Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default Help-Posturi Tv romanesti in Sofia

Salutare tuturor "entuziastilor" pe care i-am intalnit aici pe forum...Am ajuns intamplator pe ********, cautand o harta pentru un PPC, iar acum incep sa devin fascinat de lumea asta a televiziunii digitale...
    Am mai postat undeva intrebarea asta: "Cum pot sa prind si eu posturile tv romanesti, in special cele care transmit emisiuni sportive, eu fiind locat in Sofia pentru cateva luni ...sper bune! Am citit destule p'aci si mi se pare destul de complicat, cred ca trei luni n-ar fi d'ajuns sa asimilez toate informatiile".
    Raspunsul a fost (cred ca @kb mi l-a dat): Doar la inceput!
    Tinand cont de raspuns (deoarece am vazut ca marea majoritate a postarilor erau la subiect ), m-am apucat sa studiez (de fapt sa parcurg ca pe o lectura optionala) ceea ce s-a scris in diverse topic-uri.
    Nu numai ca nu m-am edificat, dar am inceput sa visez la mai multe...si de aici o alta "mare" de intrebari s-a nascut in capul meu (acordul este facut cu mare)...
    ...si am inceput sa pierd din vedere ceea ce imi doream de fapt: sa pot urmari niste meciuri amarate din divizia a (sau cum s-o mai numi ea acum), poate si niste meciuri din CL (fiind fan Steaua), poate F1 pe TVR...
    Nu am dorit sa vad aceste programe FREE, vreau sa platesc unui operator din Ro, dar sa pot lua antena cu mine pentru 6luni...
    Datorita faptului ca am citit atat de mult in ultimile doua saptamani, cel putin 3h pe zi, in capul meu este o totala degringolada...
    Scuzati introducerea prea ampla...

Ceea ce imi doresc acum este:
    -sa pot vedea TVR1 si 2, ProTv, Ant1 si 3, National TV si N24, Realitatea, TVSport(eventual si OTV pentru balacareala aia pe care o face ala cu revista Fanatik - sa ma scuze, dar i-am uitat numele)
    -sa pot prinde si ceva canale free, just for fun
    -dupa 6luni cand sper sa ma intorc acasa, sa pot folosi in continuare ceea ce am cumparat, iar cu un upgrade, sa pot sa intru in lumea asta fascinanta...
    Dar acum este si mai greu sa ma hotarasc... ce tip de antena sa cumpar si cat de mare sa fie ea... Ce tip de LNB, la ce provider sa ma abonez, cand toti spun clar: "Serviciul nostru este destinat persoanelor care se află pe teritoriul României, din pricina drepturilor de autor ale canalelor TV pe care xxxxx le retransmite"
    Cred ca numai aici pot primi ceva raspunsuri mai directe...
    Multumesc anticipat...

P.S. Locuiesc in Sofia, dar sotia este in Bucuresti si poate "alerga" sa-mi cumpere echipamentul necesar...
    P.S.S. Am ales aceasta metoda, deoarece nu am gasit raspnsurile la intrebarile mele... Nu neg ca acestea pot exista undeva, n-am pretentia ca am citit chiar tot... Daca cineva poate sa ma redirectioneze corect, raman indatorat... Chiar am postat ca ofer masa si cazare gratuita in Sofia celui care ma ajuta... N-am primit nici un raspuns, dar am pus-o pe seama faptului ca am fost de cele mai multe ori Off-topic

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

La aceste canale toate emisiunile interesante (transmisiuni sportive , filme si unele emisiuni) sunt codate (Antena1,TVR, TVSport.)

Te poti orienta spre un serviciu DTH (mentiunea cu destinatia sa doar teritoriului romanesc e doar de forma) la www.rdi-dth.com sau daca doresti o instalatie fara abonament (TVSport exclus total) iti ajunge o antena de 80 cm , un LNB Smart Titanium , MTI , Inverto , o montura H-H (Realitatea,OTV) si un receiver ... aici nu stiu ce sa iti recomand pentru ca nu stiu cat doresti sa investesti .

Mai bine incerci cu un receiver DTH in custodie , ar mai trebui sa cumperi doar antena si lnb-ul .

Studiaza ofertele , compara grilele de programe si vezi cum e mai bine .

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

P.S. Locuiesc in Sofia
    acesta nu este un defect.mai avem bulgari intre noi,insasi capetenia noastra e din cei cu ceafa groasa

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru sfaturi
    Totusi nu am inteles ceva: daca am receiverul adecvat (cumparat, inchiriat etc. din Ro), nu conteaza locatia unde sunt, atata timp cat "vad" satelitii!! Atunci, la ce imi/le trebuie conectare la linia telefonica?

