Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Culmea tupeului DTH

Am fost zilele acestea in Vrancea la rude ,care au achzitionat DigiTV si am vazut o echipa de istalatori cu tricou Focussat si pe masina Digitv+Focussat.Se pare ca se practica aceasi migratie ca la partidele politice.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Probabil s-au saturat sa joace table din lipsa de comenzi , la Focus , si au trecut la altii .

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Ca să fiu sincer eu nu văd problema. Dacă eu am un magazin în care vând ace de cusut trebuie musai să semnez pentru excusivitate? Adică să vină nu'ş ce director de marketing să-mi spună să câştig ma puţin eu ca să-şi justifice el salariul?
    Partea proastă e că în România mai sunt încă oameni în marketing care se îmbată cu apă de ploaie şi cred tot ce citesc. Partea şi mai proastă e că găsesc mici comercianţi/meseriaşi care să-i şi asculte.
    Să nu confundăm serviciul de reprezentanţă (unde se justifică excusivitatea) cu cel de vânzări.

ss/indescifrabil

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iordache
    Ca să fiu sincer eu nu văd problema. Dacă eu am un magazin în care vând ace de cusut trebuie musai să semnez pentru excusivitate? Adică să vină nu'ş ce director de marketing să-mi spună să câştig ma puţin eu ca să-şi justifice el salariul?
    Partea proastă e că în România mai sunt încă oameni în marketing care se îmbată cu apă de ploaie şi cred tot ce citesc. Partea şi mai proastă e că găsesc mici comercianţi/meseriaşi care să-i şi asculte.
    Să nu confundăm serviciul de reprezentanţă (unde se justifică excusivitatea) cu cel de vânzări.
    incearca si trimite la Boom tv un mail prin care le explici ca vrei sa colaborezi cu ei...ai sa primesti prima data un contract de nedivulgare foarte interesant .....apoi te amana luni de zile foarte amabili ....pana stabilim o intalnire ......si in final iti piere pofta ... deoarece trebuie sa muncesti ceva nu ? fericirea vine din stomac.poate daca ai relatii reusesti ...

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Păi să şi le pună ei între ei. Antenele.
    Din fericire în instalarea antenelor cei buni ies la suprafaţă, nefiind chiar un domeniu la îndemâna ageamiilor. Până la urmă te caută ei dacă într-o zonă au prea multe reclamaţii.
    Ş'apăi ce să nu divulgi de la Boom? Câţi bani de benzină rambursează? Frecvenţele tp-urilor lor? Distanţa de Pământ de la care operează Amos în orbită geostaţionară? Mi se face rău de atâta sclifoseală pentru un produs care deocamdată e de 2 lei. Vechi.

ss/indescifrabil

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Re: Culmea tupeului DTH

Quote Originally Posted by ratoiu
    Am fost zilele acestea in Vrancea la rude ,care au achzitionat DigiTV si am vazut o echipa de istalatori cu tricou Focussat si pe masina Digitv+Focussat.Se pare ca se practica aceasi migratie ca la partidele politice.
    firme conduse de oameni fara scrupule sant multe.Atentie Digi , Max si Focus ls firma Transat din Alba Iulia le vinde pe toate si face combinatii de te doare capul... cel putin la una ditre DTH de mai sus este urmatorul articol
    obligatiile distribuitorului /instalatorului
    5.1.1. să nu încheie alte contracte similare si să nu accepte reprezentarea altor furnizori / producători de produse / servicii similare în vederea promovării acestora;
    ce mai spuneti ? tara p_ _ _i nimeni nu respecta nimik !

Banned

Posts Thanks / Likes

Confirm asta cu Transat din Alba Iulia . Au reclama in ziarul Unirea : 40 de canale TV de la Max,Focus, Digi .

