Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default intreb si eu mintile alea "luminate"care se ocupa

cum se face ca peste noapte au mai aparut in mai toate judetele ,pe langa firmele autorizate de la inceput,o gramada de firme de instalari.firme care pana ieri vindeau biciclete,cuie bomboane,nu aveau nici in clin cu satelitii, nu stiu cine gandeste aceasta mare idiotenie de a autoriza mult si prost.cum vine treaba autorizam orice trompeti le platim de instalari si serviceul post instalari il fac aia care au fost primi autorizati.Exista undeva o clauza cu noile firme de instalari ,clauza care sa prevada obligativitatea asigurarii garantiei la lucrare timp de un an?Ma indoiesc.Nu stiu cine de la concurenta RCS-ului(focus,boon,max)se afla postat intr-un post de asa raspundere si sa traga in jos serviciul DigiTV.Si ala care conduce acolo a auzit de faza ca dace e" 70% e suficent "S-au e mai bine sa fie o treaba cat mai prost facuta pentru a fi material de critica pe forum
    Parabolica-1.5m Al. (72.0E-30.0W).Parabolica -1,2m Al (80.0E-30.0W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Banned Master
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Re: intreb si eu mintile alea "luminate"care se oc

Quote Originally Posted by mediaset
    cum se face ca peste noapte au mai aparut in mai toate judetele ,pe langa firmele autorizate de la inceput,o gramada de firme de instalari.firme care pana ieri vindeau biciclete,cuie bomboane,nu aveau nici in clin cu satelitii, nu stiu cine gandeste aceasta mare idiotenie de a autoriza mult si prost.cum vine treaba autorizam orice trompeti le platim de instalari si serviceul post instalari il fac aia care au fost primi autorizati.Exista undeva o clauza cu noile firme de instalari ,clauza care sa prevada obligativitatea asigurarii garantiei la lucrare timp de un an?Ma indoiesc.Nu stiu cine de la concurenta RCS-ului(focus,boon,max)se afla postat intr-un post de asa raspundere si sa traga in jos serviciul DigiTV.Si ala care conduce acolo a auzit de faza ca dace e" 70% e suficent "S-au e mai bine sa fie o treaba cat mai prost facuta pentru a fi material de critica pe forum
    Salutare tuturor,
    Urmaresc de cativa ani forumul , sunt instalator antene tv , ma ocup de peste 20 ani de montarea antenelor tv inclusiv satelit. As dorii sa stiu cum ai reusit sa intri in echipa de instalatori autorizati DigiTv. Mentionez ca eu de la inceputul campaniei DigiTv am trimis nenumarate Emailuri si m-am inscris pe lista de asteptare instalator. Nu am primit nici un raspuns. Cu toate acestea in zona sunt "" instalatori ""autorizati de DigiTv care nu au avut habar de aceasta meserie si in prezent instaleaza antenele dupa'' ureche ''. Nu pot sa inteleg de ce Digi Tv nu doreste sa colaboreze cu profesionisti in domeniu care au experienta, firma autorizata, dotare, mijloace auto, echipament, preferind amatori. Spune-mi care este SECRETUL pentru a fi instalator autorizat DigiTv si cum pot incheia un contract de instalator cu ei. Am fost printre primii in receptia tv satelit , am experienta , calificare, dar la Digi probabil nu asta conteaza. La noi in zona numai profesionisti nu sunt cei care au contracte de instalator ci mai degraba cum zici tu , cei care vindeau biciclete....sunt acum autorizati? Te rog SECRETUL instalator Digi'' pe bune''. Multumesc.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default nu e vorba de asta

Topicul asta era pentru a lumina un cap undeva sus, unde trebuie.Cred ca ai experienta si sant multi care sant experimentati si nu se regasesc aici.Problema ca acum in goana asta dupa instalare se autorizeaza tot felul de firme de trompetii care obligatia lor este decat a incasa comisioanele de la RCS ,mai departe de aici(garantia la lucrare un an de zile)este istorie pentru ei.Reparatea si intretinerea sistemelor de receptie probabil o sa o faca firmele prime autorizate. Cine e idiotul care a facut statistica la montari si a gandit ca mai trebuie 1000 firme autorizate,atata timp cat ei nu au adus antene la timp."Intarzierea instalarilor s-a datorat neaprovizionarii ritmice cu antene.Fanta credeam ca tu ai oarecare trecere prn ograda RCS dar vad ca m-am inselat s-au daca chiar ai trecere vreau sa stiu daca firmele astea nou autorizate au obligatia de a asigura garantia 1 an de zile.Nu stiu dar sa iei o firma care vindea pana mai ieri acadele la colt si sa o indesi cu comisioane chiar daca nu verifici produsul final,mi se pare o tampenie.
    Parabolica-1.5m Al. (72.0E-30.0W).Parabolica -1,2m Al (80.0E-30.0W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am scris si eu ceva de genu in alt topic dar se pare ca , dupa cei de sus de la Digi montarea unei antene si tot ce tine de suportul tehnic se poate invata in 2 zile , daca acesti instalatori nu fac treaba buna si prind antenele dupa cum le da prin cap , la primul vand au iesit de pe satelit .....si atunci cine se duce sa regleze antena din nou ?

