Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Romtelecom DolceTV

Ce stiti despre chestia asta? Din cate m-am informat pana in prezent , se pare ca este transmis pe HellasSat 39E, are 30 si ceva de programe la prima vedere, cei de kingoffsat.net au pus si programele deja, insa mi se par cam putinele, sa vedem si pretul!
    Daca poate sa dea cineva o informatie despre cat ar costa pachetul de baza si cam cand va fi disponibil....

zu Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Romtelecom DolceTV

Quote Originally Posted by larry_bml
    Ce stiti despre chestia asta? Din cate m-am informat pana in prezent , se pare ca este transmis pe HellasSat 39E, are 30 si ceva de programe la prima vedere, cei de kingoffsat.net au pus si programele deja, insa mi se par cam putinele, sa vedem si pretul!
    Daca poate sa dea cineva o informatie despre cat ar costa pachetul de baza si cam cand va fi disponibil....

Citeste mai multe aici :http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=82606

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Din cate vad eu pe king...net ei dau doar 30 de programe din care 2 FTA, nu stiu de unde este vorba de 70 in topicul de mai sus, instructiunile au sosit deja la distribuitorii din tara, insa nu se stie exact, inca, data lansarii oficiale a serviciului, nici pagina www.dolcetv.ro nu este functionala inca, asa ca.... mai asteptam!

P.S. Daca deranjeaza rog masterul sa stearga topicul asta. Multumesc si scuze daca am deranjat!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

se barfeste 70 de programe. ceea ce vezi tu pe KingOfSat sau Flysat sau Lyngsat, sa stii ca nu sunt date oficiale, de referinta, sunt date care au fost transmise de hobby-sti (eu de pilda, frecventez Flysat, mai trimit si eu date, si dupa ce se confirma sunt bagate pe pagina). Oficial vom stii compozitia pachetului la primul comunicat oficial, la prezentarea grilei, care se va intampla dupa barfe la 24-25 noiembrie. Pana atunci totul este o mare barfa.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default reply

Acum cativa ani cand am auzit pentru prima oara ca un operator roman dth va intra pe piata m-am intrebat care ar fi satelitul pe care ar putea emite.Am exclus din start astra si hotbird pentru ca sunt sateliti care au costuri ridicate la inchirierea transponderilor.Am presupus atunci ca satelitul ar putea fi hellassat 39est tinand cont de urmatoarele aspecte:
    -era un satelit nou la vremea respectiva;
    -semnalul in Romania era foarte puternic si se putea receptiona cu antene mici;
    -clientii nu prea se ingramadeau sa inchirieze transpondere deci pretul ar fi fost mai mic;
    -dth-ul romanesc prin logica trebuia sa aiba abonamente reduse ca pentru buzunarele romanilor,deci si costurile de uplink trebuiau sa fie mici.
    Am ramas dezamagit cand 4 operatori romani s-au ingramadit in numai 9 grade si toti la vest de sudul axei polare! Oare innebunisera cu totii?
    Majoritatea romanilor(in special cei care locuiesc la bloc) nu puteau receptiona toata axa polara.Unii nu prindeau cativa sateliti estici iar altii cativa sateliti vestici.Eu fac parte din a doua categorie si nu prind nici un dth romanesc din cauza pozitiei geografice.
    Desigur ca o pozitie ca cea a transponderului max tv de pe 16 est ar fi fost exceptionala.Astfel ar fi putut receptiona 16est cei cu deschidere sudica dar,cu putin efort,si majoritatea celor cu fatade/balcoane estice sau vestice intrucat 16est est oarecum aproape de sud.
    Ideea dolcetv de a alege un satelit "pur" estic diametral opus fata de concurenta mi se pare formidabila si totodata logica din punct de vedere al managementului.Eu cred ca daca vor oferi programe/preturi asemanatoare celorlalti competitori vor avea practic un drept de preemptiune asupra clientilor ce nu prind 5est-4vest.Le urez succes!

"Say hello to my little friend"

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default programe DOLCE

am facut aseara niste verificari pe hellas si puteti viziona inca free programele National tv si Telesport (!) sub denumirea de Service 146. . Semnalul este maxim la antena de 0,8m si calitatea f. buna. Vizionare placuta!
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Plictisit Teacher

Posts Thanks / Likes

Da am vazut si eu,

Se vedea super pe LCD 82cm, jos palaria la ce calitate transmit, bitrate average 3600, maxim am avut 5000. Daca o sa merga tot asa le da cu tifla la FISS si restul...

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: reply

Quote Originally Posted by zzzzzz
    Ideea dolcetv de a alege un satelit "pur" estic diametral opus fata de concurenta mi se pare formidabila si totodata logica din punct de vedere al managementului.
    Excelenta observatie, ramane de vazut daca apare ceva oficial pana la sfarsitul lunii.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Incercati sa continuati discutiile la threadul DolceTV de la DTH Romania .

Mersi .

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Se pare ca Vineri sau Sambata v-a avea loc lansarea oficiala a serviciului la Bucuresti, iar de la 1 Decembrie se vor imprestia prin tara!
    In plus, daca esti abonat romtelecom, primesti echipamentul gratuit!
    Mai am de sapat la faza cu 1-2-3 televizore pe posturi diferite, mi s-a confirmat ca se poate, dar nu si cum!

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)