Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Intrebare pentru HUMAX!

Vreau sa pun digi, cu receptor HUMAX...
    Avand in vedere ca tembelii de la rds nu sunt in stare sa-mi spuna daca si cand vor mai veni astfel de receptoare, si, de asemenea nu vor sa incheie contractul acuma decat pe hyundai (pe motivul ca nu pot sa incheie contractul cu humax, fiindca nu-l au in stoc ACUM, desi imi spun ca instalarea se va face peste 2 luni), cred ca singura varianta va fi sa achizitionez un kit complet de la un dealer (probabil de la mirosat, avand in vedere ca au fost ok cand am discutat cu ei).
    Intrebarea mea este urmatoarea. Cumpar kitul complet acuma, foare bine. Peste 3 luni poate ma satur de digi si vreau sa ma mut in alta parte, la alt operator. Antena pot s-o folosesc linistit, dar cu receptorul mai pot sa fac ceva? Sau va trebui sa cumpar un alt receptor cu cartela aferenta si humaxul pot sa-l arunc la gunoi?
    Adica Humaxul este blocat pe cartela digi?

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Merge pe programe FTA dar nu nu poti sa adaugi alt modul.
    Cine stie daca nu va aparea vreodata patch pentru aceste receivere.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

deci practic stau blocat pe digi pana ma hotarasc sa cumpar alt receptor pt. alt operator...si humaxul pot sa-l arunc de la geam sau pot sa-l vand altcuiva care vrea sa vina la digi.
    Am inteles bine?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Decat sa te toti stresezi cu conservele lui jiji mai bine cumperi un DM. Merg in el toate cartelele providerilor nostri, binenteles cu cateva artificii.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nu ma pricep deloc la "satelite", asa ca habar n-am ce artificii trebe facute, cate sunt de riscante si cat timp ma vor tine. Si nici macar nu stiu ce-i ala DM

Fanta, poti sa ma lamuresti, ca asta am uitat sa intreb, daca cumpar kitul de la voi si sun la nenii autorizati din lista de la digi, ei vin si mi-o monteaza gratis sau pe bani? Si sunt obligati sa vina sau trebe sa stau eu sa ma rog de ei sa vina?

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

DM = dreambox
    Pentru tine e gratis instalarea pentru instalatori e ok deoarece sunt platiti decatre Digi.

La cati bani iau de la Digi fii sigur ca vin din prima.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

am inteles, cred...deci la mirosat trebe sa fac abonamentul de fapt pe 2 ani?
    partea cu 3 luni era o exagerare, ideea era ca daca vreau dupa ce imi expira perioada obligatorie sa plec de la digi, mai pot sa fac ceva cu receptorul?
    din cate inteleg eu, nu (varianta cu programe free nu ma intereseaza, fiindca nu sunt pasionat de televizor, mie imi trebe programele "clasice" romanesti, ceva muzica, ceva documentare si ceva filme, nu mai mult)...
    deci, intrebarea este: dupa ce imi expira partea obligatorie din abonamentul la digi, daca eu nu mai vreau sa mai continui cu ei, cu receptorul nu mai pot sa vad decat programele gratuite, nu? nu merge sa zic sa bag cartela de focus, boom sau mai stiu eu ce si sa prind pe respectivul in continuare. Este ori digi, ori programe gratuite, nu?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

daca as fi in locul tau as proceda asa:Varianta 1:as strange pusculita la maxim si as lua un Dream Box 500S de la sectiunea de shop aici pe forum..il iei la 650 ron.Apoi as lua cardul + Kaonul de la UPC FOCUS SAT-in custodie...apoi cardul in Dream si gata...Varianta 2daca nu ai bani de Dream) as lua tot de pe forum la shop, un Echolite 790 la 200 ron, care are smartreader si citeste cardul de Focus...
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Poate nu e interesat de Focus . In fond cine e ? Cativa oameni mai entuziasti .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Foarte multumesc de raspunsurile si lamuririle primite pana acuma.
    Acuma sa incep si eu sa completez explicatiile, ca sa aveti tabloul general :
    Ceea ce vreau eu este doar (mult blamatul) "cablu prin satelit". La mine in bloc este reteaua veche, iar asociatia nu vrea sa modernizeze reteaua pe motivul ca "gaurile in plafoanele din etaj vor slabi rezistenta blocului". Asa ca nu prind o gramada de programe. Colac peste pupaza, apartamentul in care stau l-am cumparat recent si este "lucrat", in sensul ca fostii proprietari au ingropat cablul, dracu stie pe unde, ca eu nu vad decat locul pe unde intra in apartament si prizele din pereti. Nu stiu din ce cauza, am pierderi mari de semnal (banuiesc ca este cablu rupt sau dracu mai stie de ce), astfel incat, daca la spliterul din bloc am 61 de db, la priza am 51. Masuratorile au fost facute de aia de la RDS. In concluzie, dupa ce ca nu prind toate programele, pe cele care le prind le prind cu purici in ultimul hal, unele fiind aproape nevizionabile. Mai adaugati la asta faptul ca nefasta nu vrea sa tragem cablu nou, ca "se vede cablul".
    In concluzie, sunt nevoit sa trec pe satelit, ca sa prind programele din grila noua si ca sa pot trage doar 2 metri de cablu din balcon (antena va fi instalata pe bloc si cablul il voi baga prin balcon), ca sa multumesc pe toata lumea.
    Din acest motiv, nu vreau sa fac prea mari investitii/cheltuieli, pt. ca, in definitiv nu e vorba decat de cateva nenorocite de programe la care o sa ma uit maxim 3 ore pe zi (mai ales ca vreau sa reduc din dependenta de TV).
    Acum in ceea ce priveste operatorii, am ales pe digi din 2 motive:
    1. este cel mai ieftin in ceea ce priveste abonamentul (din ce am vazut are totusi calitate rezonabila si, cum am mai precizat, nu ma intereseaza minunatii de pachete si programe). Focusu si max-ul pica fiindca sunt mai scumpe la oferte similare ca programe, iar boomul nu are o grila generalista suficienta (adica sa imi bage si un canal de muzica, unul de desene, etc, etc).
    2. Echipamente in custodie

