Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15

Thread: DTH-ul nr. 7

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default DTH-ul nr. 7

Nr6 va fi TVR , iar nr.7 ... ghici cine .... : Zapp

Operatorul de telefonie mobila Zapp (Telemobil) va lansa in luna septembrie a anului viitor servicii de televiziune prin satelit, urmand sa devina astfel cel de-al saselea jucator de pe piata locala de televiziune pe satelit. Cel mai nou jucator de pe aceasta piata este Romtelecom, care a lansat recent serviciile de televiziune digitala sub brandul Dolce.

Pe de alta parte, serviciile de televiziune vor fi disponibile pentru clientii Zapp si prin intermediul telefonului mobil, prin intermediul unui terminal nou, care va fi disponibil comercial pe piata locala din luna ianuarie sau februarie a anului viitor. Serviciile de televiziune pe telefonul mobil vor fi de asemenea disponibil din luna septembrie a anului viitor.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

off, mare este ograda ta cu animale, Stapane ...

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu cred ca se va ajunge la nr 7 ... pana atunce una sau mai multe dth-uri isi vor preda bocancii ...

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

zapp daca nu da totul gratuit timp de cel putin 3 ani nu stiu ce sanse mai are ca deja sunt prea multi dth-sti.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu cred. Zapp are de lansat la anul o retea 3G pentru ca altfel pierde licenta. Nu cred ca au posibilitatea fizica si financiara de a sustine simultan 2 activitati atat de deosebite. Televiziune pe mobil vor avea oricum ca serviciu in reteaua 3G. Dar de aici si pana la lansarea unui pachet digital transmis prin satelit e cale lunga...
    De aceea mie stirea mi se pare o facatura. Daca ziceau Vodafone care vrea acum sa intre pe piata de telefonie fixa si care ar putea dori la un moment dat o oferta triple sau quadplay as mai fi crezut...

Banned

Posts Thanks / Likes

Ziarul Financiar nu a scris la nimereala pana acum ..

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Au si ei habar-n-am-istii lor care mai dau cate o chifla din cand in cand. Probabil ca pentru ei televiziunea 3G pe mobil e totuna cu televiziunea digitala transmisa prin satelit. Se mai intampla...

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu uitati ca si de Dolce se vorbea la fel acum vreo doua luni, ca ar fi IPTV ...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default DTH-ul nr. 7.....si 8 !!!!!!!!!!!!

Salut,stie cineva varianta cu renelul ,va lansa telviziune digitala
    nu e prima oara cand aud aceasta varianta,sursa renel !
    papa

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@*********
    Probabil ca vor sa transmita in DVB-H pentru care nu au nevoie de 3G.Se foloseste un hand-held combinat telefon si televizor iar pentru TV se folosesc frecvente uzuale din UIF in care se transmit pachete.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

DTH-ul nr. 7

Banned

Posts Thanks / Likes

Uite si un alt articol : (chiar toate sa fie gresite ? )

