Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default multifeed pe antena digi

de curand an achizitionat un receptor kaon de la focus, fiind deja posesorul unui hunday 1120 de la digi. motiv pentru care am schimbat lnb-ul cu un lnb twin, iar pe cel vechi am incercat sa-l montez pentru un alt satelit. ce am constatat: amosul nu se poate deoarece lnb-urile se suprapun, siriusul merge cu lnb-urile lipite unul de altul fara suport multifeed, 7 grade si 10 grade este Merge pe suport, iar hotbird, dupa mult chin, am reusit sa-l prin folosind acelasi suport multifeed, insa improvizand ceva pentru ca suportul era prea scurt si nu ajungea. cand am crezut ca in sfarsit am reusit ceea ce mi-am propus surpriza: pe receptorul kaon, desi aveam semnal 70% si calitate pe la 55% cam pe vreo 20 frecvente si vreo 40 programe, pe toate imi apareau macroblocuri de nu se intelegea nimic din imagine iar daca schimbai programul acestea se amestecau cu cele de pe programul precedent, iar pe hunday semnalul era 0. comutatorul deseq functioneaza pentru ca pe sirius mi-a mers foarte bine (neajunsul este ca niste programe de pe sirius le pune pe primele pozitii in lista si nu pot fi mutate deloc).

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Re: multifeed pe antena digi

Quote Originally Posted by cocolino
    de curand an achizitionat un receptor kaon de la focus, fiind deja posesorul unui hunday 1120 de la digi. motiv pentru care am schimbat lnb-ul cu un lnb twin, iar pe cel vechi am incercat sa-l montez pentru un alt satelit. ce am constatat: amosul nu se poate deoarece lnb-urile se suprapun, siriusul merge cu lnb-urile lipite unul de altul fara suport multifeed, 7 grade si 10 grade este Merge pe suport, iar hotbird, dupa mult chin, am reusit sa-l prin folosind acelasi suport multifeed, insa improvizand ceva pentru ca suportul era prea scurt si nu ajungea. cand am crezut ca in sfarsit am reusit ceea ce mi-am propus surpriza: pe receptorul kaon, desi aveam semnal 70% si calitate pe la 55% cam pe vreo 20 frecvente si vreo 40 programe, pe toate imi apareau macroblocuri de nu se intelegea nimic din imagine iar daca schimbai programul acestea se amestecau cu cele de pe programul precedent, iar pe hunday semnalul era 0. comutatorul deseq functioneaza pentru ca pe sirius mi-a mers foarte bine (neajunsul este ca niste programe de pe sirius le pune pe primele pozitii in lista si nu pot fi mutate deloc).
    Pt a avea o imagine fara acele macroblocuri de care vorbesti ai nevoie de un nivel de semnal la calitate de minim 60-65% pe receptorul de la Focus.
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Salut! ca sa ai semnal bun iata o solutie' pozitioneaza antena pe SIRIUS avind LNB in focar principal ,si cu celalalt lnb poti prinde thor, amos sau hotbird depinde ce te intereseaza,despre LNB monobloc nu ai specificat ce distanta este intre cele 2 LNB-uri ca sa pot sa-ti raspund,dar daca distanta este de 6 grade atunci il poti folosi pentru SIRIUS-THOR iar celalalt cum am spus mai sus .Succes.Spaniolul
    n-ai inteles, nu era vorba de un lnb monobloc ci de un lnb twin. ma intereseaza in mod special pozitia de la 1 grad vest ca sa pot receptiona in bune conditii digi si focus. in final, am renuntat la hotbird si am fixat lnb-ul la 5 grade est de unde imi intra foarte bine si sirius si eutelsat de la 7 grade est.
    m-ar interesa daca nilesat de la 7 grade vest se poate receptiona din Romania. mentionez ca locuiesc langa Targoviste

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)