Din pacate, se pare ca partea cu echipamentele in custodie pica.
    Apropo, daca aveti pile la digi si imi spuneti cat si unde sa dau spaga sa iau un Humax in custodie, raman profund recunoscator si fac cinste si cu o bere.
    Asa ca pb va trebui sa achizitionez nenorocitele de echipamente, dar nu vreau sa platesc foarte mult. Pe de alta parte, in cazul in care dupa ce imi expira abonamentul obligatoriu, nu voi vrea, din varii motive sa mai continuu cu digi, nici nu vreau sa ma trezesc ca echipamentele pe care am dat banii sunt de unica folosinta si eu raman cu banii (multi, putini) dati fara nici cea mai mica posibilitate de recuperare, macar a unei parti.

Din aceste motive, variantele cu DM pica (scump echipamentul), focus pica (abon mai scump), boom pica (abonament scump).
    Deci imi ramane varianta digi, cu echipamentul lor in custodie sau cumparat.
    REITEREZ RUGAMINTEA CU AJUTORUL PT. SPAGA

Ca o ideee noua, Humax-ul este mult mai bun decat Hyundai-ul?
    Ce se merita, sa cumpar Humax (abon pe 2 ani, din care un an abon baza gratuit) sau sa iau in custodie Hyundai? Precizez ca f. probabil abon. va fi un extra plus. Ma mai gandesc ca daca totusi cumpar echipamentul, nu voi mai astepta 2 luni sa vina sa mi-l instaleze. Sau tot voi astepta?
    In varianta in care, sa zicem, peste 2 ani vreau sa ma mut la alt operator, voi ce solutie mi-ati recomanda (la fel de bine pot ca peste 2 ani sa nu ma mut) .

Sper ca nu v-am plictisit foarte rau

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Draga Rover, la ce ne prezinti aici ar trebui sa ramai la cablu.
    1. Nu esti pregatit pentru satelit atat financiar cat si tehnologic.
    2. Mai inati invata cu ce se mananca aparatura de rec. pt. sat adica vezi fiecare receptor ce posibilitati are, etc. si apoi ridica pretentii.
    3. Trebuie sa iti doresti cu adevarat asa ceva ca sa dai banii cu drag.
    4. La cat costa ma faci sa rad...in fine...
    Deci ramai la purici pana te va face ceva sa ajungi in era digitala!
    Hai la revedere.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc, totusi niste raspunsuri la intrebarile mele pot sa capat?
    Imi pare rau daca am deranjat pe pasionatii acestui domeniu. Banuiesc ca si voi ati fi la fel de orpilati cand veti vedea pe cineva care da 3000€ sa isi tuneze Oltcitul sau pe cineva care da 2000€ sa isi faca un PC bun.

Nu acuz pe nimeni dupa aceea, vreau sa stiu daca se merita dpdv al receptorului sa bag banii in el sau pot la fel de bine sa ma limitez la Hyundai.
    Pe forum am citit ca Humaxul este mai bun, de asta voiam Humax. Am banuit ca persoanele care au afirmat asta se pricep destul de bine. De asta am si intrebat daca este mare diferenta intre ele.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am avut si unul si altul daca ai noroc i-ati Humax ca n-o sa-ti para rau.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Chestia asta cu spaga pare distractiva, dar oare chiar este?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Lasa-i frate ca acesti ''pasionati'' s-au nascut invatati si se vor ''imbogati'' cu stiinta lor.
    Intreaba omul cite ceva si din raspunsurile primite nu intelege nimic.
    Parca pe ei daca i-as introduce in domeniul meu de activitate nu ar sti nici macar alfabetul acelui domeniu.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)