Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Probleme Viasat Explorer & History

In primul rand: thx RCS pentru cele doua canale superbe.

Acum problema: m-am uitat cateva ore ieri si astazi la cele doua canale (Explorer si History) si am observat intreruperi din cand in cand a imaginii. Dupa cum am observat apar mai frecvent la History insa nici Explorer nu este scutit de probleme. Intreruperea se manifesta in 2 feluri : se ingheata pentru cateva secunde imaginea sau dispare complet. De obicei daca este subtitrare in acel moment aceasta subtitrae ramane pe ecran. Nu prea cred ca acest lucru se manifesta numai la mine pentru ca la alte canale nu apare acest fenomen. (da am facut factory reset, sa-mi pierd si eu setarile. nici nu setez inapoi pana la software updaet-ul mult promis).

Sper ca puteti rezolva problema in curand pentru ca canalele sunt superbe, si este destul de enervant cand ma uit 1 ora si am in aceasta ora cca. 10 intreruperi.

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Probleme Viasat Explorer & History

@MrMxyzptlk
    Eu m-am uitat ieri vreo 2 ore la Viasat Explorer, dar nu am observat nimic in neregula. E posibil sa ai probleme de la conserva?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

la Explorer am observat azi diminieata. insa pe History am vazut si ieri si astazi. m-am uitat la o prezentare la Hiroshima, ce sa inttamplat in ultimele 12 ore sau ceva si s-a intrerupt imaginea de cateva ori, cca 5 ori. nu cred ca am problema cu conserva pentru ca restul canalelor merge fara problema.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

mai postasem si eu ieri intr-un alt topic cu aceeasi tema. si eu am aceeasi problema, dar in acelasi timp, acest lucru se intampla si pe cablu la Astral, de unde deduc ca problema e la receiverul celor care retransmit, in speta RDS si Astral.
    DM800PVR-250GB, offset 1,8 m, LNB Invacom 0,3 dB, pozitioner Diseqc 1.0-1.2 Vbox II
    Gemini2 Project 3.80

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

gabi probabil ca ai dreptate, insa daca tot suntem clienti Digi atunci sa cumpara un reciver cu 100 sau 200 euro mai mult insa sa mearga bine canalele pe care le retransmit. Sunt convinsa ca pe un Dreambox 7020 nu merge sacadat cu CAM-ul si Card-ul dat de Viasat ...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

okay, se pare ca a fost rezolvat. m-am uitat cca. 1 ora la History si nu mai sunt probleme. si subtitrarea s-a schimbat, nu mai apare la fel cum era dimineata si caracterele speciale apar corect. Nu m-am uitat decat cateva minute la Explorer insa nu erau probleme nici acolo ... THX RCS

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

am avut ocazia sa ma uit la History si Explorer in weekend si am constata ca History nu mai are probleme, insa la Explorer inca mai exista probleme cand imaginea se opreste. Asta se intampla pentru cateva secunde si daca exista subtitrare in imaginea respectiva subtitrarea ramane pe exran si imaginea devine negru fara ca subtitrarea sa dispara. Deci problema nu este dela receptorul meu, 100%.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)