Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default dvb to ip tv gateway

In primul rand imi cer scuze daca o sa spun prostii dar nu prea ma pricep la televiziune digitala.

Ce ma intereseaza pe mine sa fac sau sa cumpar este un satellite DVB to IP tv gateway (ethernet). Din cate am inteles o placa pci DVB (nu am folosit vreodata :P ) poate doar 1 singur stream, eu am o retea mai mica aici in Bucuresti si caut o solutie sa retransmit in retea un nr mai mare de streamuri de pe o antena satelit.

Ce-am gasit eu este doar Flamingo 110S
    http://www.anevia.com/dvb-streamer.en.php
    Nu am gasit reseller in RO si banuiesc ca e peste 1000$

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu cred ca "jucaria" asta de flamingo poate scoate in acelasi timp canale separate aflate in benzi/polarizari diferite atata timp cat are un singur LNB IN .Daca programele care te intereseaza se afla pe acelasi transponder de satelit atunci merge dar altfel nu.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

hmm, dap... eh, macar cateva canale sa reusesc :P

http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Multiple_programs
    din ce scrie aici ar merge si cu cateva placi PCI, fiecare sa prinda mai multe canale, dar cu ce fac broadcast-ul? ca softul lor le salveaza pe hdd

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai aici ar fi nevoie de un tool care care sa faca streming de mai multe canale .....dar nu stiu daca exista asa ceva .....sau poate printr-o combinatie de mai multe programe dar nu stiu sa-ti dau acum o solutie.

Dar si in acest caz cu o placa poti scoate in acelasi timp doar canalele aflate pe acelasi tp de satelit , deci pt fiecare tp trebuie o alta placa si implicit si un alt PC.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ca sa faci asa ceva in retea iti trebuie switch-uri GIGABIT, CU MANAGEMNET si care sa stie si IGMP . Ca fara asa ceva tot efortul este zadarnic, eu am incercat fara asa ceva si mi-a mers 15 minute dupa care mi s-a blocat, cu dreambox-ul am reusit .

Aceste switch-uri sa fie ori Allied Telesys, ori HP ProCurve ori Nortel, asa este recomandat . Trebuie sa ai banda de 1 GIGABIT in retea, pt. ca un canal bun de pe satelit ocupa banda multa, de exemplu transporderul de pe Astra al Canal Satellite France cu cele 5 Canal+, Disney Channel, Sci-Fi France si CineCinema Premiere ocupa intre 50 si 60 MB din banda retelei, deci daca ai transmite acest transporder de canale cu acea scula de la Anevia pe o retea de 10/100MB ar fi absolut sinucigas, s-ar nenoroci reteua.

Eu am vazut Anevia Flamingo functionand si mie se pare o scula super OK si usor de folosit . Poate sa preia un transporder intreg de pe satelit si sa il arunce direct in retea, ori toate canalele ori numai cele selectate de tine de pe fiecare transporder . Merge aproape ori CAM in ea. Este si MULTIPLEXOR deoarece are QPSK pe ea si STREAMER in acelasi tip si are si CI pe ea. Atentie daca bagati un CAM Cryptoworks in ea, nu poate sa decodeze si transmita pe retea mai departe mai mult de 8 canale .

PRETUL ACESTEI BIJUTERII ESTE DE 5000 EURO .

Asa ca IPTV este mai simplu si mai aproape ca oricand, intr-un an de zile tehnologia IPTV a evoluat absolut senzational si uimitor in acelasi timp, costurile pe anumite chestii reducandu-se si de aproape 10-20 de ori .

Toate cele bune!

P.S.: Pentru detalii despre IPTV va stau oricand la dispozitie.
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

PS
    da-mi mai multe info despre ip-tv,te rog.
    multam...
    Dreambox7020 & WavefrontierT90

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Technics...is timeless ! ! !

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Mersi pentru raspuns serpiko, gigabit am dar nu toata reteaua, management...nu desi am mai multe noduri cu routere( problema e ca intre routere tot s-ar umple banda si mai am cateva sw-uri 100mb pe acolo), oricum din ce am inteles pot selecta canalele care sa le distribui deci mai pot scadea traficul.

Pretul e totusi rezonabil fata de niste jucarii cisco care le-am gasit

la www.cableworld.hu am mai gasit niste echipamente interesante

ramane sa mai caut, si sa ma interesez si de principiile de functionare, la un nr mai mic de clienti am vazut ca sunt si solutii IPtv pe tcp ceea ce ar reduce semnificativ traficul.

pe mine m-ar interesa sa redistribui gratuit in retea ca sa nu ma complic cu licente etc si atunci incerc sa gasesc o solutie cat de cat rentabila

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

i-a uite ce am gasit pe ebay:
    http://cgi.ebay.ie/CISCO-IP-TV-3422-...QQcmdZViewItem

CISCO IP/TV 3422 BROADCAST SERVER , DEL NEXT DAY

Cisco IP/TV 3422 and 3423 Broadcast Servers

The Cisco IP/TV Broadcast Servers are ideal for multicasting live events or prerecorded programs on a scheduled basis from video cameras, VCRs, satellite feeds, cable feeds, or existing ASF, AVI, MPEG or QuickTime digital files. This allows both real-time delivery and broad reach while protecting and enabling the efficient use of network bandwidth resources. Both Broadcast Servers can concurrently multicast a live program, plus numerous scheduled prerecorded programs. By using IP multicast technology, they deliver events as they happen, such as a CEO`s address to thousands of people, while using single streams of network bandwidth. The Broadcast Servers use the multicast capability of Cisco routers and other internetworking equipment to stream content on a video-on-demand (VOD) basis.

The two different Broadcast Servers satisfy specific needs and offer varying compression techniques, depending upon application requirements and available bandwidth.

· The Cisco IP/TV 3422 Broadcast Server captures real-time and prerecorded content and streams it over the network using MPEG-4 video. This server is appropriate for low-bandwidth connections to remote sites, to field offices, or over the Internet.
    Dreambox7020 & WavefrontierT90

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Technics...is timeless ! ! !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)