Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Merele putrede din DTH romanesc

In ciuda numerosilor abonati si a numarului de instalari zilnice DTH-ul Digi TV este la limita retabilitati atat in Romania cat si in strainatate, sigurul lucra care il salvaza este inchirierea spatiului unui tp. unor pragrame de mana a 3 -a gen OTV DDTV etc. Cu toate acestea nici concurenta nu sta mai bine Focus Sat fiind in pragul falimentului, lucrurile la fel de prost stau si in cadrul operatorului boom in ciuda ofertei sale, cu toate acestea cel mai bine sta max. Intrebarea ce se pune ce se va intampla cand va veni cel de al 5-lea DTH vor putrezi toate merele? Concurenta pe piata DTH fiind la ora actuala o gluma buna cei doi mari operatori de catv ce se ascund in spatele Digi si Focus nediversificand nimic in oferta lor cu atat mai mult cu cat vin sarbatorile de iarna. Intrebarea e vom avea PPV pana la intrarea in UE sau ne vom multumi cu HBO + cinemax? Se va diversifica oferta DTHZ sau vom avea cablu prin satelit? Merele sunt putrede acum.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Din informatiile mele (next week vin cu datele oficiale) cei trei operatori mici au impreuna 17% din abonatii lui Digi TV.
    In aceasta situatie eu cred ca singura solutie de contracarare e expansiuni lui Digi Tv este existenta pe piata a unui singur operator DTH care sa incerce sa bata pe Digi TV cu o oferta similara sau cu o super oferta demna de platformele vest europene !

Solutiile hibrid gen Focus,Boom si Max nu au cum sa reuseasca pe aceasta piata.

DTH-ul nr 5 e un simplu moft al lui Romtelecom care dispune de ceva fonduri de la OTE si incearca sa intre pe piata.Sunt multe de spus pe acesta tema , circula multe povesti se stiu multe secrete dar e bine sa lasam sa treaca ceva vreme pana vom dezbate aceasta problema.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Nici macar nu este moft .... si apropo de unde aveti informatile astea de cacao ? .... Romtelecom pregateste televiziune dar .... IP TV care vine suta la suta anul viitor .... banda ADSL va creste simtitor pana in 8 M cu siguranta poate chiar 16 M (februarie 2007) se va folosi un modem atasat la linia telefonica si se va aloca o clasa de Ip pentru televiziune.

Prin urmare ROMTELECOM vine cu IP TV din 2007 garantat nu DTH ... nu stiu de unde prostiile astea DTH ... poate va fi un alt proiect dar nu este in prim plan acum se testeaza IP TV si se semneaza contractele cu televiziunile.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Merele putrede din DTH romanesc

Quote Originally Posted by SkySnows
    In ciuda numerosilor abonati si a numarului de instalari zilnice DTH-ul Digi TV este la limita retabilitati atat in Romania cat si in strainatate, sigurul lucra care il salvaza este inchirierea spatiului unui tp. unor pragrame de mana a 3 -a gen OTV DDTV etc. Cu toate acestea nici concurenta nu sta mai bine Focus Sat fiind in pragul falimentului, lucrurile la fel de prost stau si in cadrul operatorului boom in ciuda ofertei sale, cu toate acestea cel mai bine sta max. Intrebarea ce se pune ce se va intampla cand va veni cel de al 5-lea DTH vor putrezi toate merele? Concurenta pe piata DTH fiind la ora actuala o gluma buna cei doi mari operatori de catv ce se ascund in spatele Digi si Focus nediversificand nimic in oferta lor cu atat mai mult cu cat vin sarbatorile de iarna. Intrebarea e vom avea PPV pana la intrarea in UE sau ne vom multumi cu HBO + cinemax? Se va diversifica oferta DTHZ sau vom avea cablu prin satelit? Merele sunt putrede acum.
    Dupa parerea mea, nu PPV-urile sunt solutia, ci canalele proprii, cu filme, muzica etc
    Salut Prieteni!

Dreambox member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by 21mediastudio
    Nici macar nu este moft .... si apropo de unde aveti informatile astea de cacao ? .... Romtelecom pregateste televiziune dar .... IP TV care vine suta la suta anul viitor .... banda ADSL va creste simtitor pana in 8 M cu siguranta poate chiar 16 M (februarie 2007) se va folosi un modem atasat la linia telefonica si se va aloca o clasa de Ip pentru televiziune.

Prin urmare ROMTELECOM vine cu IP TV din 2007 garantat nu DTH ... nu stiu de unde prostiile astea DTH ... poate va fi un alt proiect dar nu este in prim plan acum se testeaza IP TV si se semneaza contractele cu televiziunile.
    si de asta ce zici
    Adevarul
    RomTelecom ataca piata televiziunii prin satelit

Incepand cu anul viitor, operatorii de cablu vor avea de "luptat" cu un nou furnizor de servicii de televiziune prin satelit: RomTelecom. Compania de telefonie fixa va intra pe segmentul serviciilor de televiziune prin satelit in prima parte a anului 2007, a declarat Georgios Argentopoulos, directorul executiv de operatiuni al companiei. Potrivit oficialului companiei, lansarea serviciului se inscrie in strategia de extindere a portofoliului de produse si servicii. "Piata serviciilor de comunicatii electronice se transforma, iar evolutia tehnologica ne permite sa furnizam servicii integrate, respectiv telefonie, internet si tv", explica Argentopoulos. Piata romaneasca a televiziunii prin satelit (DTH - Direct To Home) este impartita, in prezent, intre RCS&RDS, cu serviciul DigiTV (lansat in decembrie 2004), Digital Cable System (serviciul Max TV, disponibil din iunie 2005), DTH Television Group (serviciul Boom TV, lansat aprilie 2006) si Focus Sat Romania (n. red. - achizitionata de UPC Romania in iunie 2005), care a intrat pe acest segment de piata in noiembrie 2004. Televiziunea prin satelit este dedicata, in principal, utilizatorilor care nu au acces la sistemele clasice de distributie a televiziunii (de exemplu, zone aflate in afara acoperirii retelelor de cablu sau zone in care optiunile de programe receptionate sunt reduse), dar si celor care considera mai avantajoase, ca pret si calitate, aceste servicii. (Raluca Bara

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

clader... e foarte simplu ... ce nu intelegeti prima chestie care este in lucru nu este zvon se lucreaza la contracte este IP TV ... sau semnat se semneaza cu televiziunile contractre etc.
    Nu am spus ca nu este in vederi sau ca se lucreaza sau nu la un DTH am spus doar sa nu va lamentati prima chestie care iese de la Romtelecom este IP TV acum ....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta
    Din informatiile mele (next week vin cu datele oficiale) cei trei operatori mici au impreuna 17% din abonatii lui Digi TV.
    In aceasta situatie eu cred ca singura solutie de contracarare e expansiuni lui Digi Tv este existenta pe piata a unui singur operator DTH care sa incerce sa bata pe Digi TV cu o oferta similara sau cu o super oferta demna de platformele vest europene !

Solutiile hibrid gen Focus,Boom si Max nu au cum sa reuseasca pe aceasta piata.

DTH-ul nr 5 e un simplu moft al lui Romtelecom care dispune de ceva fonduri de la OTE si incearca sa intre pe piata.Sunt multe de spus pe acesta tema , circula multe povesti se stiu multe secrete dar e bine sa lasam sa treaca ceva vreme pana vom dezbate aceasta problema.
    Cand spui solutii hibrid la ce te referi ?

Take care
    bolek

Maul, Darth Maul Teacher
    Posts Thanks / Likes

se va aloca o clasa de Ip pentru televiziune.
    Da, intr-adevar, asta e cea mai mare problema a RTLC: sa dea inca o clasa de IP pt. televiziune.
    Vai... vai!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Din pacate Romtelecom nu prea promite mare lucru in afara de servicii foarte scupe si multe alte probleme, dupa parerea mea max promite foarte mult fiind foarte flexibil, pacat ca nu are o buna calitate a imagini la unele canale.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

mtest.... ironia este o caracteristica pe care o are orice ROMAN in ADN-ul lui si cred ca de aceea ai luat si tu din contest cuvintele mele ... corectez ... daca fiecarui abonat ADSL RTC i este alocata o adresa IP atunci pentru IP TV o sa se aloce o alta adresa IP ... binenteles dintro alta clasa.
    Apropo ironia a fost slaba .... domeniul internet e mult prea vast pentru multi dintre noi asa ca nu cred ca isi are rostul... sa ne dovedim puterile in ceea ce inseamna INTERNET! .... ramai la DTH.

P.S. aceast zvon sa zicem e ceea ce se intampla acum in RTC nu altceva , daca nu e binevenit ... asta e

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

... daca fiecarui abonat ADSL RTC i este alocata o adresa IP atunci pentru IP TV o sa se aloce o alta adresa IP ... binenteles dintro alta clasa.

eu unul n-am inteles nimic de aici.
    yada yada

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)