Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Problema hard sau configurare?

Am o placa Skystar 2 rev 2.6D cu care nu pot "prinde" toti TP pe care ii prind cu Dreambox-ul 500 pe care il am. Acum intrebarea mea este daca tunerul de pe ss2 este mai putin sensibil decat cel al DM sau daca am gresit ceva la configurarea placii. Antena este aceeasi cu acelasi LNB, conectat secvential la cele doua placi (nu splitter sau alte solutii). Antena este 0.9m Al Offset, SG2100 (merge ok cu placa) Driver 4.4.0 (ultimul din site-ul producatorului) si AltDVB 2.2 (foarte bun programul felicitari si de la mine lui altx). Cu multumiri.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

La antenutza aia mica se face simtita diferenta dintre tunerul placii SS2 si al Dreamului. Ai ghicit bine. Tunerele de SS2 unt mai slabe...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Incearca sa nu conectezi '' secvential '' si sa vezi ca prinzi toate programele ce le prinde DM 500 .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cum adica sa fac?
    Prin secvential eu inteleg ca mai intai conectez dreamul apoi deconectez dreamul si conectez ss2-ul. Asa am constatat de ex ca pe 15W pe ss2 am numai 6 posturi TV pe care le pot vedea pe ss2 si mult mai multe pe Dreambox.
    Cu ce am gresit raks64?
    Am luat antenuta aceea asa mica sa nu am scandal acasa, ca daca era dupa mine luam cel putin 1,4m.

Posts Thanks / Likes

orice cearta tine 3 zile...trebuia sa iti iei una de 1.4 cum ziceai.
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Administrator Expert

Posts Thanks / Likes

@mvictor

undeva e o problema la placa asta ,mai ales vers.2.6.D
    aceleasi probleme le am si eu (ori nu prinde toate frecv pe un satelit ori nu gaseste anumiti sateliti

confirmi?

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Pai daca pe dream merge inseamna ca calitatea semnalului merge, numa levelu o fi prea slab pentru ss2. Levelu ar trebui sa poti sa-l ridici cu un amplificator, calitatea nu.

Dar de amplificatoare inline nu pot sa-ti zic nimic fiindca eu nu folosesc ca eu am si level bun si calitate buna si pe Nexus si pe SS2. Cu toate ca pe transpondere foarte slabe unde SS2 nu mai arata nimic si Nexus mai are 1% sau chiar 0% la level Nexus inca mai are intre 20% - 34% la calitate.

Deci imprumuta de la cineva un amplificator si incearca.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@DanniX
    Confirm. Nu am facut foarte multe teste cu ea, dar asa cred ca este. Ideea cu amplificatorul recunosc ca nu mi-a venit. Voi incerca. Oricum pe indicatorul de pe dream am cu totul alte valori la nivelul semnalului decat pe cel din ss2. Tot la antena mai mare ma gandesc si eu, dar pe langa faptul ca cearta va tine numai 3 zile, problema este locul unde s-o instalez. Stau la o casa cu o curte comuna iar pe casa am tabla nu foarte inclinata, dar destul de veche. Pana la urma cred ca voi schimba oala, dar imi trebuie si pozitioner, actuator, tot tacamul, iar instalatia abia am luat-o acum 2 luni. Pe moment ma multumesc cu ce am.

4x4 Expert
    Posts Thanks / Likes

un 5.1 de 400W RMS am io daca vrei..

Administrator Expert

Posts Thanks / Likes

@sote de ce amplificator vb tu acolo mey

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Hazosi, dar...... Se poarta 7.1. Cred ca era vorba de alt tip de amplif.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Amplificatoarele inline sunt o porcarie, in toate cazurile strica semnalul (mai ales cele ieftine), am un singur amplificator adevarat, California Amplifiers 20dB, care ajuta ceva, dar numai la cabluri peste 100m lungime. Asa ca las-o balta cu amplificatorul si incearca cu alt LNB, ai sa fii uimit ce diferente pot fi de la un LNB la altul, chiar daca sunt de aceeasi marca. In ultimul caz ia o antena mai mare si un buchet de flori pentru sotie.

Posts Thanks / Likes

Vedeti ca s-a ajuns la aceeasi concluzie? Ce amplicari, alea, alea! Nici cu LNB nu face mare treaba. Antena e totul. S-a discutat de nenumarate ori pe forum despre "calitatile" tunerului de placa skystar2, dar neavand un search functionabil se deschid atat de multe posturi inutile si astfel se incarca forumul cu impuritati. Ne mai miram de ce merge ca curu'. Asculta-l pe nenea Kroky cu deosebirea ca inainte de a-ti lua antena tre sa-i iei sotiei v'o 4 perechi de cisme din piele, ceva posete sa se asorteze o haina de iarna, poate chiar doua si dupa aia flori si abia ala urma poti sa te gandesti la antena. Daca te mai tine punga, depinde!

4x4 Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mvictor
    Hazosi, dar...... Se poarta 7.1. Cred ca era vorba de alt tip de amplif.
    era o parabola referitor la amplifu de semnal .

cum au zis si baietii foarte bine mai sus cumpara o antena buna cu un suport calumea si fixeaz-o beton.

Eu in Cluj cu antena de 0,9 nu preaam de ce sa ma plang in afara de sky-uri care au semnal mai slab.
    PS. cu o pereche de cizme la nevasta iei o juma de drimbox nu o antena

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am un dreambox care merge beton. Cu ampliful de semnal m-am lamurit, dar fiecare cu tacaneala lui - voiam si pe calculator o placa independenta. Marea mea problema cu antena mare este locul in care s-o instalez (voiam sa zic s-o pun dar pot apare interpretari ). LNB am citit pe mai multe forumuri ca MTI-ul meu este chiar bun (unii il compara cu invacomul si zic ca e mai bun - eu nu prea cred). Oricum multumesc si pentru sfaturile legate de cizme, blanuri, ati uitat de inele, coliere, etc....
    Victor

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)