Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Cu TRIAX-ul in sud...

Hi to all,
    Pana la urma am achizitionat TRIAX-ul TD 110 (1.1m). si m-am gandit ca ar fi bine sa scriu cateva randuri pentru cei care (asa cum eram si eu), nu au avut ocazia sa compare o antena profesionala cu una obisnuita.
    In primul rand grosimea tablei din care este confectionata este foarte solida (aproape dubla fata de cea cu care ne-am obisnuit), vopseaua este de o calitate excelenta strat gros dar in acela-si timp extrem de finisat.
    Antena in sine...ce sa mai vorbesc cum este construita adica gandita ca sistem de asamblare, ce calitate a monturii ori sistem de prindere al lnb-ului...
    In fine cert este ca se asambleaza extrem de usor, iar piesele nu se potrivesc in alte locuri in afara de cele dedicate in proiect.
    Laudele adevarate vin abia cand vorbim de punerea ei pe orbita...am fixat-o foarte bine pe Arabsat pe o montura HH si am inceput sa ma joc pe spoturile satelitilor cu probleme aici in Bucuresti. Depilda am prins (la limita este drept) spotul Middle East de pe satelitul cu Prima TV - Intelsat 62 est. mai exact pachetul national iranian.
    Pe Astra la 19 est mi-ai intrat mai toate pachetele germane cu probleme la o antena de 1.1m obisnuita. Adica RTL, PRO7, ARD-urile, etc...au intrat la o calitate pe care o aveam cu antena de 1.5m parabolica.
    Sirius-ul nordic intra deasemenea la limita dar intra constant (mai putin spotul cu TV 1000 care intra doar in timpul zilei mai bine).
    Nilesat-ul intra la limita dar stabil fara oscilatii prea mari (vorbesc de spoturile cu probleme chiar si cu antena de 1.5m).
    In rest cam totul in general cu peste 10%-15% semnal util in comparatie cu un offset normal...no name.
    Sfat:
    Chiar daca dati cu 1 mil. in plus va recomand aceasta marca cu mare caldura...de fapt numai cand o s-o aveti in mainile voastre va veti convinge si veti face diferenta.
    A, era sa uit...nu am Invacom...am facut testele cu un lnb obisnuit Inverto iar receptoare am avut de le Dream pana la Echostar 2110.
    Concluzie: face cat o antena parabolica de 1.4m reglata normal.
    Pun si pozele maine...
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu ne-ai scris cit costa si de unde se poate achizitiona...

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Ne-a dat prietenul liviusky link-ul la sectiunea shop:
    http://shop.catec.ro/index.php?page=...emart&Itemid=2
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Asteptam pozele si ma bucur ca esti multumit

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Asa este cum spune The The.Misto antena.Si eu mi-am montat aseara,tot in Bucuresti,un Triax ca al lui.Va pun cateva poze:

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

gojil , pune pozele si aici , sa ramana in arhiva cu poze http://www.********.com/f2/viewtopic....80495&start=45

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

mersi pt. poze, e o bijuterie

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

da sunt 100% de acord cu triax-urile dupa 3 ani de instalt triax intors in tara tin sa va spun ca am injurat destul toate natiile de antene iar ca o completare la triax 110 este triax 88 care bate la orice ora o alta antena no name de 110

watch tv for free

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Da,misto antene. Se vede clar ca sunt antene serioase.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Caut distribuitori in tara

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

in curand .. s-ar putea sa pun pe SHOP la bataie o prime-focus de ...3 M ...o bijuterie formata din 4 petale .. material ...plastic cu folie insertata ...made in USA ... sunt in negocieri

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Triax

Am aceeasi parere de Triax(am de 85cm ),care separe ca face cat una de 110cm (noname!)Totul ca la carte,instructiuni de instalare,ambalata in cutie pentru transport,pentru protectie(made in Danmark) etc...Merita investitia..

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by FlorinV
    da sunt 100% de acord cu triax-urile dupa 3 ani de instalt triax intors in tara tin sa va spun ca am injurat destul toate natiile de antene iar ca o completare la triax 110 este triax 88 care bate la orice ora o alta antena no name de 110
    Am eu una din aia mica luata din acelasi loc ca si the the. Arata foarte bine dar din pacate e inca in cutie desi e de citeva luni cumparata. Imi lipseste doar o bormasina puternica sa o montez. E adevarat ca nici nu m-am ocupat prea mult sa gasesc una
    SHALOM

Member Mentor

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

Mmmmm....pana la urma tre sa fac si eu rost de una de 110...prea o laudatzi atata ..ca e buna ...ca e tare ...
    serios vorbind in cel mai scurt timp am sa cumpar una ....deh...sa nu aveti nu'ma voi
    @gojil79...cred ca nu ma inseeeellll dar tu ai "agatzat" antena pe orbita cu ajutorul laptop-ului?ahaa...te-am prins....si cred ca e un acer...eh?nu se ve bine dar asa cred...
    lasand gluma la o parte...gojil79,cum si cu ce program reusesti sa instalezi antena cu laptop-ul?tre sa-ti zic amice ca e o dorintza a mea mai veche(pa cand aveam un neotion2000 care venea cu un soft nushce sa poti orienta antena...dar niciodata nu am reusit )da'ia it-zi fac intrebarea ...si daca vrei sa ma luminezi ....promit sa fac nishte matanii ptr ca portile cerului sa fie deschise intotdeauna antenei tale
    ms ptr ajutor oricum,
    margaritu

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

@DINUS

Asa este,laptopul este acer.Imi pare rau ca te dezamagesc dar l-am folosit doar pe post de tv. Am reglat-o fara ajutorul vreunui program.
    Te-as fi ajutat cu cea mai mare placere

Numai bine!

ps

Am luat antena tot de la catec.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)