Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Transmisie pe internet canale codate ?

Am downloadat un program TvAnts care zice acolo la ei pe pagina ca poti urmarii tot ce vrei canale codate..am zis ca e abureala..insa la ora cand scriu acest post tocmai ma uit la Manchseter - PortMoth Live pe un canal chinezezc..mai sunt si Tv sport Hbo discovery..si toate merg....are cineva idee ce e? (un fel de sharing ?) si care mai sthie unde pot vedea canale pe net live nu neaparat Codate .

DreamBox 500 + AKTA TV , 1.6 offset (Al) , Invancom 0.3 db

Administrator Expert

Posts Thanks / Likes

da si tu un link....ceva............

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default re

pass e tvpc2006 la instalarea programului

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@orange

Programul TvAnts e un soft chinezesc din garla de softuri care sunt pe net fiind produse aproape in totalitate de "cei cu ochii mici". Eu am luat mai demult programul la care faci tu trimitere si nu m-a impresionat cu nimic. E vorba de SATELLITE TV for PC. Din cate imi aduc aminte avea ca optiune de instalare TvAnts care poate fi gasit si separat pe net. Sper ca ai scanat TvAnts inainte de instalare fiindca in unele variante avea un virus. Multi au avut probleme cu el. Metoda de vizionare la astfel de programe este peer-to-peer (P2P) care nu stiu cat e de legala la noi. In ceea ce-i priveste pe altii poti cauta cu Google ca sa te lamuresti. Un exemplu ai aici: http://news.softpedia.com/news/Tehno...ro-28179.shtml Poti citi despre aceasta tehnologie, inclusiv despre TvAnts aici http://en.wikipedia.org/wiki/Peer-to-peer . Sunt destule canale care in mod normal sunt transmise codat pe satelit dar pe net sunt vazute "la liber" fiindca au avut grija baietii "cu ochii mici" sa le "rezolve". Sunt forumuri europene (italene, franceze, germane etc.) care trateaza pe larg subiectul si unde sunt postate cu regularitate informatii proaspete despre aceste softuri. Ai un exemplu aici: http://www.coolstreaming.us/forum/forumdisplay.php?f=20 .Iti recomand acest site daca vrei sa fi la zi cu tot ce apare nou in domeniu. Desigur ca si la noi se dezbate problema televiziunii P2P. Ai pagini intregi pe forumul Softpedia unde posteaza si unii baietii de pe aici.
    In ceea ce priveste cealalta chestiune cu canalele TV online care pot fi urmarite pe net, tin sa-ti spun ca exista zeci si zeci de adrese cu astfel de canale. Daca te intereseaza o sa-ti postez o serie de adrese fiindca am o "colectie" consistenta , zic eu. Trebuie sa-ti spun totusi ca la multe adrese se regasesc cam aceleasi canale. Numai bine !

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Dar unde merg posturi romanesti care pe satellit sint codate, nu alea internationale ci alea care sint in Romania in cablu? Daca nu se poate pe Forum, va rog un PM.

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

exista si pentru posturi romanesti.... un program mic mic care iti permite sa vezi un canal la alegere din toata lista..e ca si cum ai fii in fata la televizor si ai alege programul...numai ca daca schimbi programul sa ai grija ca cei care se uita pe acel canal sa nu se supere.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Softul ala romanesc nu rezista la mai mult de 10-12 useri nici de-al dracu, scadeaza de-l iau dracii, indiferent de ce conexiune internet ai avea. Nu se poate, de asemenea, vedea cu el, decit un singur program, cel pe care il transmite posesorul serverului si al cablului in Ro. Asa ca s-au apucat oameii sa faca o compilatie de protv/antena1/national tv/b1tv, etc. Dar mare chin la vizionare, extrem de mare.
    Tv Ants are nu unul ci o colectie de virusi. Nu in el, ci conexiunea pe care o face la net ii permite sa-i "aduca" pe calculator. Mai bine tv online pe paginile web, cine e curios sa le gaseasca si vrea cu orice pretz HBO Malaiezia la rezolutie de 220 cu 144, libeeeeeeer...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu as putea sa recomand 2 alte softuri:
    TVU player- are in lista comedy central si Nickelodeon
    Max tv- cartoon network

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

TVU Player are avantajul ca merge si la viteze de c***t ca cea de la RDS. Chestia e ca schimba des chinezoii canalele din lista. Cand tocmai te-ai obisnuit cu un canal (pentru cine are timp sa se uite la asa ceva) hop ! il scot baietii si baga alt canal. Una peste alta , ramane un soft bunicel pentru TV online. Max TV e , dupa parerea mea, unul dintre cele mai reusite, dar e mai pretentios la viteza. Pentru cine vrea sa-si faca nervi si are viteza mica pe net, e numai bun. In cazul lui marele avantaj e ca interfata e scrisa in franceza. Mai exista si alte programe bunicele cum ar fi PPLive care are avantajul traducerii in italiana (din imposibila chineza). De asemenea tot italienii au facut un soi de telecomanda, virtuala desigur, cu care pot fi butonate softurile de acest gen.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)