Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Unde gresesc la montarea unei antena parabolice?

Am o antena parabolica de 1,2m Al care zacea de prin '95 intr-un colt.
    Zic hai sa o activez ca-mi parea rau de ea si cumpar un LNB MAXIMUM 0,3dB si un ghid de unda. O montez si ma pozitionez pe 1W. Semnal de cacao 40% pe SRT 6125. Cu LNB OFFSET montat pe aceasta antena am 60%.
    Unde gresesc?
    - am miscat LNB-ul in toate partile mai mult de 40% nu creste.
    - antena este putin lovita pe o laterala.
    - suportul pentru LNB este cu colier de 40 ca pentru LNB-uri offset si am improvizat putin ca sa fixez noul LNB.
    Care este punctul LNB-ului care ar trebui pus in foacar , capatul ghidului de unda sau sarmulita din interiorul LNB-ului?
    Multumesc.

Poate trebuia sa postez la Receptoare.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Poate e ovalizata un pic din cauza loviturii. Eu am patit odata cu o antena asa ceva. Am privit dintr-o parte antena(din profil)si am vazut ca era problema. Eu stiu ca focalizarea se face in capatul ghidului de unda. Daca altii stiu altceva...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu ai spus de care antena este: offset sau prime focus (circulara, simetrica, iar LNB-ul este exact in centru). Ce inseamna la tine ghid de unda? Poate te referi la feedhorn, care se foloseste in cazul LNB-urilor cu flansa si numai pentru antenele prime focus. Pentru antenele offset, se foloseste un LNB normal, fara flansa.
    Partea care trebuie sa fie in focar este sarmulita aia (care este de fapt antena, ceea ce numim noi impropriu antena este de fapt reflector parabolic).
    Deci greseala ar putea fi ca nu folosesti LNB-ul (sau feedhornul) care trebuie la tipul tau de antena.

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

E foarte important ca antena(fie ea offset sau parabolica) sa nu fie deformata.O cat de mica deformare inrautateste drastic receptia,dupa cum deja ti-ai dat seama.Daca e offset trebe sa ai suportul original pt lnb,altfel e jale cu gasirea focarului.Daca e parabola,focarul il gasesti cu formula f = 2D / 16d unde D este diametrul si d esta adimcimea antenei.f este distanta focala din centrul antenei pina la lnb.Pt mai multe lamuriri du-te la http://www.analyzemath.com/parabola/parabola_focus.html Cu deformarea te uiti din profil la antena si urmaresti ca marginea profilului sa fie perfect intr-un plan,daca nu e cu miscari usoare si gingase tragi de antena pina se indreapta.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Multam de sfaturi.
    Dupa calcule din formula de mai sus (e o mica gresala DxD nu 2D) si ceva munca am reusit sa aduc LNB-ul in focar (era o diferenta de ~3cm), dar semnalul a ramas la fel 40%. Am stat 1 ora sa misc LNB-ul in toate directiile,nimic pana am comprimat antena intre partea superioara si inferioara si surpriza semnalul a crescut ca din pusca.
    Deci clar antena e deformata.
    Credeti ca o sa reusesc sa o indrept si dati-mi o idee cum .
    Uite si niste poze cu lovitura ei si pentru curiozitate si LNB-ul original din '94.

Edit : Am marit prima poza.

Posts Thanks / Likes

O poti readuce aproape de normal insa nu va mai fi in nici un caz ca la inceput. Se vede clar in prima poza(chiar daca e micuta poza) ca e deformata. Eu am avut de refacut o antena a unui doctor, dupa o furtuna puternica si pot spune ca am refacut-o cu brio. Trebuie un pic de indemanare.
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Si totusi, distanta focala la antene prime focus nu se masoara de la intrarea in feedhorn pana in fundul "ligheanului"? eu asa am masurat si am semnal bunicel; tot asa era si la vechiul LNB pe instalatia analogica. Am gresit undeva?

Spun asta pentru ca distanta de la intrarea in feedhorn pana la "sirmulita" e de vreo 7-10cm... ori daca acum am sa zicem semnal 75% cu focalizarea gresita, daca o fac corect o sa am 150%?

Posts Thanks / Likes

Asa stiam si eu... insa profesorii mai vechi pot da relatii mai bune.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Stefi_R
    ori daca acum am sa zicem semnal 75% cu focalizarea gresita, daca o fac corect o sa am 150%?
    Evident vei avea 150% in procente
    Feedhornul este un ghid de unda , deci teoretic focarul si centrul sectiunii de intrare al feedhornului ar trebui sa coincida . Dar poate mai sint si alte pareri .
    @pytonu , confectioneaza un sablon pt curbura teoretica a parabolei si indreapt-o ; daca lucrezi ingrijit va fi mai buna decit un offset de 1,2 nou.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default reply

Eu am un offset de al 1,40 pe 1,20 si am "lucrat" la indreptarea ei de zeci de ori pana acum (fara nicio exagerare) pana am obtinut rezultatul dorit.Ideea gresita pe care o gasesti in mai toate revistele este aceea ca trebuie sa ii gasesti focarul perfect si acolo sa pozitionezi lnb-ul pt semnal maxim.In realitate,asa cum am putut vedea din multitudinea de teste efectuate pot afirma cu certitudine ca este exact invers.Nu lnb-ul trebuie sa "caute" focarul antenei,ci antena trebuie sa caute lnb-ul.Am sa fiu mai explicit.
    In primul rand lnb-ul trebuie sa fie pozitionat cat de cat in focar fara a fi nevoie sa fie cautata pozitia ideala,iar dupa aceea toate reglajele se fac din tabla de aluminiu a antenei care se indoaie inainte-inapoi,sus-jos...etc,pana cand antena reflecta perfect undele de la satelit in focar.Rezultatele pot fi spectaculoase-de la pierderea totala a semnalului (chiar pe fascicule puternice)pana la reglajul impecabil al antenei,si asta doar printr-o simpla si usoara indoitura a muchiei antenei.Este drept ca in cazul antenelor circulare nu am incercat.Totusi nu recomand aceasta tehnica decat in cazuri extreme cum ar fi dereglarea antenei sau in cazul celor mai pretentiosi care doresc sa creasca puterea antenei si sunt dispusi sa riste.

"Say hello to my little friend"

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Deci e clar antena deformata.Un orim pas in refacerea formei ar fi ca dupa ce iei jos tijele si lnbul o pui cu fata pe jos pe o suprafata perfect plana si verifici ca marginea antenei sa calce pe suprafata de jur imprejur.daca nu cum ti-am spus:cu gingasie dar ferm tragi,apesi,indoi,dezdoi,pina o aduci la forma.Agerimea ochiului conteaza.Dupa aia,testul la cald,cu lnb sus si un ochi la indicatorul de semnal.Daca a crescut semnalul cind ai comprimat-o,si dupa aia a scazut la loc,comprim-o iar pina creste si incepe sa scada,pt ca din cauza elasticitatii revine putin la loc dupa o deformare.Cu pasi mici si cu rabdare,vei reusi.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Multam inca o data de sfaturi.
    I-am tras ciocane la rece si am indoit marginile la cald cu patentul pana a inceput sa arate ca un capac de bere la sticla.
    (a eu am baut la PET).
    Avand ca referinta semnalul initial (calitate) 40% am reusit sa ajung la 60%.
    Este aproape la fel ca o antena offset de 0,8 cu deosebirea ca nivelul este de 90% fata de 80% al antenei offset.
    Am montat-o asa si pentru ca e foarte grea si era sa cad dupa casa n-o mai dau jos decat in zbor liber

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)