In alta ordine de idei, cred ca cea mai la indemana solutie, pentru ca eu sunt cunoscut pentru afinitatile mele atehnice!, este sa cumpar de aici un seviciu similar cu cele din Ro (adica sa vina cineva de specialitate sa se catere pe bloc sa monteze antena), apoi in Ro sa iau un receiver in custodie pe care sa-l aduc aici... Cel mai corect ar fi sa cumpar un "pachet" complet si in Ro, apoi sa-mi iau doar cartela si sa o pun in receiverul meu... si astfel sotia poate urmari doar programele free to air.

Sper sa am dreptate...
    Deci am exclus din start Boom... Dar trebuie sa clarific ce oferte exista pe piata aici...

O sa dureze ceva, pentru ca nu stiu inca bulgara , iar cunostintele mele p'aci sunt destul de [email protected]: N-am zis nimic de bulgari, eu sunt un roman printre ei...Te refereai la Iliescu? Nu mai este presedinte de mult...
    @gigelsat: am vazut ulterior mesajul tau, se pare ca am ajuns la aceeasi concluzie inainte sa citesc... dar aveam nevoie de confirmare...
    @kb: desi am citit tot de pe forumul celalat si am vazut ca toata lumea te cam sicana, pe mine m-ai convins ca boom e de fapt un fasss
    Ma asteptam si aci sa te contracareze multa lume, dar se pare ca doar pentru unii sunt importante problemele personale ale unui SINGUR individ (fapt pentru care va multumesc din nou), restul sunt intr-adevar implicati mai mult decat emotional si interesele financiare PROBABIL primeaza...
    Imi cer scuze anticipat daca perceptia mea este gresita...

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ma sicana pentru ca acel forum este moderat de reprezentanti Boom . Nu asta e problema .
    Ai putea incerca un MaxTv , pentru ca ei iti pot vinde doar cardul pe care il poti folosi in "orice" receptor . Adica sa iti trimita sotia numai cardul la Sofia , tu urmand sa cumperi de la un magazin de la voi numai antena , LNB-ul si un receiver compatibil Viacces .
    Sau poti lua un Humax de la Digi in custodie gratuita pe care tot asa , sa ti-l trimita , si atunci trebuie doar sa cauti antena si lnb-ul .

Depinde care varianta ti se pare mai simpla/ieftina .

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by *********
    Ma sicana pentru ca acel forum este moderat de reprezentanti Boom . Nu asta e problema .
    Ai putea incerca un MaxTv , pentru ca ei iti pot vinde doar cardul pe care il poti folosi in "orice" receptor . Adica sa iti trimita sotia numai cardul la Sofia , tu urmand sa cumperi de la un magazin de la voi numai antena , LNB-ul si un receiver compatibil Viacces .
    Sau poti lua un Humax de la Digi in custodie gratuita pe care tot asa , sa ti-l trimita , si atunci trebuie doar sa cauti antena si lnb-ul .

Depinde care varianta ti se pare mai simpla/ieftina .
    Nu cred ca e cazul sa se complice cu montajul a 3 LNB-uri (cazul Max), poate doar sa gaseasca vreun instalator in zona, iar asta ar rezolva toate problemele. Asa ca ramane doar varianta Digi ...

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Mi-am rezolvat partial problema... Ceea ce a fost mai greu (sa iau o decizie asupra carui operator sa optez) am rezolvat. Am cumparat un Humax.
    Ramane sa mai cumpar azi d'aci o "farfurie" si un LNB (partea cea mai usoara) si apoi sa gasesc pe cineva sa-mi monteze "instalatia". Stiu ca urati oamenii care vor totul "de-a gata", dar n-am nici un chef sa investesc in truse de scule sau, mai rau, sa le car din RO si sa dau explicatii pe la vama
    Orice sugestie e binevenita

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Se pare ca o sa incerc in noaptea asta (daca reusesc sa cumpar farfuria si LNB-ul) s-o proptesc intre doua scaune de bucatarie
    Vreau neaparat sa vad meciul Stelei de maine seara!

Desi sunt increzator in fortele mele, nu ma pot abtine sa va intreb:
    "Este careva prin Sofia sa vedem impreuna meciul? De preferat la tine"

Se pare ca toata lumea e plecata numai prin tarile astea mai vestice...
    Spre est nimeni nu-si mai arunca ochii

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)