Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default HELP---?H-H___Ce satelit trebuie ales cand motorasul e la 0

hy all
    sorry daca am postat din nou alt topic cu acelasi subiect.
    Dar nu am mai vazut pe aici nika despre asta si nici pe alte siteuri nu am gasit ceva sa ma ajute,de aceea cer ajutor.
    Problema mea ar fi urmatoarea.Nu demult am ajuns in Anglia(southampton --Latitudine:50.90 N si longitudine:-1.38 E )si cum sunt maniac cu parabolele,mi-am luat si aici una,o oala offset si un motoras H-H,si placa skystar2(care mi-am adus-o din tara).Tin sa mentionez ca tot ce tine de montaj(amanuntit cu elevatie,declinatie,inclinatie lnb,etc.) am facut in afara de a fixa pc.0(satelitul care ar trebui sa fie cand motorasul e la0)Ceea ce vreau eu sa intreb e cum sa pozitionez (oala cu motorasu) pe ce satelit trebuie fixata cand motorasul e pe 0 ca sa am o aliniere a satelitilor,sa gasesc de la turksat pina la hispasat toti sateliti corect..Acum,cand motorasul imi este la 0 e fixat pe Hotbird si prind urmatorii sateliti:eurobirdu,astra1/2/3,eutelsatw2,hotbird,eutelsatw1,eutelsatw3A,sirius .In afara de astra si hotbird pe ceilalti sateliti prind doar cateva programe(cele cu semnal mai puternic)iar cele care m-ar interesa mai mult nu le prind(protv international,etc...sa mai vad si eu ce se intampla prin tara).Sper ca ma intelegeti ce vreau sa spun si la ce ma refer.Va rog daca ma puteti ajuta.Ms

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

http://www.satlex.us/en/azel_calc-pa...w=75&diam_h=80
    introduci datele si calculatorul face restul
    sau daca preferi:http://www.usals.info/romanian/home.htm

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: HELP---?H-H___Ce satelit trebuie ales cand motorasul e l

Quote Originally Posted by pabo
    Acum,cand motorasul imi este la 0 e fixat pe Hotbird si prind urmatorii sateliti:eurobirdu,astra1/2/3,eutelsatw2,hotbird,eutelsatw1,eutelsatw3A,sirius .In
    E gresit pe HotBird. Cand motorasul e la 0, incearca sa-l fixezi pe Thor 1W (Intelsat1002) si ai sa gasesti OTV si DDTV care sunt free.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf
    http://www.satlex.us/en/azel_calc-pa...w=75&diam_h=80
    introduci datele si calculatorul face restul
    sau daca preferi:http://www.usals.info/romanian/home.htm
    Ms de linkuri dar le stiu si m-am documentat,dar ce ma interesa nu am aflat,iar ce tine de elevatie,longitudine,etc. sunt ok.Ce ma intereseaza este pe ce satelit trebuie orientata antena cand motorasul e la 0?Poate nu m-ai inteles ce vroiam sa spun.ms oricum de ajutor.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Re: HELP---?H-H___Ce satelit trebuie ales cand motorasul e l

Quote Originally Posted by Kroky
    Acum,cand motorasul imi este la 0 e fixat pe Hotbird si prind urmatorii sateliti:eurobirdu,astra1/2/3,eutelsatw2,hotbird,eutelsatw1,eutelsatw3A,sirius .In
    E gresit pe HotBird. Cand motorasul e la 0, incearca sa-l fixezi pe Thor 1W (Intelsat1002) si ai sa gasesti OTV si DDTV care sunt free.
    da,m-am gandit si eu la asta ,dar ma gandeam ca poate difera de la o zona la alta(ma refer de la un oras(tara)la altul,pentru ca in tara(la cluj)cei de la prosat mi-au pus pe astra1,2,5,cand motorul era pe 0 si prindeam de la turksat pina la hispa.Am sa incerc asa cum ai spus si am sa vad daca am sa am o aliniere corecta pe mai multi sateliti de la est la vest caci acum prind doar Eurobirdu,astra1,2,5, eutelsatw2,hotbirdu,eutelsatw1,eutelsatw3A si sirius si doar pe astra1-5 si hotbird imi merg toate canalele,iar pe celelate doar cele cu semnal puternic.
    ma mult,sper sa mearga

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

pe ce satelit trebuie orientata antena cand motorasul e la 0?
    Regula este foarte simpla : antena trebuie orientata spre satelitul care are pozitia (longitudinea) cea mai apropiata de longitudinea locatiei unde instalezi antena.
    Southamptonul are longitudinea de -1.38 grd Est = 1.38 grd Vest . Satelitul cel mai apropiat de aceasta pozitie este asa cum a zis Kroky: Thor 1W (Intelsat1002).
    Cluj-Napoca are longitudinea de 23.6 grd Est. Satelitul cel mai apropiat de aceasta pozitie este: Astra 1D aflat la 23.5 E.
    Asadar, pentru toate locatiile de pe Pamant aflate pe acelasi meridian (aceeasi longitudine) se va lua ca referinta acelasi satelit (care are pozitia orbitala cea mai apropiata de longitudinea respectiva).
    Ideal ar fi sa existe un satelit care sa aiba exact aceeasi pozitie orbitala cu longitudinea locatiei tale...si care sa aiba si spotul semnalului indreptat spre tine.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Ms tare fain, maine (defapt azi) am sa ma apuc de treaba.
    mda,ar fi fain, mai ales pt noi astia care ne chinuim... dar pina la urma mai dibuim...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multzam tare mult la toti,am reusit .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am montat de curand un motor SG 2100A si la pozitia 0 am Arabsatul.

Cum reglarile le-am facut sus pe bloc cu un reciver digital , dupa ce am conectat SS2 nu stiu cum sa fac ca sa setez limitlele ca sa nu invarat aiurea de el si sa il ard.

Care ar fi satelitii care se pot prinde la extremitatiile motorului?

Sant din Buc antena este de 0.95 m .

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

La 30 grd.vest ai Hispasat si la 62E ai Intelsat 902... insa nu sunt prea bazat pe dimensiunea antenei tale...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)