Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Care e numarul de abonati platitori?

Se pare ca unii se intreaba cati abonati are unul sau altul dintre operatorii DTH. Cred ca nu acest lucru este cel mai important pentru compania respectiva ci numarul de de abonati care mai si platesc abonament si evential cat castiga firma pe luna pentru fiecare abonat activ din retea.
    Degeaba ai, de exemplu, 1.000.000 de abonati si incasezi abonamente de la doar 10% dintre acestia.
    Aceasta politica de a atrage un numar cat mai mare de abonati pe care o practica operatorii de pe piata romaneasca de DTH cred ca are un singur scop final pe termen scurt si anume ca fiecare dintre ei sa vanda compania in viitorul nu foarte indepartat - cam in momentul in care noii abonati facuti in aceste zile vor mai trebui sa si plateasca. Altfel nu cred ca cineva s-ar concentra atat de mult spre cresterea scriptica a numarului de abonati. Un calcul simplu arata ca daca oferi unui abonat intregul achipament in custodie pentru doi ani cu conditia ca el sa-ti plateasca contravaloarea abonamentului pentru un singur an, indiferent cat de ieftine si de slabe calitativ vor fi echipamentele respective, incasarile din abonament abia daca vor acoperi valoarea echipamentului dat spre folosinta.
    Gigel

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Normal !Cel putin unul din operatorii "nostrii" dth nu este altceva decat o mare basica de sapun care poate exploda in orice clipa exact in acelasi mod ca si caritas sau fni

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Care e numarul de abonati platitori?

Quote Originally Posted by gigelsat
    Se pare ca unii se intreaba cati abonati are unul sau altul dintre operatorii DTH. Cred ca nu acest lucru este cel mai important pentru compania respectiva ci numarul de de abonati care mai si platesc abonament si evential cat castiga firma pe luna pentru fiecare abonat activ din retea.
    Degeaba ai, de exemplu, 1.000.000 de abonati si incasezi abonamente de la doar 10% dintre acestia.
    Aceasta politica de a atrage un numar cat mai mare de abonati pe care o practica operatorii de pe piata romaneasca de DTH cred ca are un singur scop final pe termen scurt si anume ca fiecare dintre ei sa vanda compania in viitorul nu foarte indepartat - cam in momentul in care noii abonati facuti in aceste zile vor mai trebui sa si plateasca. Altfel nu cred ca cineva s-ar concentra atat de mult spre cresterea scriptica a numarului de abonati. Un calcul simplu arata ca daca oferi unui abonat intregul achipament in custodie pentru doi ani cu conditia ca el sa-ti plateasca contravaloarea abonamentului pentru un singur an, indiferent cat de ieftine si de slabe calitativ vor fi echipamentele respective, incasarile din abonament abia daca vor acoperi valoarea echipamentului dat spre folosinta.

Just. Avantajul pe care il au 2 operatori DTH este ca sunt si cei mai mari "cablisti" si isi pot permite, pe spinarea abonatilor de la TVCablu sa practice preturi de dumping pentru a tine in viata un DTH sau altul.
    Problema apare in clipa in care sunt nevoiti sa ofere si altceva decat ceea ce se vede pe cablu.
    Aici apare BoomTV. Singurii care se apropie de un DTH vestic...si ca preturi )
    Problema este cate DTH-uri vor mai exista la sfarsitul lui 2007

Daca, intr-adevar Romtelecom vine cu o oferta beton "prin sarma" si mai au si canale proprii...atunci nu-i vad bine pe unii...
    Salut Prieteni!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gepeto
    Quote Originally Posted by gigelsat

Just. Avantajul pe care il au 2 operatori DTH este ca sunt si cei mai mari "cablisti" si isi pot permite, pe spinarea abonatilor de la TVCablu sa practice preturi de dumping pentru a tine in viata un DTH sau altul.
    Problema apare in clipa in care sunt nevoiti sa ofere si altceva decat ceea ce se vede pe cablu.
    Aici apare BoomTV. Singurii care se apropie de un DTH vestic...si ca preturi )
    Problema este cate DTH-uri vor mai exista la sfarsitul lui 2007

Daca, intr-adevar Romtelecom vine cu o oferta beton "prin sarma" si mai au si canale proprii...atunci nu-i vad bine pe unii...

pana la urma ce draq ofera boom fata de altii . daca se poate un raspuns argumentat . multumesc.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by armand25
    pana la urma ce draq ofera boom fata de altii . daca se poate un raspuns argumentat . multumesc.
    Programe proprii, flexibilitate la abonamente, semnal bun, PPV.
    SHALOM

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

... Receivere de 2 lei , calitate video de 3 , abordarea clientului de 4 lei .....
    Vechi .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by *********
    ... Receivere de 2 lei , calitate video de 3 , abordarea clientului de 4 lei .....
    Vechi .

comparativ cu?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002
    Programe proprii, flexibilitate la abonamente, semnal bun, PPV.
    Ai vazut tu ppv-urile si programele proprii ? Cu ochii tai ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

PPV nu pentru ca nu am acces. Programele proprii - scuze, ar fi trebuit sa spun Canale proprii - da, uita-te la semnatura mea, am Boom.
    SHALOM

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002
    PPV nu pentru ca nu am acces. Programele proprii - scuze, ar fi trebuit sa spun Canale proprii - da, uita-te la semnatura mea, am Boom.

daca ar fi sa platesti pentru canalele proprii ai plati ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Sigur, pentru unele din ele as plati. Iti dau doar doua exemple: Hop si Classic. Nu as plati nicicum insa pentru sport si sex. Dar e doar optiunea mea.
    SHALOM

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Dupa programul publicat pe site-ul lor nu cred ca merita banii canalele lor proprii.Cel putin asta e parerea mea.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Am Boom TV (pachet full) si intr-o luna de zile n-am urmarit nici macar 1 minut din programele lor.Cauza ... o stiti voi prea bine.

