Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default TkDVB e pe vineeee... primul screenshot

Salutare si La Multi Ani si sa aveti parte numai de impliniri si de programe decodate

Am inceput sa scriu un soft pt a viziona programe TV (si asculta radio) pe computer, numit TkDVB. Este scris in Tcl/Tk, dar are si o parte in C/C++.

Prima versiune de test va fi gata peste 1-2 saptamini. Va merge numai cu SS2, dupa aia o sa fac si pentru restul (tot ce suporta DVBCore).

Pina atunci astept sugestii, dorinte de features, pareri, ordinea de implementare a diferitelor features, etc. Dati cu ele pe threadul asta. Multumesc in avans.

Deocamdata stie sa :
    1. Scaneze sateliti, si sa salveze lista de programe (format propriu, pe viitoar planuiesc sa stie sa salveze/incarce si alte formate)
    2. incarce plugin-uri folosind MDWrapper.dll (merge ultimul yankse dupa cum se vede in poza, fenrir nu merge inca, dar o sa mearga, etc)
    3. afiseze numele programului in curs, luat din EPG
    4.selecteze graful (am facut eu 2 grafuri de test, cu elecard si cyberlink, daca mai aveti sugestii ... va rog, dar sa imi ziceti de unde iau si filtrele, si eventual cum le leg, daca e ceva mai dificil, multam)

Mai are gilme, inca nu m-am prins daca e de la mine, sau de la DVBCore. Faza e ca DVBCore are documentatie cam lipsa, asa ca trebuie sa ghicesc unele chestii. Eu o sa scriu un manual de utilizare la program, ca am vazut ca nu prea exista asa ceva la programele existente.

Sursele ... 99% cred ca o sa fie free (GPL cred, ma mai gindesc)
    O sa fie .exe, asa ca nu o sa aveti nevoie de Tcl/Tk instalat.

Ce sa zic, mai e mult de lucru, dar cred ca merg pe drumul cel bun
    Ah, am uitat sa va spun, schimba canalu in 0.5 - 0.75 secunde, dar sper sa mai reduc timpul ...

Si sa nu va mai fierb atita ...

Primul screenshot (erau scanate doar 3 transpondere de pe Hispasat, dati click aici pt varianta mare: http://www.edulib.ro/~catalin/softwa...shot_0.1-1.jpg):

Remember Digitalus!! Expert

Posts Thanks / Likes

Idee excelenta Succes!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

arata bine ....baga mare
    Sugestie: -sa nu fie prea complikata treba cu scanatu stelitzilor
    .....pt ca la MyT ultima vers ii cam nashpa ....multe figuri....
    Bafta

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

BRAVO! BRAVO!BRAVO!

baga mare, in sfarsit a aparut si un program SS2 facut de un roman.

Daca te intereseaza pot sa te ajut pe Forum de la SS2TEAM iti pot face un "loc" unde se pot scrie tot ce este despre acest program si update-uri viitoare

http://skystar2.pixelmedia.ro/forum/

salut, respect maxim

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@ALBA2
    hmm, da, ai dreptate, cam seamana, ma cam uitam la el cind faceam fata ...
    da acum gasii ceva pt skin-uri, pt Tcl/Tk, si o sa se rezolve
    Uite un exemplu de fatza:

@sonic81
    multam de adresa forumului, sunt deja pe el, dar dadea o eroare anul trecut cind am incercat, o sa mai incerc .. cit despre lauda .. eu sincer sa fiu nu am facut mare lucru, legat de receptie, am folosit DVBCore.
    Desi pe viitor ma gindesc sa scriu eu un soft gen DVBCore, din diverse motive, unul ar fi ca nu e open-source, si e putin documentata. Daca il scriu o sa fie open source.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default cateva idei...

Interesant proiect.Sper sa scoti ceva folositor din chestia asta.Eu folosesc programul tau care produce softcams si sunt super multumit.

Mai concret iata cateva idei:
    -sa poti da un fel de "scan" la nivel de satelit care sa identifice sistemele codare pe fiecare canal si care sa adauge aceasta informatie in poprietatile canalului respectiv.Ulterior sa se poata face sortari dupa acest criteriu
    -sa poti bifa la nivel de program un check box care sa il mute automat intr-o lista de programe favorite
    -timpul de schimbare a canalelor sa fie cat mai mic (sensibil mai mic decat la progdvb)
    -sa stie sa lucreze cu programul de la SatcoDX in asa fel incat sa poti incarca ultimele updates de trasnpondere si canale in mod automat de la ei (asa cum pot face unele receptoare stand-alone)
    -sa pastrezi compatibilitatea cu modulele scrise pentru progdvb

Sunt doar cateva idei - stiu ca unele nu tin direct de tine si probabil nu se pot implementa.Dar merita macar incercat.

Succes
    grab

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Re: cateva idei...

Quote Originally Posted by grab
    -sa stie sa lucreze cu programul de la SatcoDX in asa fel incat sa poti incarca ultimele updates de trasnpondere si canale in mod automat de la ei (asa cum pot face unele receptoare stand-alone)
    Am deja un program - SatCat - http://www.edulib.ro/~catalin/software/satcat/ care face asta, si aveam deja gand sa il integrez.
    Quote Originally Posted by grab
    -sa pastrezi compatibilitatea cu modulele scrise pentru progdvb
    Aici inca nu m-am uitat, din cite am vazut fisierele *.module ale lui progdvb sunt de fapt DLL-uri, am incercat sa pun de exemplu relictEPG, ca plugin MultiDec, dar nu a vrut MDWrapper sa il incarce. O sa mai studiez problema.

Multumesc pt sugestii, sunt interesante si f pertinente, o sa incerc sa le implementez pe toate

Asa ca si idee, celelalte softuri, progdvb, mytheatre, etc au avut nevoie cam de un an sau mai bine, ca sa fie ce sunt azi, eu sper sa fac asta mai repede, cel mult 4-6 luni. Asta daca nu am masurat eu gresit de la inceput
    Timp sa fie, ca bere la magazinu' de la colt e berechet

PS: O sa deschid o pagina pt program, si acolo o sa pun wishlist-ul si prioritatile, etc. poate pe sourceforge

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default nu browse

Referitor la programul care lucreaza cu SatcoDX cred ca m-am exprimat eu gresit.Ce as fi vrut ar fi fost sa imi importe direct de acolo (din baza de date satcodx sau din alta locatie de pe web) toate canalele la zi in softul pe care eu il folosesc pentru vizionarea programelor prin satelit (in momentul de fata in Progdvb).

Din cate am citit la tine pe site "SatCat is a Tcl/Tk application which acts as an alternate (and also offline) browser for data available at www.satcodx.com.You can browse satellite channels (data/tv/radio) by satellite."

Ideea e nu sa browse datele existente, ci sa le import direct in progdvdb sau in softul tau.

multzam
    grab

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Super initiativa ta, man. Felicitari !
    Cred ca sunt citiva oameni seriosi pe-aici care au sa incerce acest program, numai pune-l pe un server cind e gata, si mai discutam dupa despre buguri si incompatibilitati.

Anonymous
    Guest

@satcat

Buna treaba. Eu insa il astept asa cum ai promis pe LINUX ca nu e nici un player care sa suparte softcam pe linux pentru SS2

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

am o intrebare/sugestie

sa suporte vizionarea programelor de pe alta masina linux

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Felicitari pt idee , e un lucru bun , nu conteaza cum arata , poate v-or fi in viitor skinuri , conteaza sa mearga bine si sa aiba de exemplu un bun editor de favorite.
    sper numai sa nu mearga ca progDVB

Continua ca bine faci

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

La Multi Ani!
    Cea mai tare veste pe anul asta! Super! Felicitari!
    Eu mi-as dori sa poata emula mai multe socket-uri pentru bin-urile ce sunt peste tot

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

din cate am inteles eu (sunt mai noi in domeniul asta), cu SS2 pe Linux nu se prea vad programele codate, in sensul ca nu se vad deloc!

Crezi ca exista vreo sansa ca in programul la care lucrezi sa existe suport de asa ceva ?! Daca da, eu unul m-am decis: imi iau un SS2 in momentul in care o sa am si softul tau!

Bafta, salutara ideea!
    The finnest day that i ever had
    Was when I learned to cry on command...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

da, cred ca o sa mearga si pe linux

in momentul asta TkDVB se compune din 2 parti:

- o parte in C/C++ care efectiv da comenzi la placa (un wrapper puteti sa il considerati)
    - o parte de interfata in Tcl/Tk care apeleaza partea in C/C++ pt a comanda placa

Tcl/Tk merge f bine pe linux (si pe Mac, si Unix, Solaris, etc), deci portarea pe linux va insemna scrierea unui wrapper in C/C++ care sa apeleze driverele placii si sa o comande. Wrapperul trebuie sa ofere la partea superioara comenzi TCL..
    Am ales Tcl/Tk pentru ca am adunat deja ceva experienta, si pt ca e super usor de facut o interfata in el, si e portabil si chiar compilabil.

Eu am facut acum ceva timp (3 luni asa) placa pe linux, cind suportul pt placa nu era inca in kernel, si a mers (FTA), dar acum am vazut si eu la alti oamen (pe skystar2.pixelmedia.ro/forum/) ca ar merge si programele codate.
    un picut de rabdare, ca ajung si la linux

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)