Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Electrica decupleaza abonatii cu antene pe console!

Electrica s-a pus pe treba.
    De pe stalp deconecteaza abonatii care au montate pe consola pentru curent electric antene pentru receptie prin satelit. Asa ca cei care au montat astfel de antene o vor mai face inca o data pe o alta locatie, asta daca detinatorii antnelor vor avea cu ce plati redeschiderea curentului electric.

Din punct de vedere juridic era logic ca se va intampla mai devreme sau mai tarziu acest lucru din cauza ca Electrica este proprietarul consolei. Abonatul este proprietarul instalatiei electrice de dupa contor. Daca ar fi fost instalat contorul electric pe stalpul din strada (in ultimpa perioada se monteaza si asa), atunci nu cred ca ar fi fost vreo problema, insa asa cred ca Electrica are dreptate.
    Gigel

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Era de asteptat sa faca ceva galagie.Dar nu cred ca se ajunge la debransari, mai ales ca exista contracte care nu se pot rezilia chiar asa usor iar
    unul dintre obiectivele ELECTRICA este cresterea numarului de abonati si exista un indice important care se refera la asta.
    Cred ca cel mult se pot da amenzi, pentru modificari la instalatia de distributie.

Acum parca ma incearca un zambet sadic ca de cand cu caravanele DTH mi s-a uscat gatlejul
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

hmmmm , conosc o firma care a instalat o mie si ceva de antene numai pe console si imi amintesc ce bucurosi erau ei ca merge treaba asa de usor si repede ...... :P

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

[quote="pytonu"]
    unul dintre obiectivele ELECTRICA este cresterea numarului de abonati si exista un indice important care se refera la asta.

la electrica nu te abonezi , ci iti rezolvi o necesitate primara , nu crezi...aceea de a avea curent electric in casa...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Electrica decupleaza abonatii cu antene pe console!

[quote="gigelsat"]Electrica s-a pus pe treba.
    De pe stalp deconecteaza abonatii care au montate pe consola pentru curent electric antene pentru receptie prin satelit. Asa ca cei care au montat astfel de antene o vor mai face inca o data pe o alta locatie, asta daca detinatorii antnelor vor avea cu ce plati redeschiderea curentului electric.

Din punct de vedere juridic era logic ca se va intampla mai devreme sau mai tarziu acest lucru din cauza ca Electrica este proprietarul consolei. Abonatul este proprietarul instalatiei electrice de dupa contor. Daca ar fi fost instalat contorul electric pe stalpul din strada (in ultimpa perioada se monteaza si asa), atunci nu cred ca ar fi fost vreo problema, insa asa cred ca Electrica are dreptate.[/quote
    Eu lucrez la Electrica si nu am primit nici o circulara in sensul asta sa debransam abonatii. Avem in zona destui cu antene pe consola Electrica

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Juridic nu te pot obloga sa dai jos antena de pe consola care se afla pe proprietatea TA adica, pe casa.Nici eu nu sunt adeptul montajului pe console electrice.
    Ideile exprimate de userul acestui cont reflecta opinia personala si trebuie tratata ca atare.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@erast
    Intreaba-i pe colegii tai din Botosani de ce au trecut la debransari.
    Gigel

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu zic ca cei debransati sa ceara chirie pentru consola de la Electrica montata pe proprietatea lor!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tylk
    Juridic nu te pot obloga sa dai jos antena de pe consola care se afla pe proprietatea TA adica, pe casa.Nici eu nu sunt adeptul montajului pe console electrice.
    Tot legal pot refuza furnizarea in cazul instalatiilor electrice executate de fieme neautorizate , instalatii necorespunzatoare sau carora le-au fost aduse modificari .
    In plus la capitolul taxe au rubrica rebransare .

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Chestia cu chiria este tare si fara argumente.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)