Deocamdata HBO este un varf de neatins pentru ei , iar Cinemax si TV 1000 sunt si ei detasati in lupta cu respectivele canale.

Este doar o opinie ce nu doreste sa destrame calmul instalat.Adevarul este ca batalie e prea clar castigata de Digi TV .

Fanta
    RDI
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta
    Am Boom TV (pachet full) si intr-o luna de zile n-am urmarit nici macar 1 minut din programele lor.Cauza ... o stiti voi prea bine.

Deocamdata HBO este un varf de neatins pentru ei , iar Cinemax si TV 1000 sunt si ei detasati in lupta cu respectivele canale.

Este doar o opinie ce nu doreste sa destrame calmul instalat.Adevarul este ca batalie e prea clar castigata de Digi TV .

Fanta
    RDI

Cauze posibile:

Ai fost plecat; nu ai avut curent: nu ti-a fost activata cartela; ti- e sila de Boom; nu cistigi nimic daca te uiti la televizor, mai bine calatoresti in afara;, ai fost internat; ai citit o carte buna ( sau mai multe) ; ti-e frica de indieni; ai prea multa adrenalina acu cu francophonia asta; nu ai putut sa-ti dezlipesti nevasta de pe Boom Romance ; te-ai uitat la digi Info - canal propriu; ai avut probleme.... Nu stai tu sa faci comparatii ...
    Am stiut eu bine?
    Te simti incordat ?
    Boom Comedy

Calm si pace in continuare

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta
    Adevarul este ca batalie e prea clar castigata de Digi TV .
    Fanta
    RDI

Adevarul e ca, in 2007 se va vedea cine are suficienti muschi si cine se va duce la fund...adica va falimenta.

Situatia de pe piata DTH este foarte ciudata: deoarece Digi a lansat moda gratuitatilor, ceilalti competitori au fost siliti sa-l urmeze si sa ofere si ei gratuitati. Singurii care considera ca "nici un bat de chibrit nu se da pe gratis" sunt cei de la BoomTV.

Daca facem o analiza economica, se poate observa ca TOATE cele 4 DTH-uri vor falimenta, mai devreme sau mai tarziu, daca nu vor gasi o cale de mijloc intre abonament la un pret acceptabil si un numar de clienti rezonabil.
    - Din acest punct de vedere, Digi sta cel mai bine, actualul numar de clienti putand sustine financiar, pe viitor, platforma digitala... Doar ca ofertele si gratuitatile lor vor avea un sfarsit, caz in care noul proprietar ar putea spune PAS si ar mari valoarea abonamentelor pentru a nu mai lucra in paguba...Dar, in acest caz, vor pierde 30-40% din clienti...
    - Focus, falit, a fost cumparat de UPC... Aceasta va incerca o redresare rapida atat prin oferte tentante cat si prin introducerea unor canale inedite; deja MGM este pe drum, altele vor urma...Cum partea tehnica este pusa la punct 100%, ramane sa devina o platforma DTH tentanta pentru clienti.
    - MaxTV, baietii buni, isi vad de treaba si strang incet, dar sigut clienti. Daca mai punem la socoteala ca actionarii scot beneficii si din faptul ca difuzeaza Max in retelele proprii de cablu, putem spune ca Max se descurca cel mai bine. Din pacate, fiind un pestisor, va fi inghitit la un moment dat...
    - Boomtv - adevarata schimbare, DTH-ul modern, dotat cu tehnica de ultima ora...Din pacate, nu inteleg partea de marketing, care se crede singura pe piata...Daca ei ofera "altceva" si pentru asta au abonamentul cel mai mare, nu rezulta de aici ca sunt si cei mai viabili in viitor. Dimpotriva, lipsa de flexibilitate ii poate costa foarte scump. Adica tot... Cat de greu este UPC-ului sa bage cateva canale proprii sau lui DigiTV, la cati bani a aruncat cu oferta gratis(receptoare) sa mai arunce cateva canale TV pe piata... Daca acum ei spun ca se adreseaza altui target fata de cel al rivalilor, e posibil ca in viitor, concurenta sa se adreseze target-ului Boom si sa le ia si bruma de clienti...Pe de alta parte, Boom a dat fiori pe spinarea concurentei, fortandu-i pe acestia sa scoata din buzunare sume mai mari sau mai mici pe publicitate. Agresivitatea media a BoomTv nu a ramas fara raspuns din partea celor 3 DTH-uri concurente, fiecare incercand sa isi faca publica oferta; deja este haios sa vezi la TVR1, in timpul dedicat publicitatii, oferta la BoomTV, urmata de oferta la FocusSat, urmata de oferta la DigiTv...iar uneori aparea si Max...

Viitorul se arata roz pentru clienti si negru pentru platformele DTH. Incet, incet, sita va cerne si pe piata va ramane 1, maxim 2 DTh-uri...Atat
    Salut Prieteni!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)