Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Lamuriri pentru incepatori

Dragii mei,
    Sunt un incepator intr-ale satelitilor, si cu toate acestea, am reusit sa fixez parabola unui vecin sa-si prinda omu' TURKSAT pe care il dorea. Dar am observat ca desi receptorul respectiv oferea serviciul de subtitrare, NICI UNUL DIN ACELE CANALE NU AVEA SUBTITRAREA IN ROMANESTE. As vrea sa va intreb daca acelasi lucru se intampla si cu canalele nemtesti sau bulgaresti arabe etc?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

NICI UNUL DIN ACELE CANALE NU AVEA SUBTITRAREA IN ROMANESTE.
    e normal.nu exista nici un motiv ca un pachet dth dintr-o anumita tara sa transmita subtitrare in alta limba decit cea autohtona.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Deci, intr-un fel imi dai dreptate.

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Daca vrei cateva motive pentru care eu personal consider ca o antena satelit are avantaje iata: muzica, sport, filme pe care le poti inregistra si la care poti aduce subtitrarea de pe net. Nicio televiziune prin cablu nu va acoperi gama de programe pe care o primesti prin antena. Si mai e ceva. Dai un ban dar dupa aia nu mai trbuie sa stai la mana cablistilor care schimba tarifele si grilele de programe dupa bunul lor plac. Eu unul am antena de vreo 4 ani si singura nemultumire pe care o am e ca n-am timp suficient sa ma bucur de avantajele ei. Ai dreptate ca e mai mult sau mai putin implicata si pasiunea in trebusoara asta ... si din fericire sunt multi care se si pricep (toata stima pentru ei).

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Exista si oameni care stiu engleza , franceza italiana sau germana si pot sa se delecteze cu altceva decat 9595 , Din Dragoste , manele , stirile de la ora 17 sau alte rahaturi romanesti .

De ce sa te uiti la stirile de la ora 5 cand te poti uita la un film care acum nici un an era la cinema sau la mai stiu eu ce alt program de calitate .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by traian
    Deci, intr-un fel imi dai dreptate. Pai, si atunci de ce atata agitatie pentru canalele de acest fel, cand nici macar nu ti se traduc? Asta nu pot eu sa inteleg. Ce placere si interes sa am in a-mi instala o antena de satelit daca stau ca la POARTA 9 la bulgari si arabitoi fara sa inteleg nimic? Nu este o pierdere de vreme?
    Ai dreptate, e pierdere de timp. Si venirea ta pe acest forum e tot aia, si raspunsurile pe care ti le dam noi....
    Vinde tot si ramii la cablu; nu esti de paraboloizi.
    SHALOM

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

mi se intimpla doar mie? pe manele tv nu am subtitrare in turca

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu cand ma uit la televiziunea Nord Koreana inteleg tot...

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

De fapt adevarata drama pe care o traim noi cei cu parabolica e la posturile xxx. Fara subtitrare cum sa intelegem ce fac aia acolo ?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Si eu vreau subtitrare la MtvThailanda si Vh1Thailanda,ca nimic nu inteleg din emisiunile alora si din ceea ce se canta in videoclipuri. La Taraf Tv de pe cablu mai inteleg cate ceva.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by traian
    Deci, intr-un fel imi dai dreptate. Pai, si atunci de ce atata agitatie pentru canalele de acest fel, cand nici macar nu ti se traduc? Asta nu pot eu sa inteleg. Ce placere si interes sa am in a-mi instala o antena de satelit daca stau ca la POARTA 9 la bulgari si arabitoi fara sa inteleg nimic? Nu este o pierdere de vreme?
    Uite cum sta treaba! Ca sa pricepi mai bine cum e iti dau exemplul urmator. Pescarii amatori. 80% din ei nu mananca pestii pe care-i prind si totusi, ca nishte teleghidati se duc cu totii cand au timp liber la pescuit. Ce-i mana acolo? Pai mai baiatule, PASIUNEA! Placerea de a sti ca a iesit ceva de pe urma rabdarii lor si ca au reusit uneori captura vietii lor. In fapt, daca stam si ne gandim bine si ceea ce facem o parte din noi aici s-ar putea numi munca de cercetare. Pe baza unora ca noi se pot afla rezultate, se poate trasa harta de acoperire a unui anume satelit. ETC... Cand toate rezultatele se pun cap la cap rezulta niste site-uri de specialitate gen kingofsat, flysat sau de ce nu satlex. Dar ce vorbesc eu unuia ca tine ce inseamna pasiunea? Din prima am realizat ca pe tine nu te necajeste deloc prezenta ei. Asa ca ...
    LAST EDIT: Uite prietene ca sa vezi un exemplu de pasiune ai aici un link poate pricepi ceva... http://www.********.com/f2/viewtopic....74456&start=45
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by *********
    Exista si oameni care stiu engleza , franceza italiana sau germana si pot sa se delecteze cu altceva decat 9595 , Din Dragoste , manele , stirile de la ora 17 sau alte rahaturi romanesti .

De ce sa te uiti la stirile de la ora 5 cand te poti uita la un film care acum nici un an era la cinema sau la mai stiu eu ce alt program de calitate .
    Brava @King . Si sa-i raspund lu' tovarasu de mai sus , Vorbesc engleza ,italiana,germana fluent . Asta nu ma impiedica sa ma uit pe turci cand au ceva interesant , ca doar un film mai are si actiune , o melodie mai are si ritm , sportul trebuie sa-l vezi , nu sa-l auzi , etc. Pacat ca un constantean gandeste asa . Bafta si sper sa ti se deschida si tie mintea ca doar nu mai suntem in epoca de "cauciuc" .
    Bety

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

omul e doar intr-o necunoastere vecina cu indolenta si voi il taiati cu lama....frumos.......

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si Dumnezeu a zis : cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul ... ca sa facem asta nu avem nevoie de indolenta ci de cunoastere ...
    Invatati,invatati si iar invatati , spunea comunismul ... inseamna la fel ...
    Trage si tu niste concluzii . Fara suparare , dar cred ca unul din motivele aparitiei acestui site a fost asemanator cu cele enumerate de mine mai sus asa ca ... Parerea mea .
    Bety

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)