BUP , VTS_02_0.IFO VTS_02_1.VOB si VTS_02_2.VOB daca e cazul.

In cazul filmelor luate de pe torrente sau DC bonusurile DVD-ului sunt scoase pt a economisi spatiu ca filmul sa intre pe un DVD normal de 4.7 GB

Extensia .nrg este o imagine a discului facuta cu Nero si se arde asa cum e fara nici o modificare.Doar dai clic pe fisierul .nrg se deschide nero si apar optiunile de ardere.

Sper ca nu te-am bagat prea rau in ceata , dar fiind in criza de timp poate ca m-am exprimat cam greoi.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

daca ai luat niste fisiere .nrg e clar ca ai luat o imagine nero, aia poate fi orice e un echivalent al clasicului .iso , sa nu te puna pacatul sa iei de pe net voburi ifo si bup-uri ca le iei degeaba, decat daca stii sigur ca iei succesiunea completa. Ai NERO versiunea completa, cel mai simplu pas in a ajunge maestru bucatar DVD , ia un divx de pe net, bagal in nero vision si gasesti tu pe acolo create DVD, orice program care iti converteste un fisier normal video in DVD iti face unul sau doua foldere AUDIO_TS si VIDEO_TS , primul de obicei e degeaba , gol... dar o minte luminata ar spune ca e ca pastreze structura logica a DVD-ului. Cu Nero Burning Rom ii dai in Vrajitor (a se citi Wizard) create DVD-Video si tragi folderul VIDEO_TS creeat in rootul DVD-ului > apoi Arde (BURN) si enjoy your movie..
    Pare simplu insa partea cea mai prosta e ca conversia unui Divx in DVD si scrierea DVD-ului te duce la 3-4ore, si acum te intreb de ce nu ti-ai luat un DVD care sa citeasca Divx? )

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Merci, foarte bune explicatiile.
    DVD stand alone inca nu am dar am in vedere sa imi iau un DVD Recorder cu hdd in prima jumatate a anului viitor; fireste va sti si divx.
    SHALOM

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ok, am un folder luat de pe DC++ cu doua .nrg in el. Dar Nero nu ma lasa sa le bag pe amindoua pe acelasi DVD pt. ca unul din ele e mai mare de 2GB. Trebuie sa folosesc alt program?
    SHALOM

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

deci nrg-urile nu le iei si le bagi manual pe DVD, ai in nero optiunea: Recorder > burn image apoi iti apare un browser cu care selectezi .nrg-ul cu pricina, daca ai doua .nrg-uri va trebui sa folosesti cate un dvd sau cd pentru fiecare (am spus si cd pentru ca daca imaginea este mai mica de 700M s-ar putea sa fie o imagine destinata pentru CD si nu DVD). Nrg nu este neaparat o imagine a unui dvd-video poate sa fie orice altceva, joc, muzica, sau pur si simplu data.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Am scris deja cele doua .nrg dar pe doua dvd-uri diferite. O sa incerc si varianta ta, acum nu am timp, merci.
    SHALOM

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)