Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: ProTv HD

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Default ProTv HD

Am vazut ca a aparut ProTv HD
    De unde se poate receptiona pe satelit ?
    Cand va aparea in oferta unui operator DTH acest canal si poate si alte canale HD gen Discovery HD sau National Geographic HD

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Exista ca test numai pe DVB-T

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Thor819
    Exista ca test numai pe DVB-T
    Baniuesc ca doar in Bucuresti

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Discovery HD si National Geographic HD nu sunt localizate pentru Romania deocamdata.Ambele programe au o grila diferita fata de versiunile pe care le avem noi pe cablu sau DTH.
    Zone Vision reprezentantul in Romania a lui Discovery nu a cerut drepturi pentru versiunea in HD datorita lipsei de interes pentru acest canal.

Sincer ,nu cred ca ProTV in HD va aparea prea curand in una din platformele nostre digitale ,deoarece un astfel de canal ar necesita minim juma' de transponder iar DTH-urile de la noi nu stiu cum sa inghesuie mai multe programe pe TP.

Deja HD e prea mult pentru o piata ca Romania.
    Eu cred ca programele HD sunt destinate cel putin pentru o perioada celor cu adevarat interesati de calitatea HD si hobby-stilor.

Va mai trece ceva timp pana vom putea discuta de o oferta HD adevarata.

E doar o parere.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

De acord cu Fanta. HD e " trendy - fancy " dar mai e pana se va crea o piata pentru acest produs

... unele mici precizari ZoneMedia fost ZoneVision nu mai reprezinta Discovery, Discovery are reprezentare proprie in Romania.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by newsat
    ... unele mici precizari ZoneMedia fost ZoneVision nu mai reprezinta Discovery, Discovery are reprezentare proprie in Romania.
    Corect , am uitat Ai perfecta dreptate.

Imi pare bine ca te "revad" online , mai ales ca tu esti un model pentru comportamentul pe forum din parte unuia ce reprezinta un DTH.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Ceea ce spuneti voi este asemanator cu ce a spus Bill Gadge cand a lanasta windows 95, "The internet it's so far, that maybe only after 10 or maybe 15 years from now our windows will have a build in internet support"

Asa, stiati ca aprox. toate tv-urile LCD sunt HD?

Humax a scos un HD STb, alti urmeaza. Ce interes ar avea ProTV sa emita 1080p daca n-ar sti cam ce numar de HD exista pe piata?
    Foarte simplu, cei ce au vazut macar o data cum arata imaginea HD, comparativ cu SD este diferenta de la cer la pamant. Pentru ProTV atuul o sa fie simplu: "Tanti Maricica cu tv-ul trimis de fiul din Spania se vede bine doar pe ProTV." HD se poate transmite si prin DVB-T, DVB-C si DVB-S.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu toate LCD-urile sunt HD

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cand vezi ca toata lumea alearga dupa abonamente "moca" pe un an de zile , cand vezi ca pentru abonamente scumpe doar 6-7.000 de oameni din 22 de milioane se "inghesuie"(inghesuie impropriu spus) , te intrebi ce rost are acum HDTV .

HDTV-ul a fost un moft al ProTV cu prilejul aniversarii a 11 ani , nu este profitabil cu nici un leu in urmatorul an . E doar o chestie de autopromo : avem HD si se uita la el 200 de oameni . In definitiv si acolo vezi acelasi rahat de program al ProTV , cu manele , crime si violuri , incesturi si sarmale .

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Thor819
    Nu toate LCD-urile sunt HD
    Am specificat "aproximativ"

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

"Aproximativ" inseamna ca nu sti ce inseamna HD, foarte putine sunt cu adevarat 1080i/p multe nici macar nu ajung la 720 asa ca nu stiu cer intelegi tu prin HD.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

De ce se vand pe piatza atunci, 30% din tv HD FULL, sau HD Ready?
    Ce sens are vanzarea acestor TV , daca PROTV-HD este un moft?
    E bine ca este asa ca macar asa se ambitioneaza si altii (Antena 1, TVR-urile, etc tot din moft, sa arate ca pot si ei). E penibil in orice caz ca TVR de exemplu nu e capabil sa transmita 16:9 anumite emisiuni. Prefera sa plateasca bani pe salari extragrase unor anumiti producatori sau prezentatori, din bani nostri, NORMAL, in loc sa ne ofere noi capabilitati.
    Am urmarit Eurovision Junior pe TVR1 si NED 3(olanda). La noi 4:3 ca dracu imaginea de pe cablu(satelit aceeasi chestie , parca e spalacita imaginea, moarta de tot), LA EI(olanda) 16:9 STEREO, adica conditii adevarate, ori nu cred ca nu s-a transmis cu camere diferite. Pai eu nu am tot TV de firma 16:9 ca Holandezu? NU platesc taxe la fel catre TVR, din salar de 300 euro, fata de olandez 4000? NOI INGHITZIM ORICE NI SE DA!ca de e color, mono, sters...etc
    BAFTA
    PS: SI cei care vand aparatura TV, ar trebui sa se implice, e interesul si alor sa se vanda 16:9, HD etc...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pom
    De ce se vand pe piatza atunci, 30% din tv HD FULL, sau HD Ready?
    Ce sens are vanzarea acestor TV , daca PROTV-HD este un moft?
    E bine ca este asa ca macar asa se ambitioneaza si altii (Antena 1, TVR-urile, etc tot din moft, sa arate ca pot si ei). E penibil in orice caz ca TVR de exemplu nu e capabil sa transmita 16:9 anumite emisiuni. Prefera sa plateasca bani pe salari extragrase unor anumiti producatori sau prezentatori, din bani nostri, NORMAL, in loc sa ne ofere noi capabilitati.
    Am urmarit Eurovision Junior pe TVR1 si NED 3(olanda). La noi 4:3 ca dracu imaginea de pe cablu(satelit aceeasi chestie , parca e spalacita imaginea, moarta de tot), LA EI(olanda) 16:9 STEREO, adica conditii adevarate, ori nu cred ca nu s-a transmis cu camere diferite. Pai eu nu am tot TV de firma 16:9 ca Holandezu? NU platesc taxe la fel catre TVR, din salar de 300 euro, fata de olandez 4000? NOI INGHITZIM ORICE NI SE DA!ca de e color, mono, sters...etc
    BAFTA
    PS: SI cei care vand aparatura TV, ar trebui sa se implice, e interesul si alor sa se vanda 16:9, HD etc...
    Nu uita ca olandezii au acces si la Mary-Jane si curve legal, plus ca Philips este firma Olandeza, si spre deosebire de Romani ei chiar lucreaza. Diferenta intre olandezi si noi: fetele noastre o iau olandezii o dau cine imparte casul e sefu. Pana cand o sa dam noi casu o sa treaca mult timp.
    P.S.
    cand studentii nostri nu vor merge in SUA la munca ca sclavii si profesoarele noastre nu se vor mai duce in italia sau spania sau alte tari la prostitutie sau la spalat curu la bosorogi nu vom progresa.

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Pe TP-ul Pro Tv de pe Sirius ar fi loc de un canal HD. Bănuiesc că ăsta a şi fost motivul pentru care au schimbat SR-ul. Şi dacă trec din nou la FEC 7/8 atunci au sigur loc.

ss/indescifrabil

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Acum,daca n-are digi chef sa urce HD-ul pe satelit ca ocupa spatiu mult,inseamna ca-i un moft.Hai ca-ncepem s-o dam in balarii.Toata lumea alearga dupa plasme da n-avem piata pt programe HD.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)