Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12

Thread: Discuri DVD-9

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Discuri DVD-9

Am copiat pe hard un disc DVD-9 adica un concert AC/DC original de 7.4G. Are cineva idee cu ce program pot scoate din disc ceva capitole sau sa micsorez voburile? Cindva pe vremuri cind incercam sa fac divx din dvd am peste un program de genul asta dar si daca ma impuscati nu mai tin minte numele lui. Ideea este cum poti transforma un disc dual layer de 7.4G in unul de 4.7G ca sa il poti inscriptiona? Rog pe cei care au macar o idee sa ma ajute.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

incearca un MPEG2CUT. daca nu-l gasesti, o sa ti-l trimit pe mail. asta stie sa deschida .vob, faci selectie pe portiunea dorita si apoi salveaza ca mpeg2.

respect!

adam666
    Guest

Default eu asta folosesc

Incearca GordianKnot.Il gasesti pe www.doom9.org

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Cu GordianKnot ce poti face in privinta asta. Eu folosesc programul de cel putin 2 ani, dar in privinta asta nu am vazut modalitate de rezolvare. Da-mi mai multe detalii.

Anonymous
    Guest

@picieri

Quote Originally Posted by le099
    Merge extraordinar cu DVD Shrink. Am si eu un DVD-9 (ma rog asa cred pentru ca are 7GB) si l-am facut in DVD-5 (adica 4.7GB). Normal ca pierzzi ceva calitate la imagine dar nu e sesizabila treaba. Poti sa scoti pistele audio si subtitrarile care nu te intereseaza (asta in cazul filmelor normal). Eu zic ca daca nu l-ai incercat pana acum incearca-l si o sa fi multumit

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ultima versiune de Nero are ceea ce vree tu si anume un program numit Nero Recode (face parte din pachetul NeroVision Express2)

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default www.gizmobob.com/dvd9-dvd5.htm

Salut,

Am experimentat personal zilele astea reteta de la http://www.gizmobob.com/dvd9-dvd5.htm si merge super bine.Mai greu e de facut rost de Pinnacle’s InstantCopy full version(mie mi l-a gasit un amic care isi traieste viata pe DC++).

Am mutat cateva filme din dvd9 in dvd5 (dual layer catre single layer) si rezultatele sunt foarte bune.

bafta
    grab

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Acum 3 ore am primit de la cineva "Pinnacle’s InstantCopy full version" si este ceva bestial. Pe linga faptul ca lucreaza foarte repede iese destul de bine. Face recomprimare in 5 pasi, dar sper sa-l conving sa faca in ce putin 10 pasi. Am incercat si "dvdshrink30beta5" dar nu am reusit sa fac nimic cu el. Pe linga toate astea eu mai aveam o problema mare: Discurile le aveam copiate pe hard cu copy paste, nu imagini. Pinnacle stie sa citeasca DVD de pe hard fara a avea imaginea. Pina aici am rezilvat problema mai departe vedem cu subtitrarile.

Anonymous
    Guest

Eu raman la parea lu le099. DVD Shrink e forte bun si forte intuitiv. De fapt tu nu tre decat sa incarci dvd-ul in el si apoi sa faci reconversia. nimic mai mult. Pe athlon xp 1800+ un DVD9 -> DVD-5 a durat 30 minute. Calitatea buna.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@stailus spunemi te rog si mie exact cm se procedeaza, pas cu pas, daca n cer prea mult.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ai explicatii asa cum vrei tu (pas cu pas) aici: http://www.dvdshrink.info/fulldisk_basic.php
    E in engleza dar te ajuta cu imaginile daca nu te descurci cu engleza . Datorita comprimarii o sa pierzi din calitate dar fara sacrificii nu se poate .
    Confirm ok pt DVDShrink e cel mai bun dintre gratuite.
    Pinacle Instant pe care il am, are neajunsul de a nu copia ilegal (protejatele) sa nu se judece cu casele. Shrinkului nu-i pasă...
    Bafta

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

DVD Decrypter ( http://www.dvddecrypter.com ) si
    CloneDVD ( http://www.elby.ch/en/products/clone_dvd )

Merge Beton!

1. Decriptare DVD cu DVD Decrypter -> Fisiere VOB+IFO etc. pe HDD
    2. ClonDVD pentru refacere, iti preia absolut toate informatiile, ba chiar poti sa de mai debarasezi de lucruri neplacute (trailere, copyrighturi, )

P.S: Am facut chiar azi un test cu un DVD de peste 3 ore, Cloana mi-a luat 35 minute si rezultatul a fost exceptional.

P.P.S: Nu am mai folosit nici un program de genul asta pana acum, si totul a mers perfect deoarece este intuitiv.

P.P.P.S: Pierderea de calitate nici nu se observa, decat la ZOOM
    CU
    TransWarp

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)