Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Rusine Digi

somnambul Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Rusine Digi

Am facut greseala candva sa ma abonez la acest "operator". Normal, programele romanesti erau imprastiate pe o puzderie de sateliti si codate intr-o multitudine de norme, asa ca tot ce-si putea dori un om care nu beneficia de "binefacerile" retelelor de cablu era sa vina cineva sa adune respectivele programe intr-un pachet si sa ofere posibilitatea unui abonament direct pe satelit. Si atunci a aparut EL. Minunatul. Magnificul. Incomparabilul si irefutabilul. Gigi. Am scapat ca prin urechile acului de "profesionalul" hss1120 si, prin bunavointa unui prieten, am pus mana pe un modest hss1160. Pe care i l-am pasat lui taica-meu imediat ce am avut posibilitatea sa ma abonez la un operator mai putin bombastic, dar care a avut bunul simt sa ma scuteasca de obligatia de a butona cine stie ce conserva superprofesionala gen Hyunday si m-a lasat sa-i urmaresc legal oferta in amaratul meu de Dreambox. Adica Max.
    Si acum aud ca Gigel a facut sase sute de mii de abonati. Plus ca s-a extins in X tzari, dand lectii operatorilor locali si potcovindu-i pe bastinasi cu inestimabilele sale oferte! Cica e megaoperator, detasat clar de plutonul astorlalti trei luzari care tremura orbiti de geniul incomparabil al leaderului incontestabil...
    Bine, ma mai suna taica-meu sa ma intrebe de ce n-are semnal pe canalele X sau Y, sau de ce ordinea programelor e cu totul alta decat cea pe care o stabilise cu o zi in urma, sau de ce tot apar pe ecran, peste patratelele alea nasoale din imagine, niste dreptunghiuri de un albastru infinit care nu mai vor sa plece... deh, intrebari de om chitibusar, care n-are ce face decat sa caute nod in papura unui DTH de regiune superior, cu sase sute de mii de abonati... a, ca veni vorba de regiuni, m-am inverzit de invidie cand am vazut extinderea fulminanta a grilei incomensurabilului in zona mult-doritelor canale regionale de la dracu-n praznic, valenii de deal si alte zone de interes fierbinte - si asta in timp ce eu trebuia sa ma consolez cu porcarii de canale de nisa gen Eurosport 2, Boomerang, AXN-uri tematice si alte balarii.
    Dar chestia care a pus capac la toate s-a intamplat abia cand pretentiosul asta de taica-meu m-a sunat sa ma intrebe pana cand e platit Digi! Ca uitase. Si sincer uitasem si eu. Pentru ca el locuieste la tara. Eu la oras, dar intr-unul mic, care, desi e resedinta de judet, nu poate totusi sa aiba pretentia ca in el sa existe o casierie a megainegalabilului. Sa-si poata plati omul linistit "consumatia". Asa ca apelam la bunavointa unui bun prieten din Cluj-Napoca, oras pe care nemasurabilul a avut clementa sa-l fericeasca cu o gigacasierie proprie, unde prietenul asta al meu platea cu piosenie megaserviciile pe mai multe luni anticipat. Si acum nu mai stiu nici eu, nici el pana in ce luna am platit, si umbla vorba ca incomprehensibilul taie abonamentele neplatite
    Si mai vine si taica-meu sa puna gaz pe foc, intreband "dom'le, astia de ce nu emit facturi, lunar, asa cum ar fi normal, care sa poata fi achitate la o banca sau oficiu postal?"
    Auzi neobrazare Pai mata crezi ca o firma serioasa cu sase sute de mii de abonati extaziati in drecumaistiecatetari n-are alta grija decat sa trimita - Doamne fereste! - facturi abonatilor! Pai asta fac numai luzarii! Cum adica sa platesti lunar abonamentul la megadetehashul mileniului la o banca obisnuita in orasul tau, care nici nu e de nivel european! No sir, plata abonamentului trebuie sa fie o aventura, care sa-ti aduca sistemul circulator in pragul colapsului, ca sa simti sa traiesti! Sa vada si parlitii aia de la Boom ce inseamna cu adevarat entertaining oferit de o firma serioasa, care n-are timp de pierdut cu respectul fata de client si alte mofturi de astea!
    Asa ca i-am spus sa se relaxeze, sa se bucure in continuare de megagigaoferta de programe a insurclasabilului si sa plateasca numai atunci cand pacalicii astia o sa aiba bunul simt sa-i trimita factura si, eventual sa-i deconteze drumul la cea mai apropiata casierie care, intamplator, se afla in judetul vecin!
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

eu n-am intels nimic din ce ai spus ce e greu de facut cand vine factura o platesc la posta si cand vreu sa platesc un an in avans la receiverele ce zbor in departare ma duc la carierie.
    Iti trebuie facultate pentru asta?

