Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
    Boogy
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default Focus vs. Digi...vazut din interior

Citesc si eu numarul de abonati ai celor doua DTH-uri si nu-mi revin din pumni. Sute de mii de pacaliti de acesti diletanti de la RCS DigiTV...

Tin sa precizez ca-mi permit sa fac astfel de precizari numai in calitatea mea de fost angajat la Digi, mai exact departamentul Suport tehnic/ Activari, unde timp de 3-4 luni m-am confruntat cu multe problemele pe care mintea umana le poate concepe.

De la bun inceput vreau sa spun ca-mi asum potentialele critici si luari peste picior, insa in urma articolelor postate in ultimele luni de voi toti, am hotarat sa-mi exprim si eu parerea legata de aceasta megapanarama balcanica pe nume RCS&RDS. Este evident ca aproape 90% din postarile ontopic au un mesaj critic la adresa serviciului Digi, desfiintat literalmente de multi dintre voi. Cu atat mai greu sa inteleg halucinanta cifra de abonati la care au ajuns oamenii astia.

Cum se vede Digi din interior? Greu de cuprins intr-un cuvant....Din punct de vedere al politicii lor indreptate inspre notiunea de calitate: dezastru. Tot ce insemna grija lor pentru calitate este la pamant. Oamenii de la suport si service sunt niste amatori in domeniu. Efectiv se lucreaza cu personal fara nici un fel de pregatire, in general fara studii superiore si fara pretentii de salarii mari. Ar fi prea multe de povestit. Ce mi s-a parut mai grav este modul in care isi incalca cu nonsalantza contractul, mai ales in ceea ce priveste perioada de service, de multe ori depasita ca numar de zile.
    Referitor la echipament. Pe perioada de 3-4 luni cat am lucrat acolo, aveam un receptor care mergea in fiecare zi de la 8 dimineata la 10 seara. De doua ori a fost inlocuit, iar de trei ori a crapat lnb-ul. Nu mai vorbesc de problemele pe care le aveau saptamanal in reteaua interna (clacare a retelei, intarzieri nejustificate de activari, s.a). Imi aduc cu groaza aminte de zilele ploioase, zile in care call-centerul era sub stare de asediu iar amenintarile telefonice cu bataia o obisnuinta.

Asa ca inca o data imi afirm nedumerirea legata de modul in care iti poti construi succesul doar printr-un marketing agresiv, prin politica de a vinde ieftin dar mult marfa de calitate indoielnica. Nu inteleg de ce pe acest forum exista un mare fan al serviciului, un promoter al "bombelor" marca Digi. Tot ce pot eu sa spun este ca face reclama unui produs prost.

PS. Sunt proprietarul unui echipament focus din luna august. Am avut doar in doua cazuri probleme cu semnalul. Asta in 4 luni,....iar receptorul Kaon este incomparabil mai stabil decat receptorul conserva Hyunday pe care l-am vazut crapand de atatea ori.

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Frate este un lucru firesc tot ce ne-ai scris aici,cu toate ca foarte multi dintre noi nu vrem sa intalegem sau mai grav nu ne place calitatea un lucru destul de normal de alfel.

Iar cand vorbesti de "raspandacul de bombe" pentru el nu mai este un hoby ,afacerea ia luat locul si aici nu poti sa nu-i dai dreptate atata timp cat la fiecare abonat care apare profitul se rotunjeste substantial.

Sansa acestui DTH a fost ca s-a lansat primul si mai tot romanul care nu a avut cablu a apucat sa se aboneze,acest lucru cred ca a scazut simtitor in ultimul timp si prin faptul ca in scurt timp vom avea cel putin cinci DTH intr-o amarat de tara care avea doua ore pe zi de transmisie televizata partial color.Nu bag mana in foc ca vor ramane toate,posibil ca vom avea si falimente sau vanzari,un lucru cert este acel DTH care va avea o diversitate mai mare de programe (nu clasicele programe PROTV,ANTENA,DICOVERY,ETC) vor supravetui asta ca sa nu mai amintim de calitatea la receptia acestora.

Acuma nu vreau sa fiu rautacios cu tine dar ce sa intamplat de ai renuntat sa le mai oferi servicile tale si te-ai hotarar sai critici si tu

Toata stima
    Piciul
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Boogy
    Guest

Pur si simplu am fost ceva temporar ca sa-ti raspund la intrebare... Dar nu asta era ideea, si asa cum ai vazut am scris ca imi asum si eventualele luari peste picior. Nu am plecat si ii critic, nu ii critic pentru ca am plecat.

