Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default HSS1160 conectat prin SCART

Salut,

De cateva zile am luat un televizor nou (72cm, Samsung SlimFit, 100Hz) in locul unui GoldStar din 1990 mostenit de la parinti. La GoldStar n-am putut sa leg HSS-ul prin cablu SCART ca pe partea de sus a televizorului imaginea devenea putin deformata ca si cand semnalul e prea puternic. Deci prindeam canalele Digi prin cablu TV.
    Acum am vrut sa leg conserva cu TV-ul cu un cablu SCART, fiindca altfel sunetul era mono. Problema era ca aparea ceva interferenta in forma unor dungi miscatoare de la coltul dreapta sus spre cel de stanga jos, rezultand intr-o usoara vibrare a imaginii care era destul de suparatoare. Cablul era unul la care se pot schimba conectoarele (SCART/RCA). Am luat un cablu nou marca Hama, care arata destul de gros. Cu asta interferentele dispareau.
    Totusi povestea nu se termina aici... Dupa niste teste am observat ca dungile apar daca setez HSS-ul la modul CVBS sa Y/C (atunci e alb-negru), si dispar in modul RGB, imaginea devenind vizibil mai buna si stabila (cu vechiul cablu nu era nici o diferenta intre CVBS/RGB). HSS-ul legat la TV prin cablu RCA este si asta destul de bun, interferentele sunt prezente, dar mai putin deranjatoare.
    Am testat si cu un DVD Player Panasonic: prin SCART apare interferenta, dar nu-i ata de suparatoare ca la HSS. DVD prin RCA este mai bun, dar nu-i perfect. DVD prin cablu S-VIDEO e foarte bun. La DVD pot schimba modul AV intre Video/S-Video, dar singura diferenta pe care am vazut e ca la modul S-Video imaginea devine alb-negru daca folosesc cablul SCART.
    Am avut inca un device pt. test: o camera digitala legata prin cablu RCA. Imaginea e perfecta (si am fost uimit de calitatea imaginii aparute pe ecran - aproape ca pe monitor).
    Fiindca e primul meu TV cat de cat performant, si pana acum puteam sa spun ca interferentele pe care-l vad sunt din cauza cablului/tvului/etc. mai ieftin, nu pot sa decid daca TV-ul are probleme, HSS-ul are probleme, DVD-ul are probleme sau pur si simplu SCART in mod CVBS nu este de calitate.
    Deci intrebarea pentru cei care sunt mai buni in domeniul AV este daca e normal ce vad (calitate SCART CVBS < RCA < SCART RBG = S-VIDEO) sau e vre-o problema cu TV-ul meu? Poate cineva sa faca un test cu HSS-ul (care are cea mai mare problema la mine) legat prin SCART la TV?

O precizare: interferentele cu cablul nou se vad numai daca luminozitatea e mai mare decat 90% si contrastul e tot destul de mare (cu cablul vechi era foarte suparator si in mod normal), mai ales pe portiuni negri, de exemplu cand schimbi de pe un canal pe altul si ecranul devine negru pentru cateva secunde.

PS: Daca e offtopic aici (am descoperit totusi problema cu HSS), scuze si rog moderatorii sa-l mute in sectiunea corecta.
    [/b]

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf
    am patit si eu aceeasi problema la conectarea simultana in doua intrari av
    diferite a unui hss si unui humax pentru premiere.solutia a mano,ori unul ori celalalt
    Din pacate aici am avut legat numai HSS-ul cand am observat problema. DVD-ul folosesc mai des ca CD player, si nu este permanent legat de TV, aceasta stand pe masa de calculator impreuna cu amplificatorul si casetofonul.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf
    cablul scart este de calitate,adica 24 de contacte?
    Cel nou cred ca da (scrie ceva ca 21 poli.). Este marca Hama, mi-a costat 26 RON. Cum spuneam in mod RGB acest cablu ofera semnal foarte bun, dar in mod CVBS apare interferenta.
    Cel vechi avea numai 6 firuri si nu era nici o diferenta intre modul RGB si CVBS...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)