Banned Master
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Re: nu e vorba de asta

Quote Originally Posted by mediaset
    Topicul asta era pentru a lumina un cap undeva sus, unde trebuie.Cred ca ai experienta si sant multi care sant experimentati si nu se regasesc aici.Problema ca acum in goana asta dupa instalare se autorizeaza tot felul de firme de trompetii care obligatia lor este decat a incasa comisioanele de la RCS ,mai departe de aici(garantia la lucrare un an de zile)este istorie pentru ei.Reparatea si intretinerea sistemelor de receptie probabil o sa o faca firmele prime autorizate. Cine e idiotul care a facut statistica la montari si a gandit ca mai trebuie 1000 firme autorizate,atata timp cat ei nu au adus antene la timp."Intarzierea instalarilor s-a datorat neaprovizionarii ritmice cu antene.Fanta credeam ca tu ai oarecare trecere prn ograda RCS dar vad ca m-am inselat s-au daca chiar ai trecere vreau sa stiu daca firmele astea nou autorizate au obligatia de a asigura garantia 1 an de zile.Nu stiu dar sa iei o firma care vindea pana mai ieri acadele la colt si sa o indesi cu comisioane chiar daca nu verifici produsul final,mi se pare o tampenie.
    Problema este ca primele firme autorizate de ei - la noi in zona - chiar vindeau la colt de strada .....aici sunt cativa instalatori autorizati care apeleaza la tineri pentru instalari.... sa vezi cum sunt montate antenele la norma, afi util sa vada si cei de sus foto cu antene Digi instalate pe stalpi de lemn si trunchiuri de copaci .
    Nu este rau daca se renunta la primele firme care au ''invatat'' in doua zile sa instaleze Digi, pe linga faptul de a monta '' oala '' trebuie sa ai bagajul de cunostiinte si experienta pentru a oferii asistenta tehnica si service clientilor. GARANTIA, Garantia, unde e GARANTIA? Sa se sparga monopolul contractelor de unic instalator Digi..... ! Ps. Oriunde este loc pentru a lumina pe cineva....

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

voi inca nu a-ti realizat ca traiti in tara lui "merge si asa".afacerea este prea mare si interesele pe masura pentru ca cineva sa aplece urechea la astfel de fleacuri.
    instalator autorizat devii de buna seama cu spaga.ceea ce au invatat unii in ani de hobby nu pot invata altii in 2 zile.se poate invata si in 2 ore,
    esential ar fi ca cel care are de invatat sa aiba chemare spre meserie si nu doar spre cistig.
    parerea mea este ca va baga absolut nimeni in seama

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

nu mai invidiati firmele care au luat recent instalari digi . probabil ca unii o sa fie megatepuiti .
    astfel o mare firma de calculatoare a fost rugata de cei de la rds-rcs sa faca 1000 de instalari . s-au promis 30 $ pe instalare . totul pe barter . omu de buna credinta a cumparat trei masini noi si a angajat oameni . problema este urmatoarea : nu sunt ''palarii "". De cam o saptamana . Masinile freaca menta . Angajatii freaca menta . Clientii asteapta . Unii de aproape 2 luni . Nu e gluma .

Comentariile vi le las voua . Eu sunt scarbit de modul in care niste cretini isi baga piciorul ( ca sa nu zic altceva ) in ideea de DTH . Oare Deutsche Telecom poate cumpara asa ceva ? Eu ma indoiesc . Banuiesc ca sunt oameni normali care vor sa intre pe o piata normala . In Romania DTH a ajuns o bataie de joc.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Oare Deutsche Telecom poate cumpara asa ceva ? Eu ma indoiesc . Banuiesc ca sunt oameni normali care vor sa intre pe o piata normala .
    eu nu ma indoiesc.sint destule exemple de firme straine care au adaptat
    mentalitatea de pe la noi.sa nu uitam ca unele au in mare proportie personal autohton

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)