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

@Ronaldo

Nici eu n-am înţeles ce ai întrebat tu sau mai bine spus, cui îi iei apărarea?
    Ai întrebat dacă e greu de plătit o factura? Care factură nenicule, că Digi trimite cupoane?
    Ca să suporţi fiţele unui operator (de fapt nu's fiţe e o lipsă de elementară de bun simţ) nu-ţi trebuie o facultate. Aici ai dreptate. Îţi trebuie doar şoricul gros... foarte gros, iar unii dintre noi nu-l au.

ss/indescifrabil

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Ronaldo
    cand vine factura o platesc la posta si cand vreu sa platesc un an in avans la receiverele ce zbor in departare ma duc la carierie.
    Iti trebuie facultate pentru asta?
    Inseamna ca esti unul dintre fericitii care primesc facturi . Eu intr-un an jumate de abonament am primit abia 2 (doua) facturi.
    Referitor la platitul la posta, chiar zilele astea un prieten a avut ocazia sa se convinga de megacompetenta lu' digi. Adica si-a platit la posta factura, primita, ca prin minune, dupa nu stiu cate luni. Toate bune si frumoase, doar ca dupa vreo 2 saptamani se trezeste - normal - ca megadesteptii astia ii dezactiveaza cardul. Omul suna la digi si bajetii de acolo ii spun ca la ei nu s-a inregistrat nici o plata pe id-ul lui de abonat. Aici incepe distractia - tot el trebuie sa se apuce sa faca copii dupa chitanta primita de la posta cand a platit factura - bine ca o mai avea - si sa trimita o copie prin fax la digi, sa se convinga aia ca nu le trage teapa. Intr-un sfarsit, i se spune ca e OK, si cardul ii va vi reactivat in 48 de ore Care 48 de ore au trecut, si cardul tot nu i s-a activat, desi PLATISE LA TIMP.
    Entertaining, nu? Omul s-a distrat atat de bine, incat acum vrea sa vada ce e next, daca intelegi ce vreau sa spun.
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu unul nu am primit nici o factura frate,dar mam obisnui cu servicile de cacat ale lui digi
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default digi tv

din cei 600.000 sunt curios cati vor ramane pana la anul viitor in primavara in acest moment 12643 este picat si la primele zapezi or sa se umple frigiderele la digi.

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

moo, voua nu va e rusine sa va tot luati de digi...?
    nu intelegeti ca e o fata mare (e drept ca i s-or facut cateva operatii de refacere de himen ) care e oferita numa buna de f_tut lu' nenea neamtzu ? da, intai trebuie sa fie gatita si cu zestrea pusa bine....si pe voi va tot mananca....

PS: rabdare, ca vine neamtzu si abia atunci dispar abonatii - ca ala vine cu tarife neica....

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Default Re: digi tv

Quote Originally Posted by silvusat
    din cei 600.000 sunt curios cati vor ramane pana la anul viitor in primavara in acest moment 12643 este picat si la primele zapezi or sa se umple frigiderele la digi.
    Sa-l vezi pe 12687 V ce "tare" e.....
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

- Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Ronaldo
    eu n-am intels nimic din ce ai spus
    Daca nu intelegi nimic, mai citeste odata... si inca odata...
    Dar oare de ce dai cu parerea, daca nu intelegi nimic?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: digi tv

Quote Originally Posted by bibbicu
    Quote Originally Posted by silvusat
    Sa-l vezi pe 12687 V ce "tare" e.....
    12643 H: 80/79, 12643 V: 80/78, 12687 V: 80/47 Dar acolo e numai ProTVInt si Flux. Poate semnalul e mai bun pt. acest trasnporder in Croatia.

Despre facturi: companiile de tv cablu trimit facturi Eu cat am stat la Cluj am primit unul sau doua (am stat mai 6 ani acolo). Si nu tin minte sa fi primit nici la Sf. Gheorghe. Nici de la Astral, CVR (acum ei sunt UPC, nu?), nici de la RDS, Portal sau cine stie ce companie.
    Sa ridica mana cine primeste regulat facturi pentru tv cablu.
    E jenant dar se pare ca e felul cum aceste operatoare lucreaza.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Din cate stiu in momentul cand achizitionezi un Digi Tv iti poti selecta perioada la care doresti sa primesti factura Digi Tv ( 1 sau 3 luni)

Niciodata Digi Tv nu "taie" abonamente decat daca au restante de peste 3-4 luni.

Oricine primeste factura o poate plati prin OP la banca sau la casieriile oficiilor postale.

Daca stii seria cartelei sau a receptorului poti face plata la orice casierie RCS chiar daca din diverse motive nu ai primit respectiva factura.

