Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Programele de peTP3

Stie cineva ce se intimpla, la mine nu merge nici un program.
    O problema numai la mine?
    Mersi

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Da un factory reset sa scaneze iar transponderele.Daca nu e actualizat atunci vei avea si surprize

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am facut de n ori, nici macar nu le mai vede. No ProTV si...

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

la mine merge. acum ma uit la protv . ce eroare iti da? daca da channel bnot runing atunci fa o rescanare, sau vezi daca ai semnal pe transponder...
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Channel not running, semnal 93% pe 12643 dar nu gaseste nici un program. Am sa fac un scan cu alt Box.
    Mersi mult.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Bai, Humax vede tot, HHs 1120na nu vede Programele de pe 12643, are cineva o explicatie?

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Este o conserva asta este explicatia

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

problema este la LNB si nu la conserva... luati un LNB mai bun si mai vorbim. cu un LNB mai bun n-o sa mai vedeti nici "disparitii" misterioase a canelelor, nici mesaje stupide, n-o sa mai aveti probleme: veti vedea pentru ceea ce ati platit. Habar nu am cum sunt facute kkt-urile de Vector insa se stie ca LNB-urile Vector sunt niste LNB-uri de 2 bani. Probabil ca au primit cu 10.000 lei bucata ...

eu nu am folosit DigiTV decat cu un LNB Gold care costa 300 mii lei si este semnificativ mai buna decat LNB-ul ce se da cu pachetul Digi. N-am vazut niciodata "alarme" de la receptor, nu a trebuit sa resetez niciodata receptorul pentru ca au disparut programe... ori am avut noroc cu acest receptor insa mai cunosc 2 oameni care au DigiTV (chiar 3) si nimeni dintre ei nu a avut probleme si mai precizez ca nici ei nu folosesc LNB-ul Vector ...

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default re

Da are mare dreptate MrMxyzptlk! Problema este de la Lnb! Tocmai ieri am montat o antena Si ma frecat vreo 2 ore nu stiam care este treaba ! Aveam semnal full pe celelalte Transpondere si pe cel cu TVR1 s.a.m.d! aveam putin semnal!Am schimbat LNB-UL ! am pus un Lnb gold ,Si am semnal beton pe toate 3 frecventele!
    TGV,Antena 1.8 si 1.6
    Lnb Invacom,Cas2.Multiprog ,Humax 5400,5300!MM,titanium.UPC,+Dolby Digital Home Cinema Sony!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nici eu nu folosesc LNB Vector, folosesc un invacom si pina acuma am fost multumit de el. In conserva am Softversion 1.09 si din cite am citit pe aici se pare ca am primit unul din primele Conserve. Se poate sa fie si o problema de Soft? sau locatie?
    Mersi

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

de locatie nu prea cred. nu s-a intamplat ceva cu orientarea antenei pe care ai? cu software s-ar putea sa ai probleme ... poate ca ai o problema mai mare de la hardware insa nu vad cum: merg 2 transpondere si nu merge al treilea ... straniu. receptorul este legat prin loop sau este legat direct la antena? sau are ceva legat la el prin loop? oricum: scoate din loop fie ca e master fie ca e slave. sa fie singurel cu cablul spre LNB. vezi ce face. nu-ti zic sa dai factory reset pentru ca probabil ai facut-o deja de 20 de ori ... daca nu ajuta absolut nimic da un telefon la Serviciul cu clienti la numarul 031-4004000 - sunt niste oameni amabili poate reusesc sa te ajute ...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@MrMxyzptlk
    Receptorul este legat prin loop cu un DVB-S din Calc.
    La asta nu m-am gandit, am sa incerc sa il las sa mearga odata singur pe fir si am am sa vad ce se intimpla, poate explica si acea " disparitie " a canalelor care facea necesar tot merul un rescan.
    Mersi mult ptr. ajutor.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Zice lumea de enshpe mii de ori ca LNB e de vina , si voi tot cumparati antena+lnb cu 15$ , ca e mai ieftin . Asa e , la banii astia LNB iti iasa gratis , dar si merge la fel cu unul care ar fi doar o carcasa goala .

Cu 300-350.000 de lei in plus , scapati de nervi . Daca nici nu exagerati cu lunginea cablului , atunci ... veti avea o mica surpriza (in bine) . Hai ca e plina tara de MTI si sunt ieftine .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Problema rezolvata
    Am dat factory reset fara succes ca deseori, am dat scan pe TP3 12643 semnal 93% nici un canal gasit, am modificat TP-ul pe 12641 si toate aici. Sa vedem cat. imi poate explica cineva de ce.
    Mersi @ all

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

LNB!

Incearca sa pui inapoi 12643 si sa umblii la oscilatorul local in LNB Configuration, sa jonglezi cu valori apropiate de 10600 si 9750! Eu zic ca OL nu e pe frecventa exacta.
    1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75°E <> 30°W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)