Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
    Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Boom e mai scump decât face!

Canalele Sky Italia (pe Hotbird) pentru 22 de euro:

TP-uri 12 (excluse cele pentru PPV, HD sau cele în partaj)

Fox Life
    Fox Crime
    Fox FX (serialele de pe Fox bat uşor AXN-ul)
    Sky Vivo
    BBC Prime
    Comedy
    AXN
    Hallmark
    RAI Sat Extra
    Jimmy
    E!
    Fantasy
    Cult
    RAI Sat Premium
    Real Time
    National Geografic
    National Geografic +1
    Adevnture One
    Discovery
    Discovery Civ
    Discovery Sci
    Discovery Tra&Liv
    History Channel
    History Channel +1
    Alice
    MarcoPolo (bate Travel şi Discovery Tra&Liv uşor)
    RAI Sat Gambero Rosso (bucătărie de la mama ei)
    Leonardo
    Toon Disney
    Playhouse Disney
    Nickelodeon
    Animal Planet
    Cartoon Network
    Cartoon Network +1
    RAI Sat Ragazzi
    Jetix
    Jetix +1
    Boomerang
    Sky TG24 (pe 6 canele independente)
    Sky Meteo24
    Class CNBC
    CNBC Europe
    Fox News
    Bloomberg Sky News
    CNN
    GXT
    MTV Brand New
    Video Italia
    MTV Hits
    Rock Tv
    Music Match
    Deejay TV
    Eurosport
    Nuvolari (un Motors TV mult mai reuşit)
    SNAI Sat
    ESPN Classic
    3-4 canele proprii de prezentare, unul pentru asistenţă, unul pentru promo filme, etc.
    Radiouri pe orice gen de muzică fără reclamă, precum şi alte zeci de posturi de radio din Italia şi aiurea.

Se înţelege de la sine că sunt retransmise şi canalele naţionale, Rai1, Rai2, Rai3 şi copiii lor, programele Mediaset, La7, MTV Italia şi alte câteva zeci care mai transmit pe Hotbird ridicate de ei sau nu. Aproape toate programele au audio atât în limba originală cât şi dublaj în italiană (ceea ce presupune costuri mai mari decât subtitrarea). Nu mai vorbesc de calitatea imaginii şi a sonorului.
    Buline negre: Serie A şi filmele (da' ce filme) se plătesc separat

Nu există costuri de activare, pentru custodia receptorului sau de instalare. Antena este gratis. Dacă ai deja antenă instalată primeşti o lună gratis.

Pachetul Boom (transmis pe Amos) pentru 19.90 euro

Număr TP-uri: 4 (excluse cele în partaj)

Prima TV
    Antena 1
    TVR 1
    TVR 2
    Pro TV
    Acasa TV
    Pro Cinema
    Euforia Lifestyle
    TVR Cultural
    Boom Public (singurul canal de prezentare)
    Boom Sport
    Atomic TV (FTA Amos)
    TVRM (FTA Amos)
    OTV
    Pro TV International
    B1 TV (symul Amos)
    Flux TV (FTA Amos)
    Senso (FTA Amos)
    Sky News International
    CNN International
    Antena 3
    BBC World
    Realitatea TV
    Money Channel
    Animal Planet
    Discovery Channel
    National Geographic
    Discovery Civilisation
    Discovery Science
    Discovery Travel & Adventure
    Viasat Explorer
    Viasat History
    Boomerang
    Jetix Romania
    Cartoon Network
    Boom Hop
    MiniMax
    Nickelodeon
    Boom Karaoke
    MTV Hits
    MTV Base
    MTV2 Europe
    VH1 Europe
    MTV Romania
    TV 1000 Balkan
    HBO Romania
    Cinemax East Europe
    Boom Comedy
    Boom Action
    AXN Sci-Fi
    AXN Central Europe
    AXN Crime
    Boom Indian
    Boom Romance
    Boom Classic
    Eurosport 2
    Eurosport Romania
    Extreme Sports Channel
    Boom Secrets
    Sport Klub Romania
    Telesport

Programele FTA sau symul de pe Amos nu se văd cu antenă de 0.80 decât în România şi Ungaria. Programele naţionale sunt retransmise cu titlu de glorie, ba chiar sunt pachet. De radio nu mai vorbim. De calitatea imaginii şi a sunetului nici atât.
    Puncte în plus HBO şi TV 1000 şi câteva canale proprii dedicate cu conţinut de serie B.

Se plăteşte instalarea, receptorul/custodia şi antena.

