Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Intrebare pentru cei de la MIROSAT si Digi privind abonament

Am o intrebare pentru cei de la MIROSAT si DIGI TV privind un abonament.

- Sunt abonat Digi TV din iunie 2005. (Abonament pe numele meu, cu receiver cumparat de la sucursala RCS-RDS din orasul meu).

- Un vecin a vazut la mine sistemul de receptie Digi, dar nu a reusit sa ia de la sucursala din orasul nostru receiver, fiindca nu aveau.
    Eu stiind de cei de la Mirosat, am facut catre acestia, pentru vecinul meu, comanda de un receiver(plata ramburs). Receiverul a sosit prin posta, impreuna cu cartela.Vecinul meu mi-a dat banii si am platit receiverul.
    Asta se intampla prin decembrie 2005.Vecinul a luat receiverul si totul a functionat OK.Oferta pentru acest al doilea abonament era aceea cu abonament gratis un an, si apoi platit obligatoriu un an.

Problema este ca eu am comandat acest al doilea receiver pe numele si adresa mea. Am verificat la caseria RCS din orasul meu si intradevar, ambele abonamente figureaza pe numele meu.Cum era si normal.

Dar acum vreo saptamana a venit la domiciliul meu, prin posta, contractul pentru al doilea receiver, cu numele si adresa mea trecute pe el.Trebuie sa il semnez si sa il trimit inapoi la Mirosat.Inca nu l-am trimis.

Vecinul meu vrea ca acest contract sa fie pe numele lui, si nu al meu, bineinteles, cu toate drepturile si obligatiile ce decurg din acesta.
    Cum procedez?

Ideea e ca vrem ca acest contract sa fie pe numele vecinului meu, iar pe numele meu sa nu fie 2 contacte, cum e si normal.

Astept raspunsuri de la Mirosat si Digi, si nu numai.
    Va multumesc anticipat.

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Merge vecinul la orice caserie RCS si schimba titularul contractului contra unei sume de ~ 5 RON

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pai si cu contractul care mi-a venit prin posta, cu numele meu pe el, ce fac? Nu il mai trimit? Pentru ca legal ce titular de contract sa schimb, de moment ca eu nu am trimis un al doilea contract SEMNAT de mine?

Fiindca mi se pare cam aiurea ...

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu primesc vreun act care sa imi confirme ca acest al doilea abonament nu e pe numele meu si ca am predat cartela?
    Ca nu vreau probleme si datorii in viitor.

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce te impiedica sa trimiti inapoi contractul semnat, iar apoi vecinul sa mearga la caserie pt schimbare de contract Si oricum cred ca ar merge schimbarea de titular si fara sa-l mai trimiti inapoi semnat, in baza de date tu existi cu contract, chiar daca nu la-i semnat...

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Schimbare titular abo

@rpintea
    Pe ce te bazezi cind afirmi ca, costul treceri abo Digi de pe un nume pe altul este de ~5 ron? Ptr ca eu stiu de ~50ron si e cam mare diferenta.......ce zici? Ne poate lamurii cineva care a mai faciut aceasta operatiune la Digi?Salut.

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Schimbare titular abo

Quote Originally Posted by strongman1960
    @rpintea
    Pe ce te bazezi cind afirmi ca, costul treceri abo Digi de pe un nume pe altul este de ~5 ron? Ptr ca eu stiu de ~50ron si e cam mare diferenta.......ce zici? Ne poate lamurii cineva care a mai faciut aceasta operatiune la Digi?Salut.
    Conform contractului taxa este de 1,5 USD + TVA. Fa un schimb valutar...

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

suna la 0788699669
    9-17
    luni-vineri
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

din pacate ceea ce vrei tu nu se poate.cartela este asociata numelui tau si contractul chiar nesemnat te obliga la 2 ani de contract.asa ca degeaba suni sau degeaba mergi la caserie pt ca nu o sa poti trece contractul de pe numele tau pe alt nume.poti doar sa schimbi adresa de facturare
    boy2good

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by boy2good
    din pacate ceea ce vrei tu nu se poate.cartela este asociata numelui tau si contractul chiar nesemnat te obliga la 2 ani de contract.asa ca degeaba suni sau degeaba mergi la caserie pt ca nu o sa poti trece contractul de pe numele tau pe alt nume.poti doar sa schimbi adresa de facturare
    Nu stiu... Potrivit contractului, pareta 4.8 dupa 3 luni poti cere trecerea pe un alt nume. Evident, acolo scrie ca operatorul poate refuza acest lucru daca exista "anumite impedimente de ordin tehnic, legal, comercial sau de alta natura", dar contractul in sine NU interzice trecerea pe un alt nume. Iar la Servicii conexe gasesti: "Schimbare nume/beneficiar 5.1 lei (RON) la care se adauga TVA".

Deci fuga la RCS&RDS si cere trecerea. Daca refuza intreaba de ce au refuzat si posibil poti sa faci si o vizita la OPC daca nu esti satisfacut de raspuns pt. o clarificare a legalitatii refuzului.

PS: Nu stiu cum sunt cu contractele aceste prin posta, nesemnate, etc. Normal e sa primesti un contract cand platesti, nu? La noi (Sf. Gheorghe) contractul era afisat pe perete in sediul RCS&RDS, deci puteai sa citesti inainte de a comanda pachetul...

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

din pacate am verificat la caserie lucrul acesta si de acolo mi-a spus ca nu se poate
    boy2good

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

din pacate am verificat la caserie lucrul acesta si de acolo mi-a spus ca nu se poate
    Si ai aratat ce scrie in contract si ai intrebat de ce nu se poate? Sunt curios de raspunsul lor.

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Un contract nesemnat nu poate obliga pe nimeni la nimic.
    Pentru ca nu exista acordul ambelor parti. Sau DigiTv este cumva deasupra legilor? RCS ar trebui sa-si angajeze juristi mai buni.

Ideea e ca nu vreau sa se ajunga la astfel de discutii din mai multe motive.

1.RCS nu poate decat (in cel mai nefavorabila situatie pentru cazul pe care l-am prezentat) sa blocheze accesul la vizionare.
    2.Daca nu vor sa faca schimbarea beneficiarului de programe din contract, atunci vor pierde un client, si cu mine doi, pentru ca daca dovedesc un asemenea caracter, renunt si eu la Digi si la orice DTH si ma abonez la cablu (la mine cablu e 10RON/luna pt 45 canale, programele au un nivel calitativ foarte ridicat al receptiei -si va asigur ca stiu ce vorbesc cand sustin aceasta afirmatie, pentru ca am lucrat in departamente tehnice la multe televiziuni locale din Romania, iar de profesie sunt si jurist).
    3.De obicei sunt client "model", adica achit in avans pe 1 an intreg abonamentul la pachetul complet, pentru ca stiu ce inseamna munca in televiziune.

Astept un raspuns direct si clar de la Mirosat si RCS.
    Sau nu citeste nimeni de la ei acest forum? Nu cred.
    Sau poate nu-i intereseaza doi amaratzi de clienti. Problema lor.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cred ca ai primit mai sus un numar de telefon , si lucrurile astea se rezolva cel mai bine si mai rapid prin telefon .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)