Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13

Thread: Boom si liga1

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Boom si liga1

Aseara butonand telecomanda am ajuns pe Otv acolo era a reclama la revista Fanatik, acolo se facea referire la un articol "BOOM de 50.000.000 de euro" ... Da Boom 50.000.000 pentru drepturile din liga1 ... poate sa confirme cineva de la boom pe forum aceasta informatie ?

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default FANATIK

Intentia lor e clara sa cumpere aceste drepturi care sa fie transmise apoi pe boom sport 1, 2,3, etc stil sky ......

Problema e ca suma e aberanta eventual numai daca o fi pe 8-10 ani e realista .........

Cineva care are FANATIK ul poate ne da detalii?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Este vorba de drepturile pe 5 ani. Si nu este realitate ci doar discutie. Este de fapt dorinta lui Mitica Dragomir. Eu stiam ca Steaua, Dinamo, Rapid si National vor sa-si vanda singuri drepturile.
    Oricum suma este mare pt. 5ani iar Boom nu are cum sa acopere prin PPV aceasta suma. De altfel nici un DTH. Poate un pachet liga 1 la un pret de 10-15 E/ luna.

http://www.fanatik.ro/oferta_publici...frige____.html
    Boom Tv

www.salsa-romania.com/ro/ - "La salsa cambiara tu vida"

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default site

pe site nu e interviul ... poti sa citezi exact ce zice nenea dragomir despre povestea asta
    In sistem Pay TV sau pay per view nu isi vor scoate banii dar din publicitate si clienti noi da .....

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Ar fi a lovitura mare celorlalti operatori DTH daca Boom ar achizitiona Liga1... dar din cate stiu eu Telesportul a achizitionat drepturile pentru 3 ani, acum suntem in anul 2 deci si la anul tot Telesportul ar trebui sa transmita acest eveniment ... sau ma insel ?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

NU am revista dar acolo spunea " vezi unde vrea mitica D. sa vanda drepturile de televizare pt. urmatorii 5 ani" Deci unde vrea ( nu ca a vandut) si 5 ani.

Si eu cred ca nu va fii PPV ci canale intr-un pachet special cu publicitate si tot tacamul.

Telesportul este in ultimul an de Liga1 . Eu asa stiu. 2003-2006
    Boom Tv

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Stiam acest lucru de cateva luni, chiar si lui Fanta i-am comunicat acest lucru intr-o discutie telefonica avuta cu el si nu m-a crezut . Dar ceea ce v-am spus si acum ceva timp pe forum se confirma, BOOM vrea cu orice pret drepturile TV pentru LIGA 1. Daca reuseste acel lucru DIGI TV devine absolut egal cu 0, 0 BARAT.

Toate cele bune!
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Nu cred ca DiGi TV va fi 0 barat fara Liga1. cred ca multi nu vor putea platii pt. liga1 nici la boom. Suma care s-a auzit ( 50 mil Euro) e imensa iar abo pt. Liga 1 va fii pe masura. Parerea mea.

Digi are segmentul ei de piata care nu e influentat de alti competitori.
    Boom Tv

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Am mai spus-o odata si ma repet din nou.

Exista o limita de rentabilitate. De la o anumita suma, costurile numai pot fi acoperite din publicitate. De aceeea se trece la sistemul Pay-TV (unde reclama este INTERZISA prin lege - sper ca nu gresesc) sau PPV.

FAbian23

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default Eror

vezi mai jos

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default liga I 2008 - 2013 la boom tv

http://www.fanatik.ro/fotbal_intern_...e_de_euro.html

BOOM DE 50 DE MILIOANE DE EURO
    Autor: Daniel Ion, 08-11-2006

Dumitru Dragomir este in tratative avansate pentru vinzarea drepturilor TV pe urmatorii cinci ani cu o suma record, de doua ori mai mare decit cea obtinuta din actualul contract cu Telesport.

Vinzarea drepturilor TV ale Ligii 1 a stirnit numeroase controverse, Dumitru Dragomir fiind acuzat pentru faptul ca nu a organizat o licitatie serioasa pentru aceste drepturi la perfectarea ultimului contract, cu Telesport, chiar daca acesta a adus o suma record cluburilor din primul esalon, in valoare de 28 de milioane de dolari, pentru patru sezoane. Intr-o Adunare Generala a LPF, de anul trecut, s-a stabilit ca la finalul acestui angajament, Dragomir sa nu mai fie mandatat cu vinzarea acestor drepturi, misiunea de a scoate un pret cit mai bun pentru meciurile primul esalon urmind sa fie preluata de sefii cluburilor din Liga 1.

Cu toate acestea, boss-ul LPF este foarte aproape sa dea un tun de proportii, fiind in negocieri avansate cu BOOM TV pentru cedarea drepturilor pentru partidele din Liga 1, pe cinci sezoane, 2008-2013. Pretul acestei tranzactii este halucinant, in cazul in care se va perfecta tranzactia, Liga urmind sa incaseze nu mai putin de 50 de milioane de euro. Adica aproape dublu decit actualul contract, care era considerat extrem de piperat fata de calitatea meciurilor din Liga 1.

„In 2008, cind se incheie actualul contract cu Telesport, va fi o licitatie mare pentru vinzarea ulterioara a drepturilor TV si poate ca vor fi oferte chiar mai mari de 50 de milioane de dolari” (Dumitru Dragomir)

Cifre
    28 de milioane de dolari este suma platita de Telesport pentru achizitionarea drepturilor TV ale Ligii 1 pentru patru sezoane: 2004-2008
    6,9 milioane de dolari plateste firma lui Horatiu Nicolau pentru drepturile TV ale acestui sezon al Ligii 1, in campionatul care urmeaza, ultimul din contract, pretul urmind sa fie de 8.085.758 dolari

Granzii au vrut sa vinda individual
    Dinamo, Steaua si Rapid s-au considerat nedreptatite de modul in care se face impartirea banilor obtinuti din vinzarea drepturilor TV ale Ligii 1, considerind ca ar trebui sa incaseze mult mai mult, intrucit sint echipe cu popularitate mare si aduc un rating ridicat. Conducatorii celor trei mari cluburi bucurestene au intentionat sa-si vinda singuri drepturile de televizare ale partidelor pe care le sustin, insa s-au lovit de refuzul categoric al celorlalte competitoare.

Plata in functie de performanta
    700.000 de dolari primeste echipa campioana
    650.000 de dolari incaseaza ocupanta pozitiei secunde
    600.000 de dolari primeste medaliata cu bronz a acestui sezon
    200.000 de dolari incaseaza echipele nou promovate

Marele BOOM
    BOOM TV este o marca infiintata in urma cu doi ani, apartinind grupului DTH Television. Companie infiintata prin capitalul social a trei companii internationale: Milomor Trade&Communication Ltd (societate infiintata in Israel), Elran Investments Ltd (societate infiintata in Israel) si RP Explorer Master Fund (fond de investitii britanic).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Despre Boom Sport la:
    http://www.tolontan.ro/
    Nimic despre liga 1.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Boom Sport TV transmite Italia si Spania

Partida Roma - Milan din aceasta simbata va fi ultima din campionatul Italiei pe care o va transmite B1TV. Incepind din acest week-end Boom TV va difuza, pe postul nou lansat, Boom Sport, meciuri din primele ligi din Italia si din Spania.

Boom Sport va transmite simbata si duminica 6 meciuri in direct, urmate de rezumate si, in cursul saptaminii, de inregistrari.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)