Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: 5 DTH-uri

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 5 DTH-uri

Citesc ce se scrie pe forum ,in mare parte aveti dreptate ,este o lupta interesanta , o lupta in care abonatl este miza si teoretic abonatul al trebui sa castige.
    Dar ce ne facem ? O fi Romania a cincea tara din Europa (fara ex sovietici) , om fi doi inca vreo 2-3 milioane plecati prin Europa , or mai fi 1000 de hobby-sti care isi fac abonamente la toti operatori dar tot nu suntem o piata pentru 5 PROVIDERI DTH !

Ce-i de facut ? Digi Tv iese din calcule pentru ca in acest ritm nici in 10 ani nu va putea fi ajuns.Digi Tv este deja raportat la Europa de Est un imperiu si este greu sa crezut ca cineva sa ve putea duela cu RCS-ul.

Cu ce ramanem ?
    Max TV
    (+) cei mai multi abonati din grupul urmaritor
    (+) o retea de distributie excelenta
    (+) vanzarea numai a smartcardului

(-) cea mai proasta imagine
    (-) "originalitatea" primul DTH pe trei sateliti
    (-) lipsa totala de reactie din ultima perioada

Focus/UPC
    (+) sistem de abonamente foarte flexibil
    (+) singurul pachet radio adevarat
    (+) Exclusivitate pana in aprilie 2007 pentru MGM si Sport 1
    (+) stabilitatea semnalului

(-) putine programe in oferta si raport calitate/pret total defavorabil
    (-) management extrem de slab
    (-) campanii publicitare rudimentare marketing la pamant
    (-) Retea de distributie catastrofala
    (-) Are in spate in brand Focus deja compromis pe piata romaneasca
    (-) Relatii proaste cu RDI (glumesc)

Boom TV
    (+) Canale proprii
    (+) Marketing de nota 10 / campanii publicitare atragatoare
    (+) stabilitatea semnalului
    (+) PPV-uri ( filme de cinemateca , dar bine ca exista)

(-) Programele proprii au o grila extrem de modeste
    (-) Retea de distributie slaba
    (-) Pretul pachetului full total nejustificat
    (-) Folosesc Coship cel mai prost receiver de pe piata
    (-) Numar de abonati extrem de redus la 7 luni de la lansare
    (-) Oferta incurcata ceea ce le aduce numai deservicii

Dolce TV
    (+) Numar mare de canale TV
    (+) Raport calitate pret pe locul doi dupa Digi TV
    (+) Retea de distributie bine pusa la punct
    (+) Calitatea semnalului foarte buna

(-) Folosesc Coship cel mai prost receiver de pe piata
    (-) Probleme deja cu echipele de instalare

Parerea mea ? Mai devreme sau mai tarziu vom ramane doar cu Digi TV si Dolce TV , ceilalati vor inchide portile sau isi vor vinde afacerea.
    E doar o parere.

Fanta
    RDI
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

parerea mea este ca vor ramane pe piata Nagra, NDS si Crypto
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Default Re: 5 DTH-uri

Daca toti clientii nemultumiti de calitatea IMPERIULUI ar baga divort, ce s-ar alege de imperiu...
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

sa nu ne mai trezim cu citeva DTH-uri pe cap anul viitor...se pare ca-i afacerea anului 2006 in ROMANIA ...

VODAFONE si ORANGE de ce sa nu aiba si ei CONTENT audiovizual?
    la citi bani produc, ar putea sa dea gratis un DTH la cei care baga 100-200 roni pe luna apeluri...

CCC BLUE TELECOM a lu' CHELU daca ia ceva bani de pe bursa, decit sa-i bage in retele de mina a treia mai bine face un DTH...sau il preia pe unul aproape de calitatea pe care o are el pe cablu ...

alti jucatori de pe piata telecom...ar mai fi vreo citiva cu bani...

sau poate afla MONICA ca(scuzati kkfonia) este FANCY sa ai un DTH si ii face IRINEL si ei unu'

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

e greu sa ramana mai mult de 2 dth-uri pe piatza (citeam inca de prin'97 in infosatelit despre ceea ce se intampla pe alte meleaguri..) iar situatia nu s-a schimbat prea mult...
    Premise,se pare ca sunt pt cei doi 'D' ,dar,una peste alta e de salutat faptul ca s-a spart monopolul 'aberant'-cum spunea cineva,al cablului!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Bravo domnule Fanta, bine realizat sistemul de +/- dar chiar daca este un imperiu DIGI TV (90% ne intereseaza ce e in tara nicidecum DIGI Slovenia sau ce o fi) merita bagat in lista nu de alta dar si la ei erau - cu gramada (sigur se gaseau niste + dar - predominau.

O mica rectificare eu zic (parerea mea personala) ca Dolce are calitatea semnalului peste DigiTv.

Asa ca la final nu se stie cine va ramane, Dolce a inceput frumos (chiar daca personal nu inghit romtelecomu') dar si BOOM eu cred ca isi va reveni usor usor. Ramane de vazut!

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by aklik
    O mica rectificare eu zic (parerea mea personala) ca Dolce are calitatea semnalului peste DigiTv.
    Cred ca nu ai citit prea atent ce am scris :
    (+) Raport calitate/pret pe locul doi dupa Digi TV
    (+) Calitatea semnalului foarte buna
    Fii mai atent !