Cine se mai miră că Boom n-are priză la public?!?
    Uitam, în Italia Sky este considerat un lux (chiar şi numai cu abonementul bază din exemplu) deşi salariile sunt ceva mai mari decât în România.

ss/indescifrabil

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cei de la boom au alt "targhet".
    Un mod elegant de a spune ca se adreseaza numai celor cu bani.Nu au luat in calcul un alt lucru:faptul ca bogatul e si zgircitCred ca in 6 luni v-a disparea brandul.(parerea mea)

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Este adevarat ca Sky contine ceva programe bune pe acolo dar...
    1. Nu are sport. Decat ceva motoare si Eurosport News( ESPN Clasic si SNAI nu se pun )
    2. Programele sunt mai bune pt. ca posturile TV respective isi permit sa cumpere programe bune si scumpe. Daca si Pro TV ar face asta ar fi un plus pt. toate DTH-urile
    3. Singurul domeniu in care este net in avantaj Sky este cel pt. copii mici( Au 2 Disney Channel) si bineinteles calitatea imaginii si a sunetului.

In rest 60 canale ( le punem si pe cele +1) chiria pe satelit probabil ca costa la fel ( deci nu conteaza ca e Romania) nu cunosc cate tp-uri ocupa.
    Daca stam sa analizam bine tot pe acolo este. Logic caliatea e mai slaba , continultul programelor romanesti mai sarac si nivelul nostru de trai mai mic. Sa stiti ca nici in Italia Sky nu a acaparat prea mult din piata. Ca altfel nu faceau atatea promotii.

Salsaludos!
    Boom Tv

www.salsa-romania.com/ro/ - "La salsa cambiara tu vida"

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Si nu uitati un lucru ca proprietarul unor trusturi media care sunt prezente in grila Sky apartin de Murdoch,deci preturile de achizitie si le face el insusi.
    Ideile exprimate de userul acestui cont reflecta opinia personala si trebuie tratata ca atare.

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

@raul666

Diferenţa de chirie pentru 12 TP pe Hotbird şi 4 TP pe Amos este uriaşă.
    Sport nu este (fotbal Serie A în general) pentru că diferenţa dintre Liga1 şi Seria A este ca de la cer la pământ. Meciuri din alte campionate se văd pe Sport Ialia, Rai Sport şi mai ştiu eu câte alte programe mai sunt pe acolo.
    Numărul abonaţilor Sky Italia la începutul anului 2006 era de 3.600.000. De atunci nu au mai dat o altă cifră dar trendul era ascendent.

@tylk

Şi pe Boom ce-i opreşte să-şi facă preţuri speciale pentru programele lor?

ss/indescifrabil

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iordache
    @raul666

Diferenţa de chirie pentru 12 TP pe Hotbird şi 4 TP pe Amos este uriaşă.
    Sport nu este (fotbal Serie A în general) pentru că diferenţa dintre Liga1 şi Seria A este ca de la cer la pământ. Meciuri din alte campionate se văd pe Sport Ialia, Rai Sport şi mai ştiu eu câte alte programe mai sunt pe acolo.
    Numărul abonaţilor Sky Italia la începutul anului 2006 era de 3.600.000. De atunci nu au mai dat o altă cifră dar trendul era ascendent.

@tylk

Şi pe Boom ce-i opreşte să-şi facă preţuri speciale pentru programele lor?
    Daca vrei sa vezi ce probleme are sky uita-te pe ici pe colo pe net si ai sa te ingrozesti ...mie mi-au FALSIFICAT semnatura pe contract cu toate ca am specificat CLAR ca nu mai doresc prelungirea contractului cu ei ...
    Dar au si puncte albe ...receptor cu hdd de 160 gb la 99 de euri au inceput de la campionatul mondial sa transmita cateva canale in HD ( am fost la un un ipercoop si imaginea era CRIMINALA adica excelenta pe National geografic ) .
    Au 3.600.000 de abonati la o populatie de 60 de MILIOANE DE LOCUITORI !
    Faceti voi comparatiile cu RO ....
    Oare cand va aparea un Receiver cu Hdd la digi ?

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

La 22 de milioane de locuitori ar trebui sa aiba 1.320.000 abo .

