Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ATI Radeon 9200 inghetzata

Am lasat aseara pc-ul deschis peste noapte. Azi dimineata monitoru negru... am crezut ca s-a blocat, si l-am restartat. La boot-are vad meniul de DOS dar cind pleaca windoze, ecran negru si se blocheaza. Se pare ca atunci cind schimba resolutia moare. Sa fie placa video? Are cineva un program de dos de test placi grafice, resolutii etc?
    reshpekt... meseriashu

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

eu zic ca e buba de driver video, incearca totusi sa misti putin placa in slotul AGP, cu PC-ul OPRIT!
    Sau mai incearca sa itnrii in safe mode cu F5 la bootare. Pune alte drivere, de preferat de pe www.ati.com
    Eu acuma i-am dat de capat la VIVO si Ati MMC 9.06 , trebuia patchuit un DLL .

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Am scos-o afara, am pus-o la loc, am mishcat-o in slot.. Nu vrea. I-am dat sa intre in safe mode, dar ingheatza cind incarca driveru agpxx.dll...
    reshpekt... meseriashu

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Daca ai WinXP fa Restore la o data anterioara. Daca nu ... încearca sa dezinstalezi driverele ATI cu programul de dezinstalare de la ATI de pe site, dupa care reinstaleaza pe ultimele. Atentie ca ultimele drivere au nevoie de Microsoft .NET Framework pe care daca nu il ai, trebuie sa il aduci de aici :
    http://www.microsoft.com/downloads/d...displaylang=en

Am intalnit si eu problema asta in principiu la placile cu procesoare Intel.

Uneori nu am reusit sa fac nimik cu exceptia reinstalarii de OS.
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

Unemployed Expert

Posts Thanks / Likes

ca sa te convingi daca e placa de vina, incearca alta placa si vezi cum se comporta, desi nu cred ca placa e de vina, ci driverul
    Ai putea sa pui un xp bootabil si sa incerci sa instalezi din nou windowz
    Bafta
    un server câteva receivere si ceva pasiune...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

am cautat o alta placa in toata casa si n-am gasit asha ca nu pot testa. Am XP, si nu utilizez serviciul Restore, dar am backup. Nu pot intra in XP de nici-o culoare si folosesc Acronis True Image pentru backup. Dc bootez de pe cd-ul lui Acronis ingheatza la fel. Sa fie de la drivere? Nu am nici-o partitie FAT asha ca nu pot instala w98 de ex.... Mi-e teama sa instalez XP din nou si sa nu fie de la drivere.
    reshpekt... meseriashu

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

De ce sa iti fie frica sa instalezi Windows ? Cu un pic de cunostinte poti repara XP-ul din consola (Press F 8 > Safe Mode Command Prompt)

Sau ... recupereaza datele care te intereseaza introducand un OS Live CD de genul Knoppix ,

sau ... instaleaza XP peste cel vechi.

Daca mai ai o statie conectata la Internet, te ajut on-line pe IRC # rdi.
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Verifica mai intai cooler-ul daca functioneaza, ramul, fisele de la hdd si cdrom daca sunt bine puse. Schimba si placa video. Exista mai multe motive pentru care s-ar putea bloca sistemul. Cd-ul Acronisului pt.boot - restaurare sau backup - chiar daca nu ai avea de loc instalate drivere in XP pentru placa video ar trebui sa mearga in DOS.

DM500S Offset Al 1.4m LNB Invacom 0.3dB + 1 X DIGI TV + 2 x DOLCE

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

azi am imprumutat o placa video de la cineva. am pus-o in pc si am aceeasi buba: nu vrea.

am incercat sa instalez xp-ul, am bootat de pe disk si se blocheaza dupa ce incarca driverele, ramine pe " Startup Windows" si gata. Am scos HDD-ul si am pus un altul, aceeasi problema. Am mutat HDD-ul pe alta ATA aceeasi problema. De unde dreaq sa fie? N-am mai vazut asha ceva.

@adissan: ai dreptate. ar trebui sa mearga cu acronisu. de fapt apare prima imagine (logo de la acronis), dar cind sa incarce driverele sau ceva (schimba imaginea - devine negru) si ingheata.
    reshpekt... meseriashu

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Mai baietzi: toata cacanaria era de la un hub USB. S-a bushit shi asta regula toata treaba. N-am mai intilnit asha ceva. Am descoprit tarashenia cind am dezasamblat totul si le-am pus pe rind: RAM, video card, hdd si am vazut ca merge...

Merci pt sfaturi!
    reshpekt... meseriashu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)