Quote Originally Posted by aklik
    dar si BOOM eu cred ca isi va reveni usor usor. Ramane de vazut!
    Normal...tu ca beneficiar al ofertei Boom tot mai speri daca as putea sa public pe forum ce am aflat azi dimineaza despre Boom as face o mica revolutie
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am un Digi la tara si de ieri un Dolce la oras, sincer calitatea semnalului de la Dolce este mult mai buna chiar si la oras, decat a lui Digi la tara in camp deschis! Nici patratelele pe care le face Digi nu apar la Dolce! Desi aseara a fost super ceata in Pitesti, Dolce se vedea impecabil! Intradevar receiver-ul este cam slabut, dar.. se ajusteaza pe parcurs, sa speram!
    Din discutiile avute cu cativa prieteni ieri seara, se pare ca tot mai multi s-a decis ca de la anul sa renunte la Digi TV, chiar daca unii au cumparat echipamentul, si sa se aboneze la Dolce TV! Sincer nici eu nu pream am mari bucurii la RomTelecom, dar se pare ca vin din urma cu ceva bunicel, stabil si la un pret acceptabil!
    In concluzie, parerea mea, ca daca acuma si-ar fi dat start-ul si Digi si Dolce, Dolce ar fi luat un avans mare, dar poate se adevereshte zicala : "Cei din urma vor fi cei dintai" si le mai scade si la Digi vanzarea, ca prea li se suisera la cap!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@Fanta

Daca erai mai atent obsevai ca am spus ca dupa parerea mea DOLCE TV are semnal MAI BUN decat DIGITV! deci nu locul doi dupa digiTV. Iar Raport calitate pret ce sa mai zic in conditiile in care tariful la baza e sub 200mii (parca)
    Iar eu ca beneficiar al ofertei MAXTV (ala mai slab de pe piata) deci habar nu ai tu daca sunt sau nu beneficiar BOOM, asta a fost parerea mea lgata de BOOM, daca ai tu alte informatii utile noua, utilizatorilor de dth, nu informatii incendiare sau MEGABOOM, ULTRA NEWS, care deja ... nu prea mai au haz, esti invitat sa le postezi.

Altfel ce sens mai are sa te lauzi ce sti tu nu stie nimeni, e chestie de prost gust si de nivel de clasa 1.

Asa ca mai bine accepti laudele primite din partea mea si sa o lasam asa ca daca ai inceput cu argumente de genul acesta o dam in dispute si polemici fara sens.

Bafta Fanta!

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by larry_bml
    Desi aseara a fost super ceata in Pitesti, Dolce se vedea impecabil! Intradevar receiver-ul este cam slabut, dar.. se ajusteaza pe parcurs, sa speram!
    Pe ceata semnalul este chiar putin mai bun decat pe timp senin .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Fanta, totusi de dragul obiectivitatii, nu faci si plusurile si minusurile de la Digi?
    Pentru ca altfel puteai sa faci clasamentul in felul urmator: foarte mare, mic, mai mic, si mai mic, microscopic

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Fratilor lasati RASPANDACUL DE BOMBE SI PE PUPINCURISTI sa-si faca datoria ,sufletul comertului este reclama (fie ea proasta ),este singura modalitate de a mai pacali ce cineva.

piciul

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

daca as putea sa public pe forum ce am aflat azi dimineaza despre Boom as face o mica revolutie [/quote]
    zi-mi mie pe pm ca spun eu...nu e prima data cand se publica documente interne de firma pe acest board..
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by piciul
    Fratilor lasati RASPANDACUL DE BOMBE SI PE PUPINCURISTI sa-si faca datoria ,sufletul comertului este reclama (fie ea proasta ),este singura modalitate de a mai pacali ce cineva.

piciul
    In numele unei vechi relatii de amicitie si in primul rand datorita prieteniei care ma leaga de Satenicu si Rares ti-am trecut cu vederea toate tampeniile postate pe board.
    Te anunt ca la prima jignire adresata mie sau altui coleg de forum userul si IP-urile tale vor fi banate definitiv fara alt avertisment.

Fanta

aleksutz
    Guest

Vreau sa il felicit pe Fanta pentru analiza facuta, cu + si - . dar mai ales ca nu a implicat DIGI in comparatie, riscand sa fie putin impartial. La cat mai multe comparatii de genul asta.

Totusi nu sunt de acord cu cateva:

Marketing prost la FOCUS. Daca tinem cont ca are ritmul de crestere cel mai ridicat dupa DIGI in ultimul timp, dupa schimbarea echipei manageriale, rezulta ca nu e chiar asa prost. Cifrele vorbesc, in ultimul timp. Per total de acord insa cu Fanta.

Raport calitate pret mai bun la DIGI decat la DOLCE. Nu si pentru abonatii romtelecom. Iar daca pentru unii inseamna calitate si stabilitatea semnalului si calitate imagine atunci pentru acele persoane s-ar putea ca DOLCE sa fie pe primul loc , indiferent daca sunt sau nu abonati Romtelecom.

Inca doua plusuri ai uitat sa pui la BOOM si DOLCE: posibilitatea de a avea doua STB-uri pe un abonament.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)