Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default TVR 1 ,CNA si "drepturile de autor"

Foarte interesant fenomen care l-am mai semnalat aici,fenomen prin care se demonstreaza harababura ce domneste in institutile de stat.Cum se face ca pe satelit pe TVR 1 este o anumita emisiune transmisa codat in paralel tot emisiunea respectiva este transmisa liber pe TVR i,Unde se aplica aceasta "lege a dreptului de autor"in acest caz?Daca tot nu au cvorum si oricum sant super incompetenti ,ar trebui ca CNA-ul sa se desfiinteze.ar fi cred ca mult mai bine.
    PS: Nimeni nu mi-a raspuns de ce pe canalul 43 pe care Antena1 merge de 10 ani cu o putere destul de multumitoare pentru comunele limitrofe un idiot a pus TVR 2 atata timp cat erau destule canale libere in spectru UIF
    Parabolica-1.5m Al. (72.0°E-30.0°W).Parabolica -1,2m Al (80.0°E-30.0°W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

cea mai mare prostie creata de cna cu sau fara voie este paranoia reclamelor mascate.simpla pomenire a unei firme sau produs declanseaza un acces de isterie din partea moderatorilor.sint unele reportaje in care se acopera diverse denumiri.ma intreb de ce nu se fac reportaje fara masini,pentru ca in caz ca vrem sa amplifica si mai mult paranoia media,simpla aparitie a unei masini ar fi automat o reclama mascata.prostia alimentatea de necunasterea temeinica a problemei din
    partea problemei si(sau)realizatorilor creeaza astfel de situatii.
    spre deosebire pe posturile occidentale se pot prezenta locu“rile de munca
    ale invitatiilor la emisiuni si se pot mentiona produse fara urma de paranoia de pe la noi.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: TVR 1 ,CNA si "drepturile de autor"

Quote Originally Posted by mediaset
    PS: Nimeni nu mi-a raspuns de ce pe canalul 43 pe care Antena1 merge de 10 ani cu o putere destul de multumitoare pentru comunele limitrofe un idiot a pus TVR 2 atata timp cat erau destule canale libere in spectru UIF
    Ceea ce au facut la Pitesti a fost un act premeditat de "bruiere" a semnalului Antenei 1

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf
    cea mai mare prostie creata de cna cu sau fara voie este paranoia reclamelor mascate.simpla pomenire a unei firme sau produs declanseaza un acces de isterie din partea moderatorilor.sint unele reportaje in care se acopera diverse denumiri.ma intreb de ce nu se fac reportaje fara masini,pentru ca in caz ca vrem sa amplifica si mai mult paranoia media,simpla aparitie a unei masini ar fi automat o reclama mascata.prostia alimentatea de necunasterea temeinica a problemei din
    partea problemei si(sau)realizatorilor creeaza astfel de situatii.
    spre deosebire pe posturile occidentale se pot prezenta locu“rile de munca
    ale invitatiilor la emisiuni si se pot mentiona produse fara urma de paranoia de pe la noi.
    Se practica si prin alta parte publicitatea mascata.Azi dimineata pe CANALE 5 la italieni o emisiune bisericeasca a inceput cu un prim plan al unei telecomenzi SAMSUNG urmata de respectivul televizor LCD.Ce legatura aveau aste doua lucruri cu restul emisiunii nu se stie.Mi se pare normal sa nu fie tolerata publicitatea mascata pt ca e vorba de bani la negru.Daca tot faci un reportaj cum se face ca intotdeauna "INCADREAZA"involuntar si marca de automobil?Uitati-va la filmele americane sa vedeti cum apare "involuntar" marca SONY pe toate televizoarele ,monitoarele si videocamerele care apar in film.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

M-am īncumetat īntr-o zi să scriu un e-mail la TVR īn legatura cu codarea recenta si integrala a semnalului de pe W2. Iata mai jos e-mailul meu si pe cel primit de la domnii TVR-isti:

"Stimate doamne, stimaţi domni

Pānă nu demult urmăream cu plăcere emisiunile dvs. transmise parţial FTA prin satelitul Eutelsat W2 la 16*E. Făceam acest lucru datorită calităţii imaginii mult mai bune decāt cea recepţionată terestru la Cluj-Napoca.

Am constatat că de cāteva săptămāni semnalul este codat permanent atāt pe TVR1 cāt şi pe TVR 2 şi nu īnţeleg logica acestei "mişcări", atāta timp cāt emisiunile transmise FTA nu presupuneau plata unor drepturi de autor. Din momentul codării integrale, eu unul am renunţat la vizionarea emisiunilor dvs.!
    Cred că sunt alte cāteva zeci de mii de persoane īn ţara asta care gāndesc la fel, din moment ce plătim abonament şi avem pretenţii la calitate. Mai mult, semnalul fiind codat PowerVu, nici nu există posibilitatea utilizării unu smart card individual.