Zapp: Anul viitor lansam servicii de televiziune prin satelit si telefonul mobil.
    Operatorul vrea sa ofere astfel un pachet complet de servicii, respectiv telefonie fixa si mobila, acces broadband mobil la Internet si televiziune prin satelit si de pe telefonul mobil.
    Compania Telemobil, operatorul serviciului de telefonie mobila Zapp, va lansa in luna septembrie a anului viitor servicii de televiziune digitala prin satelit (D.T.H .- Direct To Home), a declarat ieri Victor Stan, directorul tehnic al operatorului.
    Serviciile vor fi similare ca tehnologie cu cele deja disponibile pe piata, pentru receptia serviciului fiind nevoie de o antena de satelit si un decodor (set top box).
    Serviciile de televiziune vor fi disponibile pentru clientii Zapp si prin intermediul telefonului mobil, prin intermediul unui terminal nou, care va fi disponibil comercial pe piata locala din luna ianuarie sau februarie a anului viitor, a spus Stan.
    Serviciile de televiziune pe telefonul mobil vor fi de asemenea disponibile din luna septembrie 2007.
    Zapp va deveni astfel cel de-al saselea jucator de pe piata locala de televiziune prin satelit (7 daca numaram si TVR), segment pe care a intrat recent si Romtelecom sub brandul Dolce. Prin aceasta mutare, operatorul vrea sa devina un furnizor complet de servicii de comunicatii si multimedia, mizand pe faptul ca utilizatorii vor prefera sa achizitioneze de la aceeasi companie servicii de telefonie fixa si mobila, acces broadband mobil la Internet si televiziune prin satelit si de pe telefonul mobil.
    Compania a lansat anul trecut un echipament similar unui telefon fix, dar care se conecteaza la retea printr-o antena wireless, si care poate juca si rolul de modem, pentru a asigura conectarea la Internet a unui PC.
    Conform declaratiilor lui Victor Stan, serviciile de televiziune pentru telefonul mobil vor fi disponibile la nivel national. "Inca de la sfarsitul acestui an, vom extinde acoperirea prin tehnologia EV-DO la nivel national", a spus Stan. Tehnologia EV-DO asigura servicii mobile de acces rapid la Internet, la viteze maxime de 2,4 Mbps. Conform lui Stan, odata cu actualizarea retelei, viteza va creste in anii urmatori pana la 4,9 Mbps.
    Victor Stan a declarat ca Zapp va demara anul viitor operatiunile de actualizare a retelei, respectiv de extindere a capacitatii retelei in orase, in banda de frecventa obtinuta de la I.G.C.T.I. in urma licitatiei pentru ultimele doua licente 3G. Primele servicii bazate pe frecventa obtinuta odata cu licenta 3G vor fi lansate in luna februarie 2007, urmand ca pana la sfarsitul anului sa fie acoperit intreg Bucurestiul.
    "Licenta 3G ne ajuta sa ne extindem capacitatea retelei in orase, unde vom putea furniza astfel servicii de acces rapid la Internet", a explicat Stan. In 2008, aria de acoperire a serviciilor in noua frecventa va ajunge la 24 de orase, a adaugat Stan.
    Telemobil va incheia anul 2006 cu o cifra de afaceri de 128 milioane de dolari, comparativ cu putin peste 120 de milioane de dolari in 2005, a mai spus Stan.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sa fie asa (iti dai seama ca nimeni nu se supara). Desi eu tot nu cred ca Telemobil are puterea financiara de a sustine asa ceva...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Fostul actionar majoritar de la Zapp era Rafick Hariri, fostul prim-ministru al Libanului asasinat acum 1an sau 2 la Beirut. Averea lui era de vreo 6-7 miliarde de dolari, ea a ramas copiilor lui care si ei la randul lor au ramas actionari la Telemobil . Asa ca bani sunt, gandit-va ca au castigat in fata lui Vodafone, Vodafone fiind nevoita sa plateasca vreo 40-50 de milioane de dolari pentru asi lua numele inapoi pentru piata romaneasca . Batalia intre cele doua firme dandu-se la Londra cu doua dintre cei mai mari case de avocatura din Marea Britanie, cate una dintre casele de avocatura de fiecare parte .

Eu nu prea stiu libanezi saraci, decat foarte bogati ...

Toate cele bune !
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salutare tuturor! Desi nu prea stiu ce caut aici la DTH, nu ma pot abtine sa nu zic si eu o vorba.
    Multa lume vorbeste pe aici de calitate. Poate este offtopic, dar cati dintre voi aveti telefoane ZAPP. Eu am unul de vreo 3 ani. Daca la inceput a mers relativ OK, semnal mai bun pe alocuri si mai slab in alte parti (in special in afara Buc), de cateva luni semnalul este din ce in ce mai prost in Buc. Calitatea semnalului TV la multi operatori DTH (asa am inteles din alte posturi) lasa mult de dorit. Eu am la servici un receptor Focus si sunt relativ multumit de imagine (nu am un TV foarte bun pe care sa vad imaginea). Dar revenind, daca si la Zapp DTH se intampla ca la Zapp telefonie, nu cred ca poate face fata si mai bine renunta inainte de a incepe. Ei nu vor recunoaste niciodata ca semnalul este mai slab ca inainte, si totusi asta e realitatea.
    Cum poate sa atraga clientii - la telefonie a facut abonamentele de grup cu tarife foarte bune in grup si in reteaua proprie, si la inceput si cei 3 centi pentru fiecare minut primit. Chiar sa dea bani celor care isi vor lua abonament DTH de la ei ma indoiesc, dar probabil ca vor corobora cele doua servicii (ca si Dolce) cu abo promotionale pe tel si TV. IPTV nu cred ca pot face folosind reteaua mobila, iar fixa nu stiu sa aiba.
    Cam atat aveam de spus si sper sa nu va fi plictisit.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)