Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default blue button-cum fac upgrade?

Pentru putin timp (circa o jumatate de ora) am avut acasa un dm 500 care avea instalat pe el gbox.In urma cu 2 saptamani mersese pe el tps.Am incercat sa fac upgrade bagandu-i in spate cablul de la internet(direct) si setand coordonatele retelei.Eu am inteles ca se pot actualiza la chei direct de pe net prin blue button.Din pacate nu am reusit nimic(nu a mers tps-ul)timpul pe care l-am avut la dispozitie fiind extrem de scurt.Presupunand ca am facut toate setarile corect vreau sa va intreb ce comenzi trebuia sa dau la meniul din butonul albastru ca sa-si ia cheile direct de pe net?

P.S. E prima mea intalnire cu un dm si nu prea stiu cu ce se mananca.

"Say hello to my little friend"

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: blue button-cum fac upgrade?

Cred ca setarile sunt OK.
    Nu vei reusi sa faci un upgrade de pe internet la acest pachet pt.-ca motivul este altul-Schimba cheia din 15 in 15 minute !
    Deci nimeni nu poate upgrade-da aceasta asa repede de pe net !

Iti propun sa iti bagi un Softcamkey sau un camd3_keys cu fisierul deja update-at care contine cheile AES pe o saptamina in avans.
    Asa ceva exista si cheile sunt dibuite dinainte !
    Este singura posibilitate.
    Daca ai nevoie de aceaste fisiere iti trimit eu cu placere .

Bafta
    LAUR

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@zzzzzz
    Din pacate nu se mai poate face update de key conectand Dream-ul direct la net dintr-un simplu motiv: cei de la I-Have-A-Dreambox au scos de cateva luni buna sectiunea de key din download&install asa ca singura posibilitate de a baga chei in el e sa-l legi la calculator si sa introduce cheile cu programul Dreambox controll center.
    Din ce am citit am inteles ca nu ai putut sa conectezi dream-ul la net, asa ca iti explic ce trebuie sa faci data viitoare cand iti mai intra pe mana:
    1. Conectezi cablul de net la reciver( eu am net de la UPC prin modem si de fiecare data cand vreau sa conectez reciverul la net avnd inainte conectat calculatorul, ii dau un restart la modem scotandu-l din priza)
    2. Intrii in meniu la setup apoi la Expert Stup apoi Comunication Setup si bifezi casuta DHCP(pt a-si lua singur ip-ul) sau debifezi casuta si introduci singur IP-ul iar pe urma ii dai Save apasand tasta verde de pe telecomanda.
    3. Iesi din meniu si in Blue Panel apoi Addons, apoi Download and Install si aici iti vor aparea chestiile ce le poti downloada(skinuri, fisiere de configuratie, camuri,...) insa cheile au disparut.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default reply

Va multumesc pentru suport.As mai dori sa stiu daca se pot introduce manual camurile,softcamurile si altele folosind numai portul serial (rs232).
    Unii dintre useri spun ca numai imaginea poate fi instalata pe portul serial,pt. celelalte utilitare fiind necesar cablul utp,iar altii spun ca merg toate instalate si pe serial.Deci care sa fie adevarul?
    Spre exemplu descarc in calculator imagini,emulatoare,chei...etc.Pot incarca pe urma toate astea in dm500 folosind numai cablul serial (deci ca la orice receptor obisnuit)?

P.S. Cunoasteti vreun link bun cu un tutorial despre gbox(sau altele)introducerea cheilor,emulatoarelor,share...etc)? ...cel de pe rdi se refera numai la imagini

"Say hello to my little friend"

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@zzzzzz
    Cablul serial se foloseste doar in situatii extreme, si doar pentru a scie imagini, in rest cam totul se face prin cablul de retea folosind Flashwizard pentru a scrie img. si DCC pentru cam-uri, configurari, keys, plugins, etc.. Se pot folosi si alte programe FTP dar eu prefer DCC 282 pentru ca este foarte usor de folosit si daca i-mi este permis sa citez un coleg de forum care spunea odata ca "este programul cel mai intuitiv".
    Folosirea Blue Panel a fost foarte clar explicata mai sus, ce vreau sa mai adaug este faptul ca poti lua si keys cu butonul albastru din "Extra addons" dar in prealabil trebuie sa urmezi pasii de aici:
    http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=78050&start=0
    Lucrurile nu sunt de loc complicate sunt doar "noi" si am convingerea ca in foarte scurt timp o sa te obisnuiesti cu piticul si o sa-ti placa.

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

@Vasilis
    exista diferite programele care le poti dezvolta si care iti permit sa accezi diferite site-uri de internet si sa faci update la Keys prin Blue Panel si cu ajutorul Plugin-urilor , chiar daca "i-have-a-dreambox" au inchis robinetul la update-keys.

@zzzzzz
    Este mai usor prin cablul de retea sa faci toate cele pe Dream de la PC cu programul FTP !
    cind ai iar Dream-ul ala si daca mai ai nedumeriri la instalari diverse da-mi un PM si te ajut eu cu placere !

Bafta
    LAUR

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)