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

@award

Eu vorbeam de costuri, nu de probleme. E clar că un monopolist crează multe probleme.
    Semnătura ţi-a falsificat-o dealer-ul şi oricum după primul an poţi renunţa oricând. Dacă ai probleme dă-mi un PM.
    Italia are aprox. 54.000.000 locuitori şi 2.500.000 de rezidenţi străini legali. Plus aprox. 1.500.000 de clandestini.

off-topic: Românii sunt în jur de 800.000 dintre care o treime cu forme legale.
    Sky ţine cu dinţii de cifrele abonaţilor şi e practic imposibil să afli câţi clienţi români are.

ss/indescifrabil

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by *********
    Si crezi ca se va ajunge la cifra asta ...de abonati dth ?
    Ar putea fi posibil ....dar enorm de greu ..tre sa-i oferi ceva ce il tenteaza cu adevarat ...exact cum au si italienii ...au produse pt toate BUZUNARELE ..Decoder cu hdd , o gramada de pachete , Imagine HD
    Cred ca cum s-a cam saturat piata dth in Romania ....ca sa atragi clienti NOI trebui sa-ti folosesti la greu imaginatia .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iordache
    @award
    Semnătura ţi-a falsificat-o dealer-ul şi oricum după primul an poţi renunţa oricând. Dacă ai probleme dă-mi un PM.
    Nu am probleme ...le-am facut cunostiinta cu avocatul ( asta acum 4 ani ) si mi-au trimis SCUZE prin recomandata cu semnatura de primire
    Au dat-o la intors ...cica au gresit semnatura ....trebuia sa semneze la alta rubrica dealerul si cica a gresit saracutul ...
    Asta dupa ce mi-au trimis facturi , scrisori cu amenintari ...si cand am vazut ca au chef de joaca .... AM ACCEPTAT PROVOCARE ....cu finalul de mai sus

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by award
    Quote Originally Posted by *********
    Si crezi ca se va ajunge la cifra asta ...de abonati dth ?
    Ar putea fi posibil ....dar enorm de greu ..tre sa-i oferi ceva ce il tenteaza cu adevarat ...exact cum au si italienii ...au produse pt toate BUZUNARELE ..Decoder cu hdd , o gramada de pachete , Imagine HD
    Cred ca cum s-a cam saturat piata dth in Romania ....ca sa atragi clienti NOI trebui sa-ti folosesti la greu imaginatia .
    Asta era raportat la ideea ca Italia ar avea 22 de milioane de locuitori .

In Romania , daca se continua moda MOCA , s-ar trece de aceasta cifra . Pana acum la noi sunt vreo 760.000 de toti ....

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@ *********

Stai ca nu tine totul o vescinicie si chestia cu moca se va termina ....asta este campania cruciala ( pe care digi a castigat-o detasat ) de strangere a potentialilor clienti . Va ramane de vazut cati operatori dth vor reusi sa-si mentina ( sau sa atraga noi ) clientii .
    Cred ca suntem singurii in UE care avem 5 operatori dth , unde normal ar fi ca piata sa fie reglata de concurenta .
    Ca si la digi ...toata ziua se cere ba canalul x ba y , ba z ....dar MOCA
    Sa le bage sa faca cat mai multe pachete ( nu doar 2-3 ) in asa fel incat clientul sa plateasca la ce se uita ...daca vreau 15 canale tv ...alea le platesc + baza ...
    asa ar fi normal ...oricum boom ( ca despre ei era vorba ) si-au permis multe nesimtiri la adresa clientului ...ramane de vazut cum vor atrage noi clienti ...daca nu , in 12 luni inchid " barache e burattini " si pleaca acasa .
    Eu am un " pitic" ...vreau un receiver cu hdd in asa fel in cat pot urmari a 2-a zi emisiunea x care a fost la ora 3 dimineata pe canalul y ...nu-si vor cumpara TOTI clientii un receiver cu hdd dar tot se vor gasi 100-200-500 care ar VREA un astfel de produs ..sa vedem cine va face primul pas .

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Frate Iordaghe nu ca asi tine cu boom dar nu te pune nimeni sa te abonezi la ei.
    Neavand abonati vor trabui sa misoreze abonamentele sau sa intre in procedura de faliment,asta daca nu au un sponsor pe undeva
    Personal mie mi se pare prea multe DTH Romanesti si in scurt timp cred ca vor disparea cateva,cred ca sintem singura tara in lume cu atatea DTH-ri

piciul
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Nu degeaba exista zicala:Cala noi la nimenea sau Romania este o tara atipica!
    Ideile exprimate de userul acestui cont reflecta opinia personala si trebuie tratata ca atare.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by piciul
    Frate Iordaghe nu ca asi tine cu boom dar nu te pune nimeni sa te abonezi la ei.
    Neavand abonati vor trabui sa misoreze abonamentele sau sa intre in procedura de faliment,asta daca nu au un sponsor pe undeva piciul
    Ar fi pacat..singurul DTH cu programe proprii sa dea faliment dupa un an...Asta ar fi numai din vina politicilor gresite de marketing!
    Salut Prieteni!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)