Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Tunere sensibile

Salutare,

As dori sa imi ziceti si mie ce placi cunoasteti cu un tuner mai sensibil ca cel al SS2-ului prin care sa am un semnal cam cu 15% mai mare dar care se pot utiliza cu AltDVB.
    Pinnacle PCTV SAT + Offset 1,4m + Lnb 0,2db

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cert Skystar 1 ; probabil Pinnacle PCTVSat ( varianta veche , nu 400 i )
    Varianta corecta - o antena mai mare

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Drept sa-ti spun ...

Drept sa spun ...am auzit textul acesta cu sensibilitatea tunnerului de la SS2 de zeci de ori ! si tot stau si ma intreb ce-o fi vrand posesorul de SS2 sa vizioneze si nu poate ... si continui sa ma intreb ! Solutia corecta tehnic este cea a prietenului nostru de pe malul Dunarii ...i-ati omule o antena mai mare ! Prin simpla impresie judecand prin prisma celor cam 20 de modele/marci de receptoare care mi-au trecut prin mana ... cred ca sensibilitatea lor nu difera semnificartiv ! poate doar indicatia de nivel si calitate ... efect placebo ! Diferente de sensibilitate notabile apar eventual la receptia canalelor saracilor sau a feedurilor pentru milogi ... vorbesc de acele canale care au SR ~ 2000 ! la limita inferioara a standardelor actuale si a bunului simt ! Daca esti amator de astfel de canale ... mai cauta ... un tuner mai sensibil ... si apoi cumpara-ti o antena mai mare !

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu pot sa dau un exemplu concret in favoarea placii SS2 . Pe transponderul 11739 al satelitului Astra ( pachet MTV ) semnalul indicat de MyTheatre este 79 % , daca mut antena pot sa vizionez cursiv pina la un nivel al semnalului de 20 % ( driver B2C2 4.2.2 ) . In schimb cu un Echosmart 790 ( 770 Upgradet ) nivelul indicat al semnalului este 62 % , calitatea variaza permanent 0-50 si la scanare nu gaseste nici un program pe respectivul transponder . Acelasi fenomen l-am constatat si cu Strong 4401 si Opentel ODS 4000 . Aceste date inclina balanta in favoarea placii SS2 , cel putin in cazul meu si in comparatie cu rec. de mai sus .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@mihaip - eu locuiesc in Bucuresti , am trecut de curand de la o antena de 1,2 la 1,4 offset pentru ca unele canale MTV de pe transponder-ul 11739 pe care il semnaleaza mai sus raks67, in unele perioade ale zilei intra cu intreruperi si blocuri de imagine. Problema este ca nu am unde sa pun o antena de 1,8 ca sa am astfel un semnal ok pe acel trasnponder. Am sperat ca voi rezolva ceva cu antena de 1,4 dar observ ca mai mult diferenta se simte pe alte transpondere si nu pe cel care ma interesa.
    In acest caz singura solutie ar fi o placa cu un tuner mai sensibil. Stiu ca Pinnacle PCTV Sat are intr-adevar un semnal mai bun cam cum 10-20% (am testat o astfel de placa dar nu am gasit inca de unde sa o cumpar) si am mai auzit ca si SS1 ar fi mai sensibil nu stiu daca la fel de sensibil ca Pinnacle. Sau SS2 pe USB mai spune lumea ca ar fi mai sensibil, si nici aici nu stiu cu cat sau care ar fi topul lor Pinnacle, SS1, SS2 Usb,SS2?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Re: Drept sa-ti spun ...

Quote Originally Posted by mihaip
    Drept sa spun ...am auzit textul acesta cu sensibilitatea tunnerului de la SS2 de zeci de ori ! si tot stau si ma intreb ce-o fi vrand posesorul de SS2 sa vizioneze si nu poate ...
    am testat SS2 pe sistemul meu de receptie si programele care pe Humax intrau la limita dar se vedeau decent (mai intrerupea, dar rar) pe SS2 nici nu intrau la scanare.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Deci nu are nimeni idee cum arata topul acestor placi referitor la sensibilitatea tuner-ului? (pinnacle PCTV sat, SS1, SS2 usb, SS2).

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Categoria I
    -Skystar 1
    -Pinnacle PCTV Sat
    Categoria II
    -Skystar 2 ( PCI / USB )
    -Pinnacle 400 i/e
    In cadrul aceleiasi categorii diferentele maxime ( probabile ) 5% ~ aceiasi diferenta o observi intre exemlarele aceluiasi model/revizie.
    Diderentele intre categorii : - tu ai spus de 10-20%
    Observatie personala :
    Daca cresterea semnalului pt antena de 1,4 m se manifesta pe unele transpondere si pe altul / altele nu - testeaza un alt LNB

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Ehe...

Pai mestere Onyx, long time no see ! , cu Humaxul il compari EL ESTE UNA DIN EXCEPTIILE DE LA REGULA, tunnerul "popular" azi este marca SHARP sau Samsung ...de aceea toate receptoarele sint o apa si-un pamint !

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Re: Ehe...

Quote Originally Posted by mihaip
    Pai mestere Onyx, long time no see ! , cu Humaxul il compari EL ESTE UNA DIN EXCEPTIILE DE LA REGULA, tunnerul "popular" azi este marca SHARP sau Samsung ...de aceea toate receptoarele sint o apa si-un pamint !
    am comparat cu ce am avut si eu la indemina..oricum era H8100 nu H5400. La ora actuala folosesc Triplu Balaur, tunerul e extaordinar (e acelasi tuner prezent in seria Echostar 3xxx)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)