Cand am ajuns acolo din intamplare, student fiind in momentul acela, eram aproape singurul care mai stia cate ceva legat de transmisia prin satelit, din modesta lui cultura lui generala: de exemplu, da, incredibil, ce-i ala un transponder sau ce face un lnb sau ce inseamna multifeed. Asta ca sa vedeti nivelul de pregatire celor care acorda sfaturi tehnice sutelor de mii de clienti. Nimic mai mult. Si in fond oamenii nu aveau nici o vina, nu erau ei vinovati ca in prealabil nu primeau nici o urma de training, de instruire, ceva.

Sigur, poate ca asta se intampla peste tot, la UPC, sau mai stiu eu unde. Nu asta era idea, ci doar ca exista o corelatie intre calitatea serviciului si politica firmei.
    Puteti sa dati cu pietre sau mai stiu eu ce... Intamplator cunosc multe persoane abonate la serviciul cu pricina si-ntr-o proportie considerabila sunt dezamagite de optiune. Nu multi sunt dispusi sa treaca la concurenta, pentru ca asta ar insemna sa mai arunce niste bani si in plus sa admita ca s-au pacalit. Poate nici concurenta nu prezinta multa incredere, poate ca asta e mentalitatea romanului invatat, de altfel, cu lucruri proaste: isi descarca oful pe un forum, dar a doua zi o ia de la capat, ca de..a ales

dacianova Teacher
    Posts Thanks / Likes

Aceeasi problema vis-a-vis de personal o au si la cablu... Am 3 saptamini de cind ii tot chem sa vina sa rezolve o problema, si de atunci ma tot amina... Nici ei nu stiu cu se maninca cablul... Niste mocofani... Nu stiu in ce directie sa o iau, sa fac o reclamatie pe undeva ca nu se mai poate...

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

In loc sa scrii polologia asta nu mai bine scriai : abonati-va la focus , merge extraordinar , nu asta trebuie sa fie concluzia ? Eviudent , concluzia dezinteresata 100%

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Focus vs. Digi...vazut din interior

Quote Originally Posted by Boogy
    Nu inteleg de ce pe acest forum exista un mare fan al serviciului, un promoter al "bombelor" marca Digi. Tot ce pot eu sa spun este ca face reclama unui produs prost.
    Care-i problema ta ? Am dreptul la libera exprimare ? Libera exprimare pe care pot sa o exercit pe propriul board.
    La mine acasa am 4 receivere de Digi Tv , o cartela de Max pe care nu o mai platesc si un receptor de Boom pe care l-am aruncat in pod langa receiverele analogice si cele de power vu.Tu crezi ca Digi e prost ? E parerea ta a unui user clona cu un topic la activ ascuns in spatele unui proxy.Parerea unui om ce se afla in bransa de peste 10 ani este ca Digi Tv este serviciul numarul 1 in Europa de Est , iar acest lucru este dovedit de cei peste 650.000 de abonati in Romania si extinderea in alte 5 tari.
    Daca ai avea acele doua ousoare mi-ai spune numele tau si as verifica la Digi Tv daca ai fost angajat si cauzele despartirii de acest operator.Ma mir totusi ca cineva sa renunte la un contract cu Digi Tv atat timp cat pentru posturi mediocre in acel sistem sunt cereri ce depasc cu 10000% necesarul de locuri.

Quote Originally Posted by Boogy
    PS. Sunt proprietarul unui echipament focus din luna august. Am avut doar in doua cazuri probleme cu semnalul. Asta in 4 luni,....iar receptorul Kaon este incomparabil mai stabil decat receptorul conserva Hyunday pe care l-am vazut crapand de atatea ori.
    Exact cum a spus si Blana "abonati-va la Focus pentru ca de acolo imi castig painea" Au mai fost agarici pro Focus si ori s-au lamurit care este adevarul legat de acest operator ori.....

