Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default BOOMTV CONTRA-ATACA SHARINGUL

Baietii de la boomtv au sunat in urma cu cateva zile diferiti abonati cum ca le vor dezactiva
    cardul din pricina ca acestia l-au bagat pe servere de cardsharing si echipa boomtv a vazut
    seriile cardurilor pe internet pe aceste servere de CS.
    Zis si facut cardurile s-au dezactivat inca in aceeasi zi

Acuma cateva sfaturi celor ce au cardurile la imparteala :
    dupa cum se stie generatiile noi de carduri nds au o anume functie si anume raspunsul acestora
    in loc de CW (cuvant de control decriptat) cu numarul lor de serie in cazul interogarii cu un
    ECM fals folosit doar de un angajat/membru boomtv infiltrat in reteaua de CS
    deci conditia esentiala este ca cineva din echipa boomtv sa fie in reteaua voastra sau a cunostintelor
    voastre chiar si ca generatie 3 (deci nu peer direct ci unul de generatie 3 ) si se intampla inevitabilul
    el va trimite acest ECM "special" tuturor cardurilor cu id 09290000 de la el din lista care vor urma sa raspunda
    cu CW si impreuna cu acesta si cu nr. de serie al cardului specific boxid-ului interogat
    ca sa va protejati de acesti spioni/viermi securizati-va ft. bine reteaua :

1.serverul sa fie in spatele unui router cu firewall puternic
    2.nu deschideti numai porturile udp pt. gbox,nici 21(ftp),23(telnet) si nici macar 80 (http) catre dream
    si in special nu deschideti portul 1001 TCP pt. ca acesta este portul default al newcs pe care poate fi
    accesata interfata web a newcs-ului prin care cu comanda "keys" se poate vedea exact seria cardului hex
    http://xxxx.dyndns.org:1001/
    3.nu faceti server DMZ din ip-ul intern al dreamului ca toate porturile vor fi directionate catre el
    4.nu dati mai mult de nivel local A1 peerurilor de incredere din lista,ca cardul dvs. sa nu poata fi vazut
    si interogat cu ecm fals de alte generatii de utilizatori care nu-i aveti in lista dvs.
    5.alegeti-va bine partenerii de sharing de preferinta optati pt. cei din afara romaniei si bagati doar
    oameni de incredere din tara cu nivel local doar
    6.neaparat activati urmatoarele setari in newcs.xml ca in caz de ceva cei de la boomtv sa nu va poata
    trimite instructiuni de dezactivare cardului:

<blocksa>yes</blocksa> blocheaza emm shared adress
    <blockua>yes</blockua> blocheaza emm unique adress
    <blockga>No</blockga> permite emm global adress de improspatare generala a keylor sau reviziei cardului
    7.nu bagati cardul in receptorul original ca acesta primeste permanent instructiuni de dezactivare in caz
    ca cineva va "toarna" seria cardului dvs.
    8.nu "puneti botul" daca cineva de la boom va suna si va spune ca folositi cardul in sharing,protestati
    si spuneti-i ca nici macar nu stiti ce inseamna asta,nu aveti nici internet si receptoru e in casa de
    vacanta la tara oprit la momentul de fata
    9. receptoru original boomtv nu are functia de a trimite starea cardului dvs. inapoi prin satelit catre
    centrul lor,asa ca ei nu vor sti unde ,in ce aparat sau in ce conditii veti folosi cardul lor
    10.ei suna "la nimereala" si utilizatori obisnuiti cu aceasta replica,urmand ca daca le tremura vocea sau
    au cele mai mici dubii in legatura cu noua stire data de acesti agenti,sa le dezactiveze cardurile si apoi
    sa umblii si sa suni pt. activare noua
    NONE

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

man, nu am inteles nimic din salata care ai postat-o, in primul rind:

1 - porturile 21, 23 si 80 nu au nimic de a face cu, cardsharingul , daca te uiti putin in manualele de TCP/IP o sa vezi ca se folosesc la alte chestii...total diferite.

2 - gbox - foloseste numai UDP (oare de ce? - RTFM gurule) - daca il dezactivezi nu va mai functiona

3 - a inventat cumva BOOM un nou standard DVB angajatii lor din birt trimit ECM inventate de pe telefonul mobil direct in core-ul retelei gbox romanesti sa vada seriile..mda

4 -
    <blocksa>yes</blocksa> blocheaza emm shared adress
    <blockua>yes</blockua> blocheaza emm unique adress
    <blockga>No</blockga> permite emm global adress de improspatare generala a keylor sau reviziei cardului
    treaba asta nu conteaza, pe bune si oricum poti lasa linisitit si SA (ma rog, daca stii la ce foloseste) - nu imi mai pierd timpul cu explicatii

5 - chestia cu tremuratul vocii - nu am cuvinte

6 - cine pusca mea isi pierde vremea cu timpeniile astea

......vezi ca pe aici era unul, super tare manager in NDS la BOOM, posta timpenii din astea, da-i un PM, poate te angajeaza la el, in loc de un expert sa aiba 2

PS1: voi chiar nu va dati seama ce enormitati debitati

PS2: idee buna, argumentatie proasta....parerea mea

PS3: cei care fac asa ceva stiu mult peste medie si oricum mai mult ca tine - predominant Linux, TCP/IP si carduri - ceea ce e SF pt unele persoane care dau tot felul de indicatii si se pling ca tehnologia asta omoara hobbyul si traduc menul toolurilor cu dictionarul.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

"Mare ti'e gradina Doamne si mereu se muta gardul"
    Din seria "Dosarele ultrasecrete ale prostiei umane" va prezentam....masurile antiprotectie contra autosinuciderii m'am ce mai de vorbe am spus
    Eu deja am schimbat njpe perechi de budigai de frica ....Doamneeee ce de ....p----i
    Cred ca user-ul tocmai inregistrat pt a transmite megaprostia...ar fi fost mai corect "pentrutonti" decit "pentrutoti"
    IN ROMANIA, NICI IN ORA EXACTA NU MAI AM INCREDERE!

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Sharingul e un flagel impotriva caruia e aproape imposibil sa lupti.Pana nu se va schimba standardul DVB pirateria va fi cancerul paytv-ului.

Cei de la BOOM isi va iluzii desarte daca cred ca pot stopa acest fenomen.Ar fi multe de spus dar e luni dimineata.....
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta
    Sharingul e un flagel impotriva caruia e aproape imposibil sa lupti.Pana nu se va schimba standardul DVB pirateria va fi cancerul paytv-ului.

Cei de la BOOM isi va iluzii desarte daca cred ca pot stopa acest fenomen.Ar fi multe de spus dar e luni dimineata.....
    NDS-ul a implementat o noua tehnologie menita sa blocheze posibilitatea de a citi datele. Se pare ca Boom si, in curand, Romtelecom, vor fi printre primii care vor beneficia de aceasta tehnologie...Ramane de vazut cat de mult va rezista in fata hackerilor
    Salut Prieteni!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)