Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Defectiune actuator sau pozitioner?

Problema a aparut acum doua zile,eram pe Hispasat 30 W,si am incercat sa mut antena pe alt satelit mai la est,memorat in pozitioner,dar dupa vreo 6 grade mai la est imi aparea pe pozitioner ca as fi ajuns la limita.Am dat jos actuatorul,initial a reusit fara sarcina antenei un tur complet,apoi la instalare n-am reusit decat sa-l fac sa functioneze intr-un mod de-a dreptul bizar...la fiecare apasare a butonului de la telecomanda pozitionerului,pt.a directiona antena spre est sau spre vest,antena se muta cam 1 grad,iar pe displayul pozitionerului imi apare dupa fiecare apasare de buton ...mesajul E2! asa ca incep sa numar de cate ori trebuie sa apas pe telecomanda pentru a ajunge de la un satelit la altul...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca poti, masoara daca iti vin pulsuri (sau contacte) de la actuator. Se pare ca pozitionerul nu mai primeste informatii de la actuator. Verifica si cablul.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Problema este de la actuator,incearca sa-l repari la un service daca nu trebuie schimbat!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Actuatorul zic si eu,probabil senzorul ceea ce nu cred ca vei gasi. Ia-ti un actuator nou de aici http://www.strongsat.ro/cumpara/index.htm ,au cele mai mici preturi la ele. Bafta!
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pana sa cumperi, trebuie sa gasesti cauza, altfel risti sa-l cumperi degeaba. Nu stiu ce model ai tu, dar actuatoarele pot trimite informatia la positioner in doua feluri:
    1. Cu releu reed (deci va trimite o succesiune de contacte)
    2. Pulsuri (optocuplor).
    Daca e cu releu reed (trestie), e mai simplu. Releul reed este un tubulet de sticla, in interior are un contact care se face de cate ori trece prin fata lui un magnet. Poti sa-l verifici foarte simplu, cu un aparat de masura, in timp ce misti incet magnetul. Daca e defect, poti sa-l obtii (tubuletul de sticla) din orice releu reed. Asa ceva se foloseste si la bicicleta (senzorul care trimite informatia la vitezometru).

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Toata treaba e de la reed...am patit acum cateva zile acelasi lucru. Cauta un releu de semnalizare de tip mai vechi (de Dacia) si gasesti sigur in el. Il asezi cumva in locul celui vechi si il lipesti in aceeasi pozitie. Va merge 100%...Bafta!
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

CABLU! E DE VINA DE OBICEI SAU CONTACTELE DIN INTERIORUL MOTORULUI CARE SE MAI OXIDEAZA

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

in primul rind conteaza si cit e de etans motorul,eu personal am scos la cineva aproape 300 ml de apa toate contactele erau super oxidate ,100 % e de vina motorul si nu pozitionerul,sau eventual cablul s-a intrerupt ceea ce poti afla foarte simplu in cazul ca nu ai un aparat de masura schimbi firele de la alimentare la sezor
    Bafta

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by monalisa
    in primul rind conteaza si cit e de etans motorul,eu personal am scos la cineva aproape 300 ml de apa toate contactele erau super oxidate ,100 % e de vina motorul si nu pozitionerul,sau eventual cablul s-a intrerupt ceea ce poti afla foarte simplu in cazul ca nu ai un aparat de masura schimbi firele de la alimentare la sezor
    Bafta
    Si mie mi s-a intimplat odata Nu l-am strins bine si s-a rotit motorul cu gaurile pentru scurgerea apei in sus. Dupa o ploaie avea exact aceleasi simptome descrise mai sus. Cind l-am desfacut... plin de apa. L-am sters, l-am uscat si n-a patit nimic. Merge foarte bine si azi.
    SHALOM

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)