Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default O altfel de petitie AXN / Cinemax / HBO

Nu vreau sa intru la concurenta cu @AirBoy dar as dori sa vin si eu cu o problema legata de sunetul la AXN si Cinemax. Sunt curios cine ma va sutine...
    Vreau, visez la un sunet de calitate, ORIGINAL, stereo iar pe HBO chiar Dolby Digital! Doresc ca Cinemax sa nu se mai auda ca un telefon de mana a doua. Ca orice iubitor de film vreau calitate, vreau sunetul original la parametri optimi.
    @Nicky spunea ca este o problema de largime de banda. Il cred. Dar exista suficienta banda alocata aiurea, canale care sunt transmise stereo, desi stereo sau mono nu e nici o diferenta. Luati fratilor de la sunetul stereo de la F+ ca tot este o prostie, luati de la canalele maghiare ce sunt transmise in stereo si dati la canalele pentru cinefili, dati calitate, pentru ca asta trebuie sa insemne DTH!

P.S. Apropo de sunet digital: Am cumparat convertorul coaxial-optic, merge dar am descoperit o ciudatenie la conserva: este primul aparat care pe iesirea SPDIF are nivelul de sunet reglabil din volum. O minune de conserva sau un surogat de SPDIF?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@gbs14ro
    Mda, este un subiect si chiar daca nu ma simt foarte confortabil sa raspund, am sa o fac. Avem posibilitatea, tehnic vorbind, sa "bagam" un sunet adevarat la citeva canale. Dolby, AC-3. In mod evident, discutam despre alta banda alocata. Nu vreau sa ma arunc in discutii despre cine ar merita mai multa sau mai putina, de unde sa luam si asa mai departe....Stiu ca avem un numar de canale pe care le ridicam in acest moment, avem un bun numar de canale care trebuie sa intre in curind si faptul ca ne vom extinde la nivel de banda pe satelit. Moment in care voi avea ceva mai mult spatiu de manevra, astfel incit lucrurile sa se vada si sa se auda mai bine. In special canalele de muzica si cele de film. O vom face foarte curind! Plus teletext, o mai veche dorinta a tuturor. Daca am face chestia asta acum, mi-as lua multe injuraturi pentru calitatea semnalului, patratzele si alte alea... Putina rabdare domnilor, va rog!

Cred ca am raspuns in principiu la intrebarea de baza, chiar daca nu am oferit detalii concrete. Sper sa ma inteleaga toti cei care citesc aceste rinduri, dar sint citeva lucruri care nu pot fi scrise pe acest forum, inainte de a se intimpla!

Despre chestia cu SPDIF, ma credeti sau nu, am aflat si eu de curind, la nivel de zvon. Dupa care, luni 18.04 am avut confirmarea de la un prieten. In mod evident, am facut si eu niste probe (nu acasa, ca nu am cu ce) si am constatat ca asa stau lucrurile. Aveti dreptate, o iesire digitala nu trebuie sa se comporte asa. Sint curios cum s-ar comporta in cazul unei transmisii AC3. Oricum, am inaintat intrebarea catre partenerii nostri de la Hyundai si asteptam raspunsul. Sper sa fie o chestie usor de corectat. Detalii in curind.

Cele bune,

Nicky

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

@Nicky, esti ca de obicei un gentleman, prompt, profesionist, corect si sincer la limita pe care ti-o permite functia. Multumesc de raspuns!
    Oricum , astept si parerile celorlalti clienti DigiTv!
    P.S. Cred ca eu sunt cel ti-am confirmat luni...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

AtHeNaEvM
    Guest

dincolo de raspunsuri diplomatice eu cred ca problema e la modul in care furnizorul percepe clientul si cred ca stiti cu totii la ce ma refer

16 servicii pe un tp cu sr 27500 si fec 3/4 e prima 'problema' de care ar trebui sa se ocupe rcs-ul, oferta de stb-uri e a 2-a problema (sincer nu inteleg de ce nu exista un CI in oferta, dar mai ales ma intreb cat de corect si/sau daca nu e o masura anti-concurentiala modul in care rcs restrange posibilitatile abonatului de a utiliza un terminal sau altul), continutul pachetului a 3-a ..

fara sa supar pe nimeni, digitv la momentul prezent 'se vede relativ bine' pe tv-urile de bucatarie (diag.<15") de preferinta bifonice, nu stereo

off-topic: dupa cum se stie majoritatea furnizorilor catv din zonele urbane au retele intr-o proportie destul de mare 'modernizate', cumpararea backend-urilor pentru dvb-c pentru multi dintre ei e pe 'lista de prioritati', mai ramane alegerea unui furnizor pentru CA si stb-uri, asadar destul de curand concurenta va veni si 'de la sol', iar costurile operationale nu prea se compara cu inchirierea de transpondere
    in aceste conditii digitv fie isi va revizui 'oferta' fie se va adresa in cea mai mare parte privitorilor din mediul rural si diasporei (caz in care vor trebui achizitionate licente, nu ca si acum)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)