Consider că efortul financiar din partea dvs. nu este atāt de mare īncāt să nu permiteţi īn continuare difuzarea parţial FTA prin intermediul satelitului W2. Ca să nu mai vorbim de difuzarea permanentă īn clar, aşa cum face Naţional TV īncepānd cu decembrie 2005, sau Euforia TV! De asemenea, există multe televiziuni publice īn Europa care au decis să difuzeze semnalul lor FTA sau parţial FTA, permiţānd un acces facil publicului larg.

Aş aprecia să primesc un răspuns de la dvs. pentru a mă edifica īn legătură cu motivul pentru care aţi decis codarea integrală a semnalului. Cu atāt mai īmbucurător ar fi dacă această măsură ar fi doar cu caracter temporar, urmānd să fie ridicaă īn scurt timp.

Vă mulţumesc pentru răbdarea avută īn a citi mesajul meu.

Cu stimă,

iceman"

Si raspunsul lor:

"Stimate Domn,
    Licentele de difuzare pentru filmele artistice, filmele documentare, desene animate, evenimente sportive - chiar si cele in care joaca echipe romanesti cu echipe straine- prevad in mod explicit cerinta ca TVR sa cripteze programele , pentru a se asigura ca programul este geolocat.

TVR incearca o solutie, la inceputul anului viitor, fara sa incalce conditiile contractuale, ca cetatenii romani cu domiciliul stabil in Romania sa poata achizitiona echipamentele necesare pentru a receptiona si programele noastre distribuite si prin satelit , nu doar cele distribuite prin trasnmisie terestra radiodifuzata

cu stima,

N. Voican"

N-au explican nicaieri de ce transmisia a fost posibila pana acum partial FTA si acum de ce nu se mai poate Unde dai si unde crapa!

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nicusor Voican este prietenul meu cel mai bun din TVR O sa-l rog sa revina asupra acelui mail.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@Fanta

Multumesc pentru interventie! Sper sa nu mi-o ia cineva in nume de rau, dar una am intrebat si alta mi-a raspuns dl. Voican. E la mintea cocosului chestia cu drepturile de autor si "geolocatia".

@spaniolul
    E posibil sa faca o chestie symulcript in Via, asa cum e TVR Cultural. Nu stiu totusi daca PowerVu permite asa ceva.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Asta seamana cu intrebarea la Radio Erevan:
    -Ce este haosul?
    -Nu raspundem la intrebari din agricultura.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa parerea mea TVR-ul ar trebui sa faca asa: dupa terminarea contractului cu Scientific Atlanta (compania proprietara a lui Power Vu) sa adopte un sist mai "domestic" (viaccess ar fi optim pt ca deja Culturalul il foloseste) si sa dea dom'le cartele la popor asa cum se practica in tarile civilizate pt ca tot suntem platitori de abonament (bagat pe gat cu forta) ...a se vedea in acest sens cazurile ORF , SRG s.a.

@Kroky

ce-i cu fesu' ala rosu pe capu tau ....a venit cumva craciunul mai devreme in Osterreich

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce naiba, doar am spus ca nu raspund la intrebari din agricultura!
    Fesul ala l-am desenat singur, la repezeala, si nu prea mi-a reusit. In mod normal impodobirea aici se face de pe 15.11, dar la mine e mai devreme, ca tot e vara afara...
    Imi scot fesul si-l pun la loc dupa 15 noiembrie.

abonamentul
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default cultural

Quote Originally Posted by SAFETRON1
    Dupa parerea mea TVR-ul ar trebui sa faca asa: dupa terminarea contractului cu Scientific Atlanta (compania proprietara a lui Power Vu) sa adopte un sist mai "domestic" (viaccess ar fi optim pt ca deja Culturalul il foloseste) si sa dea dom'le cartele la popor asa cum se practica in tarile civilizate pt ca tot suntem platitori de abonament (bagat pe gat cu forta) ...a se vedea in acest sens cazurile ORF , SRG s.a.

@Kroky

ce-i cu fesu' ala rosu pe capu tau ....a venit cumva craciunul mai devreme in Osterreich
    exista vreo posibilitate de a viziona semnalul codat TVR Cultural, aici in tara? adica am un receptor Echolite 790 si as fi suprincintat sa pot obtine/cumpara la un pret rezonabil o cartela pentru TVR Cultural.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: cultural

Quote Originally Posted by abonamentul
    exista vreo posibilitate de a viziona semnalul codat TVR Cultural, aici in tara? adica am un receptor Echolite 790 si as fi suprincintat sa pot obtine/cumpara la un pret rezonabil o cartela pentru TVR Cultural.
    Din pacate TVR-ul distribuie cartele doar la cablisti ....dar mai e o solutie scoaterea cheii operationale dintr-o cartela (pt ca e via 2.4) ....asta daca ai vreun prieten la cablu care vrea sa-ti imprumute pt cateva ore cartela

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)