Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 2 of 2
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default DTH & alias TV 16:9 Dolby ProLogic II

Stiu ca este al treilea subiect cu aceasta tema dar as vrea una cu o idee putzin diferita, si anume :
    Multe firme de profil electronic (vand televizoare) fac reclame la TV cu ecrane 16:9, sunet Dolby Stereo, sub diferite var Pasme, LCD, CRT, insa nu spun ca nu avem si unde le folosi , la programele din Romania. Poate eventula la Euforia cand mai baga cate un program, la luna, dar care nu este un 16:9 adevarat si doar o distorsiune. De aceea ar trebui cred PENTRU A AVEA PENTRU INCEPUT MACAR 16:9 SI DOLBY LA DTH-URILE ASTEA ASA DE MULTE DIN ROMANIA SA CEREM SI FIRMELOR GEN ALTEX, DOMO, FLANCO,...ETC CARE AU PUTERE FINANCIARA SA INTERVINA PE LANGA televiziuni , CNA, DTH sau unde e nevoie , pentru a grabi trecerea la normele EU ale acestora. E interesul si al lor , astfel ar avea o justificare pentru vanzarea TV 16:9 si o crestere a vanzarilor.
    Eu am un 16:9 si la cablu nu pot sa-l folosesc in parametrii lui, la DTH nu, si trebuie sa aleg posturi straine pentru asta , nemti, fr, si altele.

Deci e de asteptat si ajutorul firmelor ce comercializeaza aparatura TV 16:9 , sa sprijine cumva demersul nostru. NU vrem neaparat mpeg 4 HDTV, dar 16:9 s-ar putea.Si asa se lauda ca plasmele trec ca painea calda, LCD la fel, TV cu diagonala mare s.a.m.d. E interesul si al lor.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Apropo, la catzi useri suntem, am putea semna o "recipisa" format electronic si sa o trimitem ca si o cerere celor ce ar trebui sa se "se grabeasca"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)