Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 100
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ce va doriti de la un receptor DigiTV

Domnilor,

Asa cum am mai afirmat si cu alte ocazii, credeti sau nu, celor de la RCS le pasa de parerile voastre!
    Asta nu inseamna ca orice chestie SF este luata de buna, dar multe dintre doleantele voastre si-au gasit ecoul in ceea ce am facut. Nu toate. Nu inca, dar lucram.

Acum, haideti sa intram in subiect:
    Ne gindim, destul de serios, sa mai aducem un tip de STB si am vrea sa satisfacem cit mai multe dintre dorintele voastre. Atentie mare, orice mic lucrusor in plus, inseamna bani.

Apelez la experienta voastra. Atit de impatimiti in ale chestiilor legate de receptia satelit, cit si de instalatori, de oameni tehnici sau oameni care au avut contact cu servicii similare oferite in alte tari.

Orice parere conteaza. Haideti sa facem impreuna "portretul robot" al unui STB care sa satisfaca segmentul mediu spre superior. Inca o data, se poate sa fie la un pret mai mare decit ce practicam acum. Nu este decizia mea, dar vreau sa ajut sa creionam varianta care acopera cit mai multe din voturile voastre.

Stiu ca pina acum v-ati exprimat tot felul de pareri, pe mai multe topicuri, dar acum as vrea sa va rog sa concentram aceste lucruri pe acest topic. In cazul in care nu-mi pierd dreptul de a mai scrie, promit sa raspund cit se poate de prompt (daca nu eu, cineva dintre colegii mei, in cazul in care lipsesc).

Sugestii, specificatii tehnice, exemple concrete de STB-uri folosite de alte retele DTH, eventual cu preturile practicate de acele retele.

Va multumesc pentru ajutor! Sper sa fie un demers util pentru cit mai multi dintre noi.

Cele bune,

Nicky

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Am recitit ce am postat acum citeva minute si cred ca este corect sa revin cu o mentiune: "conservele" Hyundai vor ramine disponibile, cu versiuni noi de soft, din ce in ce mai bune (asta vrem cu totii!)

1120 va avea in curind o versiune noua de soft disponibila spre a fi descarcata de pe satelit, iar mai noul 1160 va fi linia de baza, de asemeni cu update-uri de soft pe masura ce acestea ne vor fi puse la dispozitie de catre producator.

Sper ca asta a fost o clarificare si nicidecum o adincire a confuziei.

Nicky

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Poate ar trebuit stiut ce discount poate oferi fiecare producator la (de exemplu) 5.000 bucati . S-ar mai rastrange putin spectrul si s-ar vedea din acei 2-3 fabricanti care ar avea preturile cele mai bune , si pe baza lor construi un receiver . Sau depinde la cat se vrea ($) aducerea unui receiver . Ce inseamna mediu ca pret ?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@KB

Sint mai multe elemente de luat in discutie. In momentul de fata avem un produs facut in Asia si asta implica o viteza de reactie relativ buna din partea producatorui, un pret decent, dar si citeva limitari, asa cum le simtim cu totii, din pozitia de utilizator.

Intentia ar fi sa vedem un produs de calitate medie-ridicata oferit de un producator european. Avem citeva variante in calcul, sintem in discutie cu citiva producatori. Dar, asa cum am spus, mare atentie la preturi. Piata europeana are produse de calitate, dar si preturile sint un "pic" mai sus fata de China/Korea. Stiu, mai intevin si chestiile legate de taxe si alte povesti.
    Partea de discount la volum comandat: asta este o chetie de care se va ocupa cineva, cu siguranta.

Ideea este sa vedem ce ne-ar coafa cel mai bine.

Nicky

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

ECHOSTAR DSB-2220

Intrerupator (On/Off). Conector SVHS. Design ultrasubtire. Meniu multilingv (10 limbi presetate) . 2 interfete comune pentru programele transmise codat. Display 4 digit . EPG (program TV) 14 zile . Memorie 4400 canale, 80 sateliti si 1500 transpondere . Programe presetate pentru fiecare satelit. 4 liste favorite pentru TV si 4 pentru Radio . Sistem avansat de sortare si grupare. Multiple modalitati de scanare. Digital Audio Out . DiSEqC 1.2, GoTo X. Actualizari software via internet/satelit. Compatibil MPEG2 si DVB . Suport teletext si subtitrare. Modulator UHF Ch.21-69. 2 mufe SCART. 3 iesiri RCA . S/PDIF. Interfata seriala RS 232 pentru conectare PC.

