Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Care va fi pretul la Focus ?

Din octombrie stiu ca expira perioada de promo a celor de la Focus SAT.Care va fi pretul pachetului pe luna din aceea data ? 180000-380000 ? Undeva pana la 13 USD /luna .Poate cineva de la Focus sat sa ma lamureasca si me mine ? In rest pot sa ma declar satisfacut de calitatea programelor Focus SAT,de receptor dar la capitolul calitatea imaginii au mult de lucrat.Orice inceput e totusi greu si sper ca toate aceste mici probleme sa-si gaseasca rezolvare cat mai curand.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu , dar daca te ajuta acceseaza situl http://www.focussat.ro/
    si/sau trimite mail la : [email protected]

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu am auzit de 6 euro/luna, pentru 36 programe.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

~190.000lei/luna

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

TVA nu se aplica inca la acest gen de abonamente .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Televiziunea digitala a ajuns in 28.000 de case

Pana in acest moment, 28.000 de romani sunt abonati ai serviciului de televiziune digitala prin satelit.
    Potentialul pietei se situeaza insa undeva in jurul cifrei de 600.000 de abonati, conform estimarilor furnizorilor de televiziune digitala.
    In acest moment, pentru acesti consumatori se lupta doar doua companii, RCS si Focus Sat, singurele care ofera aceste servicii de televiziune in Romania.

"Ne adresam cu precadere acelui segment de populatie care nu are acces la reteaua de televiziune prin cablu, segment pe care il estimam la circa 1,2 milioane de gospodarii.
    Dintre acestea, credem ca aproximativ jumatate vor fi interesati de serviciile de acest tip", spune Adrian Cojocaru, vicepresedinte operatiuni al Focus Sat Romania, companie care are, in acest moment, aproximativ 3.000 de abonati.
    Mare parte a clientilor provin din zonele neacoperite de retelele de televiziune prin cablu, cum ar fi zonele rurale sau de munte, sau chiar din zone mai speciale.

"Am primit, de exemplu, o cerere de pe o platforma petroliera din Marea Neagra", ne-a marturisit Ionut Tarcea, director de marketing RDS-RCS, companie care deserveste 25.000 de abonati.
    Costurile initiale care trebuie suportate de consumator pentru accesarea serviciului de televiziune digitala implica achizitionarea unui aparat-receptor si a unei antene de satelit.
    Pana la 1 noiembrie, vizionarea este gratuita, urmand ca, din noiembrie, sa fie perceputa o taxa lunara de 189.000 de lei pentru fiecare pachet.
    Informatii preluata de pe site-ul Adevarul OnLine, thx pt. Costica care a postat noutatiile pe sectiunea News.

Deci se pare ca abo la Focus va fii pentru fiecare pachet 18,9 RON/luna. Asta inseamna ca pachetul de baza 189000 lei+pachet extra 189000 lei?

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Da-mi voie sa spun ca din punct de vedere gazetaresc stirea e o varza :

director de marketing RDS-RCS, companie care deserveste 25.000 de abonati.
    Costurile initiale care trebuie suportate de consumator pentru accesarea serviciului de televiziune digitala implica achizitionarea unui aparat-receptor si a unei antene de satelit.
    Pana la 1 noiembrie, vizionarea este gratuita, urmand ca, din noiembrie, sa fie perceputa o taxa lunara de 189.000 de lei pentru fiecare pachet.
    Din aceasta fraza reiese ca pachetul RCS ar fi gratuit pana la 1 noiembrie si ar costa 189.000/lunar .

Sa salutam faptul ca exista informatii , insa daca eu scriam o astfel de stire si o prezentam redactorului sef , ma alegeam cu 10% penalizare .
    (Exista posibilitatea ca nici acel redactor sef sa nu stie despre ce e vorba .. )

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by *********
    Da-mi voie sa spun ca din punct de vedere gazetaresc stirea e o varza :

director de marketing RDS-RCS, companie care deserveste 25.000 de abonati.
    Din aceasta fraza reiese ca pachetul RCS ar fi gratuit pana la 1 noiembrie si ar costa 189.000/lunar .

Sa salutam faptul ca exista informatii , insa daca eu scriam o astfel de stire si o prezentam redactorului sef , ma alegeam cu 10% penalizare .
    (Exista posibilitatea ca nici acel redactor sef sa nu stie despre ce e vorba .. )
    Pai asa am inteles si eu Cine dreq ii gazetarul, pardon , fitzuicarul care a scris stirea asta
    1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75°E <> 30°W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

oricum am inteles pe informatia de la Adevarul, se confirma varianta Focus:

http://www.focussat.ro/stiri.php?id=8

Pretul abonamentelor dupa 1 noiembrie
    Focus Sat va avea 3 pachete de programe

Satelit, Satelit Plus si Satelit Max sunt pachetele Focus Sat disponibile dupa 1 noiembrie. Fiecare va costa 189.000 lei (18,9 RON), Satelit Plus si Satelit Max putand fi achizitionate numai cu pachetul de baza Satelit. Pretul nu include TVA, conform normelor in vigoare in acest moment. De la 1 mai pana la 1 noiembrie abonatii pot viziona promotional, fara subscriptie suplimentara, toate programele disponibile.
    Deci 189.000 lei / pachet. acum, ceea ce este pe TP1 presupun ca este Pachetul Satelit. Sa vedem ce va aduce Satelit Plus si Satelit Max.

Mersi pt. ovex care mi-a atras atentia asupra informatiei ...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa ca observatie: tind sa pretind ca Focus vine cu ceva canale faine, pe baza pretului, pentru ca un pachet costa cca. 6.75 USD deci pachetul complet va fii cca. 20 USD. Si daca nu vin cu o oferta foarte serioasa (PPV sau PayTV propriu) atunci pretul nu este justificat si Focus este ca si mort. Deci eu zic ca 90% ca vin cu oferta proprie...

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Vazand zarva care se face pe RDI in jurul acestui subiect Focus va face cunoscute tarifele :

Satelit, Satelit Plus si Satelit Max sunt pachetele Focus Sat disponibile dupa 1 noiembrie. Fiecare va costa 189.000 lei (18,9 RON), Satelit Plus si Satelit Max putand fi achizitionate numai cu pachetul de baza Satelit. Pretul nu include TVA, conform normelor in vigoare in acest moment. De la 1 mai pana la 1 noiembrie abonatii pot viziona promotional, fara subscriptie suplimentara, toate programele disponibile.

Pachetul Full va costa aproape 600.000 lei / luna (~570.000)

Multumim Focus Sat pentru informatie.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Draga dom'le Fanta, vezi ce am scris cu 2 posturi mai sus in quote

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)