In afara de cele enumarate mai sus orice problema se rezolva la 031.400.4001

@Ronaldo
    Nu-ti trebuie facultate dar e usor sa pui in carca altuia neglijenta ta.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta
    Din cate stiu in momentul cand achizitionezi un Digi Tv iti poti selecta perioada la care doresti sa primesti factura Digi Tv ( 1 sau 3 luni)
    Acuma asa o fi, atunci nu era asa. La naiba, pana si contractul l-am primit abia dupa 14 luni de abonament.

Niciodata Digi Tv nu "taie" abonamente decat daca au restante de peste 3-4 luni.
    Ei, uite ca prietenului asta al meu i l-au taiat.

Oricine primeste factura o poate plati prin OP la banca sau la casieriile oficiilor postale.
    Din nou revin la cazul acestui prieten. Asa cum am zis, omul a primit factura si a platit-o la un oficiu postal. A urmat incurcatura pe care am descris-o, timp in care s-a uitat la pereti, ca ecranul teveului era negru.
    Intrebare 1: De ce reactivarea cardului trebuie sa ia 48 de ore?
    Intrebare 2: De ce nu au reusit sa o reactiveze in intervalul enuntat chiar de ei?
    Intrebare 3: Ce vina a avut el? Adica ce putea face mai mult decat sa-si plateasca factura? Trebuia sa mearga la Bucuresti sa inregistreze el plata in computerele lui digi si sa-i roage frumos sa nu-i taie abonamentul din greseala?
    Intrebare 4: De ce, in conditiile in care a platit abonamentul pentru luna intreaga, nu pentru intreruperi, trebuie sa suporte mostre de competenta de acest gen?

Daca stii seria cartelei sau a receptorului poti face plata la orice casierie RCS chiar daca din diverse motive nu ai primit respectiva factura.
    Asa cum am mai spus, la mine in judet nu exista casierie digi. Si din diverse motive nu am chef sa fac lunar 200 km dus-intors pana la Cluj-Napoca

Asa cum s-a rezolvat si cea a prietenului meu.
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

@Ronaldo

E mai mult decat suficient sa mergi la o casierie RCS si sa ai codul numeric personal (CNP) si nu dureaza mai mult de 1-2 minute pana platesti si primesti chitanta.
    1,2 Offset Al., 0,2 db lnb, HUMAX DIGI II+, STRONG 6155 + Strong DiSEqC 1.2 - SRT DM-2100

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelitfan

@Ronaldo

E mai mult decat suficient sa mergi la o casierie RCS si sa ai codul numeric personal (CNP) si nu dureaza mai mult de 1-2 minute pana platesti si primesti chitanta.
    Tu ce nu intelegi din asta:
    "Asa cum am mai spus, la mine in judet nu exista casierie digi. Si din diverse motive nu am chef sa fac lunar 200 km dus-intors pana la Cluj-Napoca Cool"?
    ...sau vrei sa te ai bine cu "sefu'"?

f11

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by f11
    Tu ce nu intelegi din asta:
    "Asa cum am mai spus, la mine in judet nu exista casierie digi. Si din diverse motive nu am chef sa fac lunar 200 km dus-intors pana la Cluj-Napoca Cool"?
    ...sau vrei sa te ai bine cu "sefu'"?

f11
    1. Nu stiu de care sef vorbesti. Nu am nici un sef pe aici.
    2. In cazul in care te referi la Fanta, atunci vei putea descoperi in unele din posturile mele anterioare ca pana de curand am avut o atitudine destul de ostila digitv, lucru care s`a schimbat dupa ce am vazut beneficiile noului receiver Humax.
    3. Cand te abonezi la ceva, sau iei de undeva un credit sau devii dator cuiva intr`o problema este datoria ta sa te interesezi dinainte de conditiile de plata, rambursare, etc. Nicaieri in lumea civilizata nu exista scuza ca nu ai avut unde sa platesti. Nu ai unde, te abonezi la altcineva s.a.m.d.
    4. Am avut un abonament de digi si nu am platit vreo 2 luni jumate din comoditate si pentru ca am asteptat noul receiver. Nu mi s`a taiat nimic si nu s`a intrerupt nimic. Prin urmare nu cred ca digi ar intrerupe pe cineva si ar lasa pe altii neintrerupti, mai ales ca aceasta operatiune se face automat prin server si nu se ia fiecare abonat in parte. Asta o stiu de la cineva care lucreaza in domeniu. Posibil sa fi fost in cazul prietenului tau o alta problema.
    5. Cand mai faci un abonament la Digi, Romtelecom, upc, max tv, zapp, orange sau la orice altceva, inainte de a semna ceva sau de a comanda ceva e bine sa citesti contractul. Altfel nu are rost sa te mai plangi. La noi e la moda sa nu citim contractele dar sa ne plangem imediat.
    1,2 Offset Al., 0,2 db lnb, HUMAX DIGI II+, STRONG 6155 + Strong DiSEqC 1.2 - SRT DM-2100

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)