Pret pe la 5.600.000 pe aici

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Faceti un soft sa mearga si motoru,in rest pentru mine este OK.(vezi si alte receptoare date de Premiere care sunt sub orce critica si sunt si scumpe)

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

@nicky,

Nu cred ca mai este necesar sa va aruncati la STB-uri, puneti un pic capul la contributie.
    Bagati de un divort al cartelei sa mearga pe Dreamboxuri si gata! Stiu ca apar alte probleme, gen [email protected] dar si asta se poate rezolva. Aveti voi cap sa faceti si asta. E o tampenie maritishul asta.
    1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75E <> 30W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Inteleg necesitatea "imperecherii" deci acolo n-o sa zic nimic.

Doresc cateva lucruri: sa fie un receptor FTA foarte buna, sa gaseasca foarte repede frecventele (nu stiu daca cineva a incerca sa cauta manual un satelit ci 1120 : chiar daca te dai pe frecventa respectiva mai trece 5-10 secunde pana cand obsearva... deci nu poate fii folosit pentru cautare manuale la sateliti prin introducerea frecventelor. cu Dreambox in aceeasi situatiei gaseste instant canalul).

Pentru ceea ce as platii: functie PVR (Personal Video Recorder) deci suport pentru HDD si poate un HDD de 40 sau 80 GB inclus ca atunci cand nu pot sa ma uit la ceva sa faca recording automat.

Sa mearga perfect Loop Throught si sa nu trebuie sa opresc receptorul daca nu vreau sa-l folosesc.

Cam atat ... desigur o solutie Dreambox ar fii cea mai optima. Insa sa vedem. Nu ma supar nici pentru un Echostar

Mda: inca ceva: actiuni la pretul receptorului pentru omaneii care semneaza contracte de fidelitate pe 2 sau 3 ani si pachet complet... In UK si DE la astfel de contracte se da or gratuit un receptor ori, in cazulu unui receptor mai performant, o reducere semnificativa.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

1. sa stie motor
    2. o iesire audio de tip 5.1 (nu se stie niciodata in viitor poate o sa transmitem si noi in formatul asta)
    3. scart
    4. pe RF sa fie optional pal I, G, B etc.
    5. editare piduri
    7. un port serial (sa il zapacim noi )
    8. (optional) LAN

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

a da: multinorma de culori: RGB, CVBS, YPbPr

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

De ce nu lasam deoparte receptia si sa ne ocupam putin de transmisie se pare ca acolo este buba principala

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

eu mi-as dori un receptor de tipul Kaonului comercializat de FOCUS:

- motor
    - posibilitate de a adauga sateliti si transpodere (sint multe FTA interesante pe Astra, Botbird, Arabsat etc)
    - rezolvarea problemei cu tensiunea pe LNB in standby ca sa poata functiona OK pe LOOP
    - meniu usor de folosit (meniul Hyundaiului mi se pare cam naspa)
    - stabilitate
    - eventual un model ceva mai scump care sa aibe si CI

poate va ginditi si la posibilitatea livrarii cu un CAM de tip GEMPLUS.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

-motor
    -sa stinga pozitionerul cind e in stand-by
    -scart
    -editare complexa -piduri, nume programe...
    -sensibilitate.
    SHALOM

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Eu imi doresc ce a zis Onyx si sa aiba nene 2 CI .As fi cel mai fericit, sa imi pot adauga pe langa Digi TV inca un pachet sau 2 .

Eu sper ca in maxim 1 an CAS 7 sa cada si sa revina Canal Digital si atunci Digi TV+Canal Digital+ canalele MTV este tot ce imi trebuie .

Toate cele bune!

P.S.: Stiu ca vreau cam mult, dar daca speri nu disperi si speranta moare intotdeauna ultima!
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Propunere facuta de sandy, dar pe alt post (am zis ca e bine sa fie si aici):

ECHOSTAR PVR-5020: www.echostar-int.com
    Personal Video Recorder - EchoLite PVR - 2Ci - Time-shift - Games - MP3
    Full Functional Personal Video Recorder (Up to 250Gb)
    Instant Replay and Multi-lingual Recording
    Dual Tuner for Watching and Recording (2x Watch, 4x Record)
    MP3 Player, Games
    PIP (Picture-In-Picture, Mosaic view)
    Multi-lingual Advanced User Interface
    Powerful Editing Tools for Recordings (Cut/Paste)
    7,500 Digital Channels, 64 Satellites, 1,600 Transponders
    7 Day EPG (Electronic Program Guide)
    Favorite Lists per Mode (TV, Radio, PVR, MP3)
    S/PDIF Home Cinema Support (Dolby Digital Compatible)
    DiSEqC Motor Control (DiSEqC1.2, USALS)
    Hi-Speed USB2.0 Link (For USB compliant PC)
    Software Update via Internet/Satellite (RS-232/OTA)

Cred ca ar fi extraordinar!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)