Quote Originally Posted by piciul
    Iar cand vorbesti de "raspandacul de bombe" pentru el nu mai este un hoby ,afacerea ia luat locul si aici nu poti sa nu-i dai dreptate atata timp cat la fiecare abonat care apare profitul se rotunjeste substantial.
    In locul tau as tace , eu am unul dintre cele mai puternice magazine online din Romania iar din decembrie voi relansa paytvcards.com un shop online ce va fi reprezentanta in Romania a peste 10 provideri din Europa.
    Normal ca am si o afacere atat timp cat tin pe net aproximatix 20 de situri cotate la XXX.XXX euro dar nu fa tu pe moralistul atat timp cat si tu castigi suficient de bine din desperecherea cartelelor de Digi TV.
    Daca ai gandi 30 de secunde ai realiza ca eu nu am comision la fiecare abonat nou al lui Digi , daca ar fi fost asa as fi fost in Bahams si nu mi-as fi pierdut timpul sa raspund unui user total dezinformat dar rau intentionat.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Fanta cand ai de gand sa intri in politica?
    Cu un astfel de discurs taios si la obiect sigur CVTodor te va lua langa Zavoreanca in partid.
    Revenind la acest subiect sunt convins ca digi nu are fata de dth adevarat dar realizez ca si concurenta este la fel de slaba ba uneori chiar penibila.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hashBEzero
    Fanta cand ai de gand sa intri in politica?
    Cu un astfel de discurs taios si la obiect sigur CVTodor te va lua langa Zavoreanca in partid.

Nu prea cred,din 1994 am urmat traseul PUNR PD PSD PNG
    Nu cred ca voi parasi vreodata aceasta formatiune politica mai ales ca la urmatoarelre alegeri s-ar punea sa fiu rasplatit cu un loc interesant pe anumite liste

Sa lasam politica si sa ne intoarcem la ex-angajatii Digi Tv

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Boogy
    Guest

Default Pentru domnul fanta

Domnule Fanta, eu am intrat pe acest site din simpla mea pasiunea pentru echipamente de satelit.

Mi-am exprimat o parere de utilizator (atentie!) si nu de om interesat ca un serviciu sau altul sa se vanda. In acest moment lucrez la un proiect legat de DVB-T si crede-ma, (daca tot esti curios) ca am plecat din acel loc pentru ca asa am vrut, si pentru ca am tinte mult mai inalte. Nu e nevoie sa faci politie politica.

Sincer nu ma intereseaza al cui este site-ul, cine este moderator, care este rolul tau in acest forum (site). Sunt sigur ca lucrezi in domeniu, si esti foarte pasionat pentru ceea ce faci. E adevarat ca am acuzat o voalat o persoana in postul meu, fara a da nume. Din acest motiv, reactia ta mi se pare nejustificata....Nu ma intereseaza cine esti si ce interes ai sa se vanda Digi, si sincer nu ma intereseaza daca va ajunge sau nu la 10 000 000 de abonati. La fel cum nu ma intereseaza daca UPC va face vanzare sau nu, daca va da faliment sau nu, etc.

E ciudat ca, desi mi-am dat cu parerea ca simplu utilizator, deja 2 persoane au sarit la beregata mea. Spre deosebire de altii, nu am interese sa se vanda ceva sau altceva, sa fac reclama sau antireclama. La fel cum nu am nimic cu cei de acolo, ne-am despartit in conditii amiabile iar oamenii s-au purtat bine cu mine.

Am comentat un serviciu , nu am dat cu parul, si nu am vrut sa-ti iau painea de la gura. Asa ca te rog sa ma ierti, Fanta...

Eu nu te-am jignit si mi-as dori ca relatiile pe acest forum sa fie civilizate. Nu ma ascund in spatele unui ID sau mai stiu eu ce, pur si simplu sunt un utilizator al acestui forum care a respectat conditiile si si-a exprimat o parere in mod civilizat. Unde am gresit?

Nu mai incerca sa intimidezi lumea, pur si simplu nu are rost. Chiar daca voi primi ban sau alceva, voi continua sa urmaresc discutiile foarte interesanta de aici. Multumesc si nu te supara, nu e nimic personal cu nimeni. Nici macar cu utilizatorul King Blana care efectiv nu inteleg ce a vrut sa spuna.

PS: Nu transformati acest forum intr-unul al reclamelor mascate.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu urmaresc sa intimidez pe nimeni si nici ban nu dau fara motiv

Nu accept insa sa-mi se ceara socoteala de ce simpatizez cu DTH-ul X sau de ce il promovez pe Y atat timp cat fiecare este liber sa-si exprime parerea pro sau contra despre platformele digitale din Romania.