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Cred ca problema nu e ca instalau DigiTV si FocusTV ci ca s-au dus la instalare de DigiTV cu tricouri Focus ar trebui si zgarcitii astia de la DigiTV sa le dea la instalatori niste ticouri cu sigla firmei ca sa aiba oamenii cu ce se imbraca la instalari nu sa sa duca cu tricouri de la concurenta

Adrian.
    PS: Mai tin minte acum cativa ani, cand am fost la un bar si aveau Pepsi la rece (intr-un frigider Pepsi) si Coca-Cola pe raft (la cald). Le-am spus ca asi vrea o Coca-Cola dar sa fie rece, si i-am rugat sa o bage cateva minute la frigider ... omul de la bar mi-a spus ca nu se poate, ca ii este interzis sa bage Coca-Cola in frigiderul de la Pepsi ...

Banned

Posts Thanks / Likes

Asta este adevarul . Pentru o chestie de genul asta , Pepsi sau Coca-Cola iti poate retrage distributia pe respectiva firma . (Depinde in ce toane sunt, pentru ca in contract scrie treaba aceasta cu exclusivitatea brandului)

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by *********
    Asta este adevarul . Pentru o chestie de genul asta , Pepsi sau Coca-Cola iti poate retrage distributia pe respectiva firma . (Depinde in ce toane sunt, pentru ca in contract scrie treaba aceasta cu exclusivitatea brandului)
    Cam asa ceva... omul mi-a spus ca frigiderul il primise gratuit de la Pepsi, cu obligativitatea de a nu pune in el decat produsele lor .
    Exact ca si tricourile FocusSat

Adrian.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iordache
    Din fericire în instalarea antenelor cei buni ies la suprafaţă, nefiind chiar un domeniu la îndemâna ageamiilor.
    Eu habar nu am cum sa folosesc Dreambox, habar nu am unde sunt satelitii si cu un satfinder reusesc sa potitionez antele la Digi la un nivel de semnal incat sa nu se intrerupa pe ploiaie chiar cu o antena de 0.8m. Concluzia nu iti rebuie minte sa instalezi o antena trebuie sa ai scule bune. Montatul antenelor nu e o mare filozofie orice daca ii dai un satfinder poate misca antena sau chiar asa de prosti am ajuns sa nu stim sa miscam antena

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by max2006
    firme conduse de oameni fara scrupule sant multe.Atentie Digi , Max si Focus ls firma Transat din Alba Iulia le vinde pe toate si face combinatii de te doare capul... cel putin la una ditre DTH de mai sus este urmatorul articol
    obligatiile distribuitorului /instalatorului
    5.1.1. să nu încheie alte contracte similare si să nu accepte reprezentarea altor furnizori / producători de produse / servicii similare în vederea promovării acestora;
    ce mai spuneti ? tara p_ _ _i nimeni nu respecta nimik !
    Care e problema daca cineva vinde si una si alta?Ce daca vede omul ofertele una linga alta?Eu nu sint deacord cu exclusivitatea lor.Sa-si faca ei magazinul lor si sa vinda numai digi.Atit timp vor ca marfa lor sa fie vinduta e normal sa apeleze la serviciile celor care au un nume si o traditie in domeniu.Pt cultura voastra generala firma TRANSAT din Alba Iulia exista de vre-o 16 ani nu a aparut peste noapte ca firmele de cablu prin satelit pe care le laudati voi.Daca omul vinde asa ceva e de inteles ca are acordul furnizorului.Eu nu as semna un contract de exclusivitate cu o firma care nu se stie cind da coltul,mai ales in vremurile astea tulburi.Daca il lasa sa vinda de toate si nu i-au cerut exclusivitate inseamna ca sint chiar disperati

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

am vzut pe paginile celor 2 DTH ca firma respectiva este autorizata de ambele.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Asta e de pe pagina de instalatori Focus

Dupa cum vedeti, exista si instalatori Digi care au migrat la Focus! Care esti frate, esti pe-aici?

Banned

Posts Thanks / Likes

Probabil joaca la 2 capete : http://www.digitvnet.ro/comanda_on_line.htm

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)