Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cod sursa pentru algoritmul RSA pe ATMEGA AVR ?

Va rog mult,
    Cell1.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nimeni nu mai progameaza? Era folosit la SECA si acum in Nagra.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca am inteles eu bine iti trebuie acel script de implementare al algorithmului RSA pt microcontrolere nu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Da, recomandabil in limbaj de asamblare sau in c dar iese foarte puturos si ocupa memorie multa.
    Oricum, trebuie sa-l modific pentru un exponent pe 1024 de biti si modulul tot pe 1024 de biti.
    Trebuie sa evaluez timpul de criptare al unui mesaj cu aceasta lungime. La cartetele modulul si si mai ales exponentul sunt mult mai mici si am observat ca totusi au o latenta de aproape 2 secunde.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

cell1 ce glumet esti ..

nu vrei si viza si evenimente .....

Antes de postear en este foro, lea las normas y preséntese. Y al presentarse respete las normas Nş 1. Gracias

NORMAS: http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=59064

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

In sfarsit cineva care vrea sa foloseasca un card la pontaj sau control de acces, singura utilizare oficiala a lor... Si voi, golanilor, numai la prostii va e capul.

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Default seca

Stie cineva cum pot scrie o cheie seca intr-un fisier secafun hex? Exista vreun editor ceva?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

A utiliza un astfel de algoritm nu inseamna sa spargi coduri si chiar daca ai intentia, fiti siguri ca aceste chei nu se obtin prin brute force ci sunt luate de la sursa sau alte erori de soft care nu au nici-o legatura cu algoritmul.
    Daca aveti vointa sa va deslipiti de filmele cognitive de la televizor si o sa cautati pe net, veti gasiti free articole stiintifice si teze de doctorat in care sunt tratate posibilitati de atac al acestor algoritmi AES, RSA, TDES, etc.
    Incercati sa va treziti ca sa vedeti realitatea din jurul vostru pe plan stiintific si tehnologic pentru ca asa ajungeti sclavii tarilor occidentale la cules de capsuni. Puneti mana si studiati lasand deoparte DigiTv, BoomTV, MaxTv.... si alti provideri interni si externi ca voi sa conduceti si nu sa fiti lasati condusi.

Randurile de mai sus nu sunt pentru aceeia care lucreaza cu adevarat si pentru ei satelitul este doar un hobby.

Cu parere de rau,
    Cell1.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

eee uite ca am gasit pe-aici un pasionat de algorithmi si studierea lor :P ...credeam ca-s singurul pe aici ....asa ca nu fii suparat

Nu sunt un prea mare cunoscator in domeniu pt ca matematica e grea la acest nivel dar am inteles ceva , citind pe ici pe colo si studiind specificatiile algorithmilor mi-am creat o parere personala asupra securitatii fiecaruia.Din cei circa 30 si ceva de algorithmi de care am auzit
    BLOWFISH , RIJNDAEL(AES) , CAST , 3-DES , RC2 , TEA , SAFER , 3-WAY , SHARK, SKIPJACK , TWOFISH , MARS , SERPENT , DIAMOND2 , GOST , SQUARE , CRYPTON , DEAL , DFC , E2 , FROG , HPC , LOKI97 , MAGENTA ,IDEA ,RSA , DESX si cei ai lui Ron Rivest( RC 6 RC2 RC4 si mai sunt cateva dar nu-mi vin acum in minte) am creat 2 categorii: Algorithmi satisfacatori ca nivel de securitate ---SAFER , Diamond 2 , Square , Cast--- Si Algorithmi siguri (cel putin la nivel neguvernamental) ----
    Rijndael , Twofish , Serpent , MARS , RC 6 , preferatul meu fiind Serpent pe care il consider cel mai sigur algorithm disponibil pt public (chiar daca e mai lent decat celelalte datorita celor 32 de runde si mai greu de folosit pe microprocesoare)

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: seca

Quote Originally Posted by nickey4321
    Stie cineva cum pot scrie o cheie seca intr-un fisier secafun hex? Exista vreun editor ceva?
    PICBIN Editor V1.71

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@Kroky

-I mi spui si mie te rog! Cum as putea sa actualizez o cartela Fun6?.Oare,exista vreo posibilitatea doar cu ajutor-ul Pc,cu un program anume?Pentru ca nu am cunostinte in asa ceva abs deloc Sau daca o pun intr-un Cam Nagra,exista vreo freg pe satelit anume pe care sa faca un auto update!

Multumesc.bobi
    Cred ca Dumnezeu a pierdut Romania la poker!
    Suntem o natie de cersetori...

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ca sa programezi un funcard iti trebuie un programator (de ex. Infinity USB sau Dynamite, sau CAS3Plus, etc. Nu este suficient computerul si programul.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

-Ok, merci @Kroky pentru info.Nu-mi ramane decit sa-mi cumpar unul din cele trei.Cel mai probabil o sa-mi iau(cit mai curid) un Infinity USB

bobi.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Dar ce mai faci cu funcard? Mai nimic. Mai bine iti iei un CAS3+, programezi atat carduri, cat si Cam-uri.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@Kroky:

-Cel mai mult ma intereseaza,daca se poate face ceva! ptr un Dragon si Matrix Cam(cu asemenea carte-le,Fun..ptr updateSoft actualizare de ke..s...la zii).Mai am un rec la care,nu pot sa-i dau nicicum de capat,din cite am inteles(poate gresit),cu un fun...as avea posibilitatea sa am acces la meni-ul lui,asta numai dupa ce am sa verific.
    -Daca cunosti eventual!,vreun magazin in Ro, de unde as putea cumpara un''CAS3+''m-ar interesa foarte mult.Tinand cont ca as avea posibilitatea de schimbare,Soft la cam..ri.Ar fii o varianta foarte avantajoasa.

thank's \bobi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)