Tine-ne la curent cu evolutia proiectului tau , asa cum am spus , cred ca viitorul il reprezinta DVB-T-ul

Fanta

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta

In locul tau as tace , eu am unul dintre cele mai puternice magazine online din Romania iar din decembrie voi relansa paytvcards.com un shop online ce va fi reprezentanta in Romania a peste 10 provideri din Europa.
    Normal ca am si o afacere atat timp cat tin pe net aproximatix 20 de situri cotate la XXX.XXX euro dar nu fa tu pe moralistul atat timp cat si tu castigi suficient de bine din desperecherea cartelelor de Digi TV.
    Daca ai gandi 30 de secunde ai realiza ca eu nu am comision la fiecare abonat nou al lui Digi , daca ar fi fost asa as fi fost in Bahams si nu mi-as fi pierdut timpul sa raspund unui user total dezinformat dar rau intentionat.
    Derectore te superi prea repede,eu unul ti-am dat dreptate chiar daca nu mam exprimat cum trebuie si eu asi fi procedat la fel
    Cat despre castigurile mele din renumita afacere pe care pretinzi ca o desfasor pot sa spun un singur lucru,nu esti bine informat frate si nici no sa fi vreodata.

Toata stima derectore
    Piciul

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

pot sa spun un singur lucru,nu esti bine informat frate si nici no sa fi vreodata.
    Esti sigur ?

uite un link care te poate ajuta in anumite probleme :
    http://dexonline.ro/

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta
    pot sa spun un singur lucru,nu esti bine informat frate si nici no sa fi vreodata.
    Esti sigur ?

uite un link care te poate ajuta in anumite probleme :
    http://dexonline.ro/
    Derectore Prutianu de ce nu deschizi si un topic pe teme de gramatica?

piciul analfabetul

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca te incalzeste cu ceva afla ca si un topicurile mele sunt multe greseli , cele mai multe datorate vitezei de tastare si faptului ca nu recitesc inainte de a apasa submit.
    Pastreaza linkul

Boogy
    Guest

Fanta, ai dreptate in ceea ce spui. Nu aveam nici un drept sa acuz pe cineva.
    Eu nu am nici un interes sa fac reclama pt UPC (asa cum am fost acuzat)...nici macar nu stiu cine si ce se afla in spatele companiilor astea. Nu ma intereseaza subiectul la nivel de marketing, numar de abonati, politica de piata sau mai stiu eu ce, ci doar ca sa fac o gluma, la nivel de nivel (si calitate). Am toata admiratia pentru tine si pentru cunostintele in domeniu, dar am vrut sa-mi exprim o parere sincera legata de lipsa de profesionalism al unui provider, asa cum am resimtit-o eu. Totul s-a rezumat la servicii si modul in care am simtit eu ca trateaza ei abonatii, adica nu foarte elegant. Nu bag mana in foc ca altii sunt mai cu mot, poate ca sunt chiar mai rau.

In momentul in care voi fi dezamagit de serviciile unui provider, indiferent care va fi acela, voi fi primul care va atrage atentia. Iar daca el va fi cel pe care il folosesc acum, cu atat mai mult voi intra pe forum si voi spune : "Intr- adevar, un om cu mai multa experienta decat mine mi-a zis o data ca ma voi convinge ce terminati sunt astia". Mai mult, tot ce imi doresc este ca serviciile oferite in televiziunea digitala din Romania sa creasca in bloc, imi doresc ca Digi sa-si merite numarul de abonati iar acestia sa intre pe forum si sa scrie ca sunt cu adevarat multumiti, ca produsul isi merita banul.

Stiu ca m-am exprimat dur la adresa lor, dar eu sunt obisnuit sa privesc lucrurile din pct de vedere tehnic. Pentru mine nu inseamna mare lucru ca cineva are un anumit numar de abonati...sunt mai degraba atras de bit error rate si chestii din astea. Si din perspectiva asta judec. De aceea, nu am putut sa nu remarc nenumaratele voci care acuzau calitatea serviciului, care fara indoiala mai are mult de crescut. Problemele cu semnalul prost si cu receptoarele nu foarte stabile nu am ridicat-o eu , ci alti cateva sute inaintea mea. Daca toate acestea s-ar remedia, iar produsul ar fi unul de calitate, as fi printre primii care m-as abona la Digi. Atat.

Te saluta "un agarici".
    Hai noroc.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)