Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default MaxTV cu echipamente noi

Compania Digital Cable Systems (DCS) care deţine platforma digitală Max TV, a semnat un contract de colaborare, la începutul lunii septembrie 2006, cu compania producătoare de echipamente digitale Scopus Video Networks, conform unei informări a companiei DCS.

Firma Scopus, listată la bursa NASDAQ, din Statele Unite, este un provider de echipamente digitale video pentru reţelele DTH. Colaborarea între cele două companii s-a materializat în folosirea a trei sisteme elaborate de Scopus localizate în două din head-endurile platformei Max TV din Bucureşti. Aceste sisteme pot oferi clienţilor mai mult de 50 de canale care conţin serviciile de programe ale Max TV.

Head-endurile platformei digitale Max TV folosesc echipamente de tipul Scopus E-1200 care permit DCS să îşi sporească numărul de programe din pachetul DTH.

DCS are prin serviciul DTH Max TV peste 40.000 abonaţi.

Max TV este o platformă digitală care oferă, prin cele două staţii de uplink al semnalului digital de la Buftea şi ICPE către sateliţii cu care compania colaborează, Sirius2 şi Eutelsat W2, peste 400 de programe de televiziune libere la retransmisie. [tare de tot comunicatul]

Compania Scopus oferă echipamente video digitale precum encodere, decodere, produse de reţea sau video gateway.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Hai sa vedeti cine este in boardul de administratie al firmei:

David Mahlab - CEO
    Dr. Yaron Simler - President
    Moshe Eisenberg - CFO
    Ovadia Cohen - Vice President Marketing
    Eitan Koter - Vice President Sales
    Moshe Rousso - Vice President R&D
    Ronit Kalujny, Vice President Operations
    Boaz Felsenstein - Vice President Human Resources

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

JABA..calitatea imaginii e de toata jena..se stie
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Calitatea imaginii nu e mai slaba decat la alti opreratori romani, in schimb sistemul ales de MaxTV asigura vizionarea in bune conditii a celui mai mare numar de programe.
    Gigel

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ba e chiar cea mai slaba , simtitor mai slaba decat la Boom .

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gigelsat
    Calitatea imaginii nu e mai slaba decat la alti opreratori romani, in schimb sistemul ales de MaxTV asigura vizionarea in bune conditii a celui mai mare numar de programe.
    iar se trezira unii vorbind. oare au si acum vhs-uri proaste cu care compra maxtv ?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@armand25

Nu cred ca e cazul ca pe RDI sa-i jignesti pe colegii de aici. Daca am spus ca la mine imaginea de max e buna, sa stii ca asa e, cel putin la mine.
    Poti sa fii partizanul oricarui operator, nu ma intereseaza. Nu era decat o parere personala spusa pe forum. Daca spui ca imaginea pe max e proasta, nu am nimic impotriva, poate asa e la tine, poti sa o spui dar o poti face si fara sa jignesti.
    Gigel

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gigelsat
    @armand25

Nu cred ca e cazul ca pe RDI sa-i jignesti pe colegii de aici. Daca am spus ca la mine imaginea de max e buna, sa stii ca asa e, cel putin la mine.
    Poti sa fii partizanul oricarui operator, nu ma intereseaza. Nu era decat o parere personala spusa pe forum. Daca spui ca imaginea pe max e proasta, nu am nimic impotriva, poate asa e la tine, poti sa o spui dar o poti face si fara sa jignesti.
    imi pare rau ca ai vazut cele spuse de mine ca pe o jignire . pot sa-mi cer si scuze . e adevarat ca am ceva interese vis-a-vis de dth , dar asta nu are nici o legatua cu calitatea imaginii max . la mine nu e proasta calitatea imaginii max ... nu e deloc . si nu va fi prea curand . mai bine digi . incearca si compara max cu orice operator dth romanesc . o sa ne dai dreptate .
    inca o data scuze daca te-am jignit cu ceva .

Băiat de gaşcă Expert
    Posts Thanks / Likes

Despre calitatea imaginii retransmise de Max s-a mai discutat şi concluzia a fost că pe ansamblu este proastă. Ca dealtfel (comparativ cu alţi operatori străini) la toate DTH-urile din România.
    Acum depinde şi de televizor. Una se vede pe un CRT cu dagonală de 30 cm şi alta se vede la 70. Apoi unele televizoare CRT ajută imaginea digitală, unele nu. LCD-urile în general nu. Apoi lovitura de graţie vine de la retroproiectate. La o crâşmă unde se adună conaţionalii la mine în cartier este un tv cu ecran retroproiectat de cel puţin 1metru diagonală şi surpriză... se vede foarte bine cu Max.
    Acum nu trebuie să ridicăm în slăvi nici un operator român pentru că imaginea şi sunetul sunt încă departe de decenţă. Ce să mai zic de 16:9, DTS şi alte standarde care sunt deja rutină la operatori cu preţul abonamentelor aproape de DTH-urile noastre.
    Lăudând un operator cu prestaţii mediocre (doar pentru că un altul e de kk) nu faceţi nimic bun. Dimpotrivă.